Kły - Szczerzenie

Kły – Szczerzenie

Kly - Szczerzenie

Země: Polsko
Žánr: black metal
Datum vydání: 20.4.2018
Label: Pagan Records

Tracklist:
01. Bliże
02. Wypełni
03. Jeżeli
04. Pogranicze
05. Kłysica
06. Dale

Hrací doba: 49:19

Odkazy:

K recenzi poskytl:
Pagan Records

Zdá se, že přísun kvalitního black metalu z Polska jen tak nepřestane. Nejsem s to spočítat, kolik debutujících polských blackmetalových formací jsme si zde již představili – byly jich mraky. A jsem si naprosto jistý, že ani s dnešní recenzí se účet neuzavře. Podivuhodné na tom není to, že většinu z těchto článků jsem tu vyplodil já, nýbrž to, že větší polovinu (haha) z toho objemu, jenž prošel skrzeva moje kritické síto, jsem nakonec musel pochválit. Samozřejmě, vzpomínám si i na pár případů, kdy to zas až tak úžasně nedopadlo a diskutoval jsem i o negativech, nicméně z obecného hlediska tu mají polské skupiny velmi příznivou bilanci. A ani Kły jim ji nepokazí.

Mnoho informací o Kły dohledat nejde. Celkový obraz si tedy musíme utvářet ze střípků, které se tu a tam po internetu (anebo v průvodních materiálech k promo kopii… nejsme kurva ve škole, abych nemohl používat taháky!) povalují. Historie Kły se táhne až do druhé poloviny devadesátých let, vznik se datuje k roku 1997. Což jsou více jak dvě dekády. Nicméně to bylo až loni, přesně po dvaceti letech existence, kdy Kły pustili do světa svou první nahrávku vůbec. Šlo o demosnímek „Taran-Gai“. Ten jsem ovšem neslyšel a o kapele se dozvěděl až letos, kdy se u Pagan Records objevil dlouhohrající debut „Szczerzenie“, jejž bych vám nyní chtěl představit. Víc se s povídáním o samotné skupině nemá smysl zdržovat, poněvadž víc informací stejně není k sehnání. Nějaká sestava? Fotky? Webové stránky? Nevedeme…

V Polsku se průběhu posledních dejme tomu deseti let utvořila jakási pomyslná vlna blackmetalových skupin, o níž se příliš nemluví jako o nějakém jednotném hnutí či proudu, jako se třeba hovořilo o islandském black metalu nebo francouzském black metalu. Přesto tam já osobně něco takového cítím. Tyhle kapely mají určitý společný feeling, zvláštní pošmournou atmosféru (zde se přímo nabízí poukázat na obálku „Szczerzenie“), cit pro zhudebnění introvertních emocí ve skladatelsky vytříbených skladbách i ochotu se v detailech povznést nad blackmetalové puritánství a vdechnout žánru větší či menší míru experimentu, a přitom si jsou navzájem podobné pouze v jistých obecných znacích a abstraktních dojmech. Což je samozřejmě ta lepší varianta, protože to posluchači otvírá hromadu možností poslechu, větší než kdyby to všechno znělo stejně.

Kły do téhle pomyslné vlny také spadají a podobně jako další kolegové typu Furia, Odraza, Morowe, Cień, Mord‘A‘Stigmata, Licho, Biesy, Entropia, Eerie nebo Thaw – abychom zde jmenovali alespoň některé – dokážou naservírovat black metal s vlastním ksichtem a ve vysoké kvalitě. „Szczerzenie“ určitě není striktně blackmetalové album, byť právě černý kov bez debat tvoří základní gró desky, ale právě ten feeling určitého přesahu a nesvázanosti ortodoxními vzorci tomu dodává tak lákavou příchuť.

V konečném důsledku má nicméně hlavní slovo podmanivá skladba a silná náladotvornost. Vše ostatní jsou do určité míry jen tlachy okolo, které se tu povalují vesměs jen kvůli tomu, aby ve vás vzbudili pocit, že „Szczerzenie“ byste měli chtít slyšet. To protože byste opravdu měli, máte-li rádi výše jmenované spolky a ostatně i chytře pojatou blackmetalovou modernu obecně.

„Szczerzenie“ je možná na první pohled trochu nenápadná deska. Moc se toho o ní nenamluvilo a dovolil bych si tvrdit, že se o ní ani moc neví. Doufám ale, že si tu nemusíme zdlouhavě povídat o tom, jak kvalita a popularita nejsou veličiny, které by navzájem byly přímo úměrné. Kły určitě stojí za to slyšet a znát a „Szczerzenie“ je albem, které stojí za to mít ve sbírce.


1 komentář u „Kły – Szczerzenie“

  1. První hudba tohohle roku a vynikající zážitek. Kluci polský se vycajchnovali. Je to fakt nenápadná nahrávka, ale když pustíte ucho níž, je to skvělý. V pomalejších pasážích má tahle kapela sílu, jaká se slyší hodně málo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.