Gloomy Grim - Under the Spell of the Unlight

Gloomy Grim – Under the Spell of the Unlight

Gloomy Grim - Under the Spell of the Unlight
Země: Finsko
Žánr: symphonic black metal
Datum vydání: 26.5.2008
Label: Anticulture Records

Tracklist:
01. April – Within the Woods
02. May – Why Are They Screaming at Night?
03. June – Åkerspöke
04. July – Cold Fingers
05. August – So I Slept & Slept
06. September – Invoking the Flames (Burn, Burn, Burn)
07. October – Cellar Dweller
08. November – And the Bird Came In
09. December – The Bells Toll My Name
10. January – Dying Breed
11. February – Astral Planes I Have Travelled Through
12. March – The Call

Hodnocení: 6,5/10

Odkazy:
facebook

O Gloomy Grim bylo poprvé pořádně slyšet přesně před deseti lety s vydáním jejich debutového alba „Blood, Monsters, Darkness“. Od té doby vydávali desky s menšími či trochu většími přestávkami až do roku 2004. Jenže s vydáním čtvrtého záseku „The Grand Hammering“ právě z tohoto roku se po těchto Finech slehla zem. Jedno napůl oficiální DVD a jedno na vlastní náklady vydané a stěží sehnatelné EP. Tomu se rozhodně nedá říkat přehnaná aktivita. Už jsem si začínal myslet, že jsou nadobro mrtví, o to více překvapující však byla zpráva, která proběhla internetem na začátku roku, že se chystá nové album. Přibývající potrvzené koncerty dodávaly zprávě na pravdivosti. A na konci jara pak „Under the Spell of the Unlight“ doopravdy vyšlo.

Jako první mě do uší kopnul opravdu našláplý zvuk. V tomto ohledu si Gloomy Grim výrazně polepšili (je ale pravda, že ani jejich starší výtvory nejsou žádné zvukové prasárny). Není to ale trochu na škodu? Speciálně v black metalu není ten špatný zvuk nežádoucí. Naopak je v některých kruzích u některých kapel brán jeho opak s velkou nelibostí. To ale není případ Gloomy Grim. Naopak jim to takhle sluší. Dobře pak vyniknou všechny klávesové linky. Klávesy? Tak, a je to venku – ano, klávesy. Gloomy Grim se věnují té symfonické odnoži black metalu.

Právě klávesy činí z Gloomy Grim zajímavou skupinu. Vcelku obyčejný black metal povznášejí klávesy na vyšší level. Na špičku svého žánru sice nemají (a přiznejme si to, zřejmě ani nikdy mít nebudou), to jim ale nikterak nebrání v produkování hudby, která je přinejmenším zajímavá.

Přesto všechno jsem byl po prvním poslechu zklamán z toho, že Gloomy Grim udělali na první pohled pouze obyčejný klávesový black metal s dobrým zvukem. Časem se mi povedlo „Under the Spell of the Unlight“ prokouknout a oblíbit si jej, ale chvíli to trvalo. Rozhodně se nevyplatí zahazovat tuto nahrávku příliš brzy. Doporučuji se při poslechu věnovat hodně refrénům, které většinu písní hodně nakopávají. Nad zbytkem alba nejvíce ční písně „May – Why Are They Screaming at Night?“, „July – Cold Fingers“ (obě vlastní onen zmiňovaný skvělý refrén) a úvodní „April – Within the Woods“. Jednoznačně nejlepším kusem na celé desce je pak v pořadí šestá „September – Invoking the Flames (Burn, Burn, Burn)“, kde se snoubí všechny klady alba v jeden maximálně nabušený song. Nutno ale dodat, že skladby následující po „September – Invoking the Flames (Burn, Burn, Burn)“ už jdou oproti první polovině s kvalitou mírně dolů.

Textová stránka má být údajně koncepčním hororovým příběhem o strašidelném domě. Osobně jsem se k textům ještě nedostal, protože originál alba v současné době nevlastním (samozřejmě se to ale chystám již brzy napravit) a na internetu jsem je nevypátral (je ale pravda, že jsem se zrovna dvakrát nesnažil). Z těch několika málo úryvků, které se mi podařilo odposlouchat, by strašidelný dům opravdu seděl. Proč ale název každé písně začíná jedním měsícem v roce (a také proč deska začíná dubnem a končí v březnu), vážně netuším.

Gloomy Grim tak nahráli desku, která jim ostudu určitě neudělá. Na druhou stranu s ní zřejmě ani neprobourají díru do světa. V rámci celé jejich tvorby se určitě nejedná o nejzdařilejší dílo a určitě ani o takové, které by jejich projev posunulo výrazně dopředu. Za těch několik poslechů však stojí a čas strávený jeho poslechem já osobně nepokládám za ztracený.


13 komentářů u „Gloomy Grim – Under the Spell of the Unlight“

 1. Chtěl bych udělat takovou menší anketu jenom tady v komentářích:) Dostal sem geniální nápad, že bych občas napsal recenzi i na nějaký starší album. Byli by to spíš míň známý nebo už nefungujcí kapely (nebo obě najednou). Hlavní by pořád zůstaly novinkový desky a tohle by se objevilo jen jednou za čas. Ptám se jestli má vůbec cenu to psát (ve smyslu jestli ste ochotný to vůbec číst:))?

 2. spíš bych uvítal trochu různorodější recenze – víc druhů rocku/metalu – starší nebo novější, to už je celkem fuk.. :)

 3. Muj nazor je takovy ze by to chtelo celkove trochu jiný pohled na přidávání novinek. na sicmaggot chodim už dlouho a vždy sem si našel nějakou novinku co mě zaujal. ale to neplatí o posledních třech nebo čtyřech měsící co odešel corey. Novinky o koncertech je dobry napad ale vyběr kapel na kritiky/recenze je už v jiném stylu, na mě až moc šíleném. Jak napsal abdaláh ah maláh chce to více druhů tvrdé hudby. Trochu rozšířit obzor a psat i o méně tvrdých kapelách;-) A nejen recenze a kritiky ale i novinky.

 4. Já jsem si všimnul, že H. se to opravdu chopil a hodně toho napsal. Až sem se divil, protože vim, kolik taková recenze nebo hledání koncertů dá práce. Asi bych souhlasil s Adrianem, že možná více novinek z různorodějších žánrů by byla vítaná a uričitě by to dalo autorům i míň práce. Což je sice fajn, ale jestli má někdo rád black, tak sleduje co děje na black scéně. Problém je, že není tolik redaktrorů, aby si každej vzal nějakej kousek rocku a metalu a dohromady to tvořilo celek. Celý je to limitovaný na tom, kolik má kdo času a je ochoten do toho z dobrý vůle obětovat. Proto se nedivim Coreyumu, že s tim praštil, muselo to bejt šílený otroctví to pořád aktualizovat, ale podle mě to fungovalo skvěle. Moc si vážim i novejch lidí, kteří to tady převzali a věnujou tomu svůj čas. Můj názor je, že tady třeba neměla chybět diskuze na téma

  SLIPKNOT : ALL HOPE IS GONE

  METALLICA : DEATH MAGNETIC

  SOULFY : CONQUER

  Copak by tohle nikdo nečetl?! Já myslim, že kurva jo. Vždyť v tomhle duchu jsem se sem třeba já naučil chodit. Gloomy grim, který třeba ani neznám stejně jako Theatres des Vempires mi tohle nenahradí.

 5. S tou ruznorodostí je celkem problém, už mě to taky napadlo:) Trochu sem se snažil s těmi Theatres des Vampires, což určitě neni black. V tomhle směru sem docela magor, ale uvidim co se dá dělat:D

  Zrovna teď mám rozepsaný/chystám se psát 4 recenze. Dvě z toho sou black – Darkestrah a Lord Belial, a dvě nejsou – Kypck (doom) a Battlelore (gothic). Uvidim, možná se na to vybodnu a zkusim sehnat něco přijatelnějšího:)

  Co se týče novinek, ty já zrovna moc nepřidávám, ale myslim že Speedy nepíše o zas tak hroznej kapelách:D

  P.S. O Hatebreed určitě napíšu, ale zrovna u těch asi počkám až vydaj nový album.

 6. Jo a kdybyste chtěli sami zkusit to tady oživit a přispívat sem, neni nic lehčího než napsat Speedymu:) Určitě by mu to udělalo radost:D

 7. Já se pokusim v tý sekci Videa to trošku oživit. Teď tam bude Trivium, pak mam připravený Soulfly … Jinak to bylo míněno jen jako konstruktivní kritika :)

 8. Mel by ses zamerit na cilovou skupina lidi kteri navstevuji tento blog…pochybuju ze blackari chodi na sicmaggot.blog…=D takze popremyslej….hold…moderni metal a rock cekaji…uzij si to…=D

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.