Masturbace - Nablinkáno, nakakáno, spapáno

Masturbace – Nablinkáno, nakakáno, spapáno

Masturbace - Nablinkáno, nakakáno, spapáno
Země: Česká republika
Žánr: metal
Datum vydání: 18.2.2010
Label: Pařát Magazine

Tracklist:
01. Kamchčije samr song
02. Nablinkáno, nakakáno, spapáno
03. Mám rád všechny lidi, ale jen středně propečené
04. Men in Black
05. Děti hrající si v kafilérním odpadu
06. Der Feinschmecker
07. Démono, do prdele mně vskoč
08. Rochentrochen
09. Komplex ztučnělého metrosexuála
10. Vstrč prst do vlhké flegmóny
11. Zachraňte pralesy

Hodnocení: 7/10

Odkazy:
facebook

Co tak čekat od kapely, která se jmenuje Masturbace a která svá alba pojmenovává „Nablinkáno, nakakáno, spapáno“ nebo „Teplo domova vychází z pochvy“? Jasně, sofistikovanou avantgardu filozofující o sociálních problémech současného světa!

No dobře, to s tou avantgardou není tak úplně pravda. Ale to nic nemění na faktu, že Masturbace je cool kapela. Vždyť když se někdo pojmenuje po tak příjemné činnosti, tak příjemná musí být i jeho hudba, to dá rozum, no ne? Ok, stop trapnému humoru a pojďme se mrknout na novou placku téhle již bez přehánění kultovní kapely (to víte, skoro 20 je holt 20 let).

„Nablinkáno, nakakáno, spapáno“ pokračuje relativně ve stejné linii jako jeho pět let starý předchůdce „Teplo domova vychází z pochvy“, takže jestli se vám tato fošna zamlouvala, novinka bude stejně tak. Od minula jen Masturbace trochu zvážněla. To ale berte s hooodně velkou rezervou, prostě to už není tak absolutně úchylná jízda bez zábran jak předchozí album, pořád je ale novinka o mnoho víc ujetá než většina ostatních skupin.

Nový matroš dostal oproti svému staršímu bráchovi do vínku o něco větší chytlavost samotné hudby (u některých pecek se prostě nedá neházet palicí!), ale na druhou stranu není jako celek tak vyhuleně zábavný. Dokonce – a to u „Teplo domova vychází z pochvy“ nehrozilo ani náhodou – se dá při pozorném poslechu „Nablinkáno, nakakáno, spapáno“ zaslechnout i nějaká vážněji vyznívající část! Texty už nejsou tak totálně úchylné od začátku do konce (jako abyste nemysleli, úchylné to je pořád, ale prostě ne tak moc). Nesmíme však novince křivdit, i ona obsahuje pěkné lahůdky, například „Ty máš ale malý péro, já tě za něj vytahám“ nebo „Nebuď chuj, nebuď chuj, i prdel si depiluj“ v songu „Komplex ztučnělého metrosexuála“ (zřejmě má nejoblíbenější pecka, jen tak mimochodem). Obecně ty vtípky nejsou tak prvoplánové, což má za následek i to, že to není taková břichotrhající jízda.

Co však zůstalo na svém místě, jsou vtípky hudební (vzpomínáte na Europe-klávesy v „Masakru v perníkové chaloupce“ nebo rapovou šílenost „Prt & Smrt (Balada o hovně)“?). Na „Nablinkáno, nakakáno, spapáno“ si Masturbace dělá prdel zejména z black metalu, což by mě jako blackmetalistu mělo naštvat, ale takové geniální parodii jako „Men in Black“ prostě odolat nejde. Už jen kvůli tomu stojí za to si placku pořídit.

Kapitolou pro sebe jsou hostovačky. Z dalekého Mexika si v songu „Rochentrochen“ blinknul Jesús „el Puerco“ Galdeano z grindovky Cara de Culo. Paradoxně se jedná o ten nejméně záživný kousek alba, je to spíše taková minutová hříčka. Zato Vlasta HenychTörr dopadl ve svých dvou hostovačkách lépe, zvláště v „Démono, do prdele mně vskoč“. Ten refrén byl složený přímo pro něj a netvrďte mi, že ne, je to Törrovina jak cyp! Nejvíc to ale rozbil Kolins, jehož hulákání v „Děti hrající si v kafilérním odpadu“ fakt zabíjí! V Debustrolu už je na to člověk zvyklý, ale když ho slyší jinde… je to fakt týpek. Ukažte mi někoho dalšího, kdo umí takhle parádně řvát! Jeden z nejlepších songů!

Pochválit se musí pěkně udělaný booklet ve formě jídelního lístku. Jen ten seznam songů na zadní straně docela brutálně nesedí. Pokud jsem to správně pochopil, chyba se stala ve studiu, kde došlo ke záměně dvou vlastně totožných masterů lišících se pouze pořadím skladeb. Tak či tak, je to blbě, což je škoda.

Musím se sice přiznat, že „Teplo domova vychází z pochvy“ mi sedí o kousek víc, ale to nic nemění na faktu, že „Nablinkáno, nakakáno, spapáno“ je taky prímová fošna a vzhledem k tomu, že se dá sehnat za pouhé kilo (samozřejmě i s bookletem a všemi náležitostmi) jako příloha časopisu (kterého vám neřeknu, protože nemám rád reklamu, ale jinak je to Pařát, kdyby vás to zajímalo), rozhodně se vyplatí si to pořídit. Howgh!


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.