Hate Profile - Opus II: The Soul Proceeds

Hate Profile – Opus II: The Soul Proceeds

Hate Profile - Opus II: The Soul Proceeds
Země: Itálie
Žánr: black metal
Datum vydání: 8.2.2013
Label: Behemoth Productions

Tracklist:
01. The Great Outrage
02. Spiritual Death
03. The Soul Proceeds
04. Among the Dead
05. Hearts in Turmoil
06. He
07. Cosmos Violation
08. Entropic Chaos Release
09. Ancestral Abode – Hyperborea

Hodnocení: 8/10

Odkazy:
web / facebook

K recenzi poskytl:
Masterpiece Distribution

Až doposud jsem o italském projektu s názvem Hate Profile neměl jakékoliv ponětí, díky čemuž jsem toho také příliš mnoho od aktuální druhé desky “Opus II: The Soul Proceeds” nečekal. Bez shánění jakýchkoliv informací jsem na blind vrazil placku do přehrávače a čekal, co se bude dít. Hned na první poslech jsem byl ovšem hodně překvapen, protože namísto průměrného pseudo-zla, s nímž jsem byl tak trochu smířený, jsem dostal naprosto skvělý black metal velice vysokých kvalit…

Celkem logicky mě ihned nenapadlo nic jiného, než se začít pídit po dalších informacích, které hned záhy prozradily, že ona kvalita “Opus II: The Soul Proceeds” nevzešla jen tak ze vzduchoprázdna a že za projektem stojí postavy s bohatými zkušenostmi. Od roku 2010 je členem Hate Profile bubeník M:A Fog, jenž má za sebou působení v mnohých black metalových kapelách především z Itálie a Norska, mezi nimiž se nachází i nejedno velmi zajímavé jméno, namátkou třeba Black Flame, Dead to This World, Slavia, Glorior Belli, Janvs… sice žádné megahvězdy, ale fajnšmekři mi jistě dají za pravdu, že se jedná o formace, u nichž se zvýšená pozornost vyplatí. Druhým členem skupiny a hlavním tahounem Hate Profile, který obstarává vokály a všechny nástroje vyjma bicích, je ovšem jistý Amon 418. Ani on není žádný zelenáč a má ve svém portfoliu pěkných pár kapel, nicméně ani s jednou z nich nemám zkušenosti. Každopádně, jak ale skrze Hate Profile dokazuje, rozhodně to není hudební impotent, právě naopak. Jako perličku dodejme, že logo Hate Profile nespoluvytvářel nikdo jiný než Malfeitor FabbanAborym, což už je na italské black metalové scéně jméno nejvyššího kalibru.

Nyní ale zpátky k samotným Hate Profile a k tomu, co skrze svou druhou desku “Opus II: The Soul Proceeds” nabízejí. Už jsme si vyjasnili, že půjde o nějaký druh black metalu, jenže to je pojem velmi široký, protože jak známo, zrovna tento žánr může mít klidně milion podob, a když už si myslíte, že jste viděli a slyšeli všechny, vždycky se odněkud vynoří skupina, která vám ukáže miliontý-první způsob, jak black metal zahrát. Takoví inovátoři však Hate Profile zase nejsou, přesto je ta jejich poloha určitě zajímavá. Nejvíce se to blíží takovému tomu klasickému vyznění, ovšem bez potřeby kopírovat kultovní jména.

“Fulfill our need to be hated
Feed our hunger for hatred
Outrage us”
(The Great Outrage)

Hlavním a zcela určujícím rysem jak Hate Profile, tak i alba “Opus II: The Soul Proceeds” je jedna konkrétní emoce – nenávist. Ta vystupuje nejen obrazně názvu samotné kapely, ale opravdu prostupuje instrumentální stránkou desky, nenávistným vokálem i samotnými texty. A pokud bylo cílem Hate Profile postavit nahrávku právě na této vlastnosti, což předpokládám, že bylo, pak se to povedlo naprosto úspěšně. Hned s prvním poslechem, ještě předtím, než jsem se do průzkumu Hate Profile pustil podrobněji, jsem si z “Opus II: The Soul Proceeds” odnesl přesně tohle – pocit nenávisti. Díky tomu deska zpočátku podvědomě vyznívá velice agresivně a misantropicky. Jenže když jsem se do “Opus II: The Soul Proceeds” začal nořit hlouběji, zjistil jsem, že to album má vážně daleko k tomu, aby bylo jen agresivní změtí riffů a blast beatů, ačkoliv jsem si právě takový dojem z prvního setkání odnesl. Postupem času – a vlastně to ani netrvalo tak dlouho – jsem přišel na to, že podstatná část nahrávky se vlastně odehrává ve středním tempu, že je zde mnoho silných momentů a že ve skutečnosti se vlastně ani náhodou nejedná o monotónní záležitost.

Především musím zdůraznit tu sílu, protože přesně takové “Opus II: The Soul Proceeds” je – dostatečně mocné na to, aby člověka smetlo. Jakkoliv se to na první pohled může tvářit jako další obyčejný black metal, jakých už tu byly stovky, ta nahrávka je obrovsky působivá. Většina poslechu se sice nese v poměrně jednolitém duchu, nicméně onen samotný základ, podle něhož Hate Profile jedou, je sám o sobě dost rozmanitý na to, aby na něm šlo bez sebemenších problémů utáhnout celých 40 minut, co “Opus II: The Soul Proceeds” trvá, aniž by se někde objevil prostor pro nudu. Jestli jsem totiž při poslechu druhé desky Hate Profile něco nezažil, je to nuda, a to ani po mnoha protočeních. S onou nenávistnou atmosférou si evidentně člověk vystačí poměrně slušně dlouho. Přesto se najde prostor pro několik málo ozvláštnění, jakým jsou třeba úžasné minimalistické melodie v několika písních, čistý vokál v závěru “Cosmos Violation” nebo celá čtvrtá skladba “Among the Dead”, která zní, skoro jako kdyby vypadla z nahrávky “Now, Diabolical” od Satyricon. Ostatně, i samotný vokál Amona 418 poměrně dost často připomíná Satyra v těch nejagresivnějších polohách. Obrovskou pochvalu si pak zaslouží zejména M:A Fog, jehož hra na bicí je velice zajímavá, charismatická a je doslova ozdobou “Opus II: The Soul Proceeds”. Už dlouho se mi nestalo, abych se na nějakém black metalovém albu takhle bavil jenom bicími.

Pro mě osobně se “Opus II: The Soul Proceeds” stalo obrovským překvapením. Od desky, od níž jsem nečekal v podstatě nic, jsem dostal působivý black metal se silnou atmosférou a jasným sdělením, což bezezbytku platí, ať už je ta nenávist Hate Profile opravdu prožívaná, nebo jde čistě jen o umělecké vyjádření. Tak či onak je ten počin jednoduše skvělý a jakémukoliv fanouškovi black metalu jej nemohu nic jiného než důrazně doporučit k poslechu. Přesně na pomezí 8 a 8,5.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.