Myrkur - Mareridt

Myrkur – Mareridt

Myrkur - Mareridt

Země: Dánsko
Žánr: black metal / folk
Datum vydání: 15.9.2017
Label: Relapse Records

Tracklist:
01. Mareridt
02. Måneblôt
03. The Serpent
04. Crown
05. Elleskudt
06. De tre piker
07. Funeral
08. Ulvinde
09. Gladiatrix
10. Kætteren
11. Børnehjem

Hrací doba: 38:19

Odkazy:
web / facebook / bandcamp

Amalie Bruun a.k.a. Myrkur již od svého vstupu na blackmetalové pole vzbuzuje značně protichůdné a vášnivé emoce. Což může být známkou určité specifičnosti, vlastně to z jistého úhlu pohledu může být i klad. Je-li něco vyhraněné, jistě to pak není určeno každému, a právě odsud mohou rozporuplné názory pramenit. Nemyslím si ovšem, že zrovna tohle je ten případ, kdy by se dva nesmiřitelné tábory rozdělovaly právě na základě toho, že daný interpret přichází s něčím zvláštním – ať už je oním zvláštním myšleno cokoliv.

U Myrkur se totiž nepochybně musí pokládat otázky, nakolik je její blackmetalové počínání upřímným výbojem tvůrčích potřeb a nakolik jde o čistou vypočítavost a pózu. Obecně vzato myslím vůbec nevadí, že dříve předváděla pop (rock)… nežiju v přesvědčení, že jeden člověk nemůže poslouchat nebo dokonce i hrát dva (nebo i víc, když na to přijde) zcela odlišné žánry. Jenže není pop jako pop… i ten lze hrát chytře, ale jde jej samozřejmě dělat i takovým způsobem, že je z toho soudnému člověku na blití. A pokud někdo vyrobí písničku do reality show „Paradise Hotel“, jejíž ohavnost dost dobře nelze dostatečně vystihnout ani 358 nejvulgárnějšími nadávky v řadě, pak je jednoduše nutné se ptát, jestli má člověk té samé interpretce věřit, když si hraje na ledovou blackmetalovou královnu. Mimochodem, všem z vás, kdo Myrkur, fandíte, opravdu doporučuji se na tohle podívat.

Hlavní problém nicméně tkví v tom, že Myrkur sice dokáže své sociální sítě zásobovat hromadou fotek a na promo obrázcích vypadat jak panenka, ale nezvládne spekulace o autentičnosti svého počínání rázně utnout v podobě hudebních kvalit. Už její debut s úsporným názvem „M“ byl diplomaticky řečeno rozpačitý. Letošní novinka je taktéž. A byť „Mareridt“ oproti první řadovce formálně vzato kvalitu o kousek zvyšuje, stále se nejedná o natolik dobrou záležitost, aby dávalo smysl ji poslouchat.

„Mareridt“ se ze všech sil snaží znít mrazivě seversky. Což v překladu znamená přístupný neškodný black metal doplněný o hromadu folkových a rádoby-atmosférických pasáží a skladeb. Druhá jmenovaná poloha dokonce na „Mareridt“ citelně převládá. Blackmetalových písní (kdybych chtěl být zlý, řekl bych: pokusů o blackmetalové písně) je tu vlastně minimum. Ale to je nakonec ještě dobře, stejně jako že Myrkur na novince dává přednost svému čistému zpěvu oproti extrémnímu vokálu. Důvod je prostý. Takzvaný black metal na „Mareridt“ totiž působí vysoce prvoplánově. A co se zpěvu týče, velmi rychle jsem přišel na to, že mě jekot Myrkur neskutečně sere. Něco tak strašně afektovaného a přehrávaného se jen tak neslyší. Velkoryse pak pominu, že se u toho ječení navíc na koncertech tváří jak strašná pizda – pro zasmání viz třeba tady.

Myrkur

Ono ne, že by se na „Mareridt“ neobjevila žádná alespoň trochu poslouchatelná pasáž. Mimo jiné řeba určité dílčí momenty videoklipové „Ulvinde“ jsou poměrně v pohodě. Ty negativní dojmy však výrazně převažují. „Måneblôt“ je se svou kvazi-vichřicí trochu směšná, „Elleskudt“ jakbysmet. „Crown“ zase zní jako levná béčková parodie na Lanu Del Rey. Finální „Børnehjem“ je naprosto exkluzivně trapná. Nijak zásadně mě nevytrhla ani „Funeral“, v níž hostuje Chelsea Wolfe, což sice je cítit (znatelněji v kytarách než ve zpěvu), ale že by se jednalo o nějaký trhák, to vážně ne. A nakonec je vcelku jedno, zdali za to může kontext slabého alba, anebo skutečnost, že ani sama Chelsea aktuálně zjevně nemá zrovna vysokou formu, když ani její nová deska „Hiss Spun“ není žádný zázrak.

Na začátku jsem sice explicitně nezmínil, jestli Myrkur fandím, anebo její kariéru považuji za omyl. Jsem ale přesvědčen, že v téhle fázi recenze už vám to je i tak jasné. Vůbec nejde o to, že bych snad odmítal ženy v metalu nebo konkrétně v black metalu – to je dávno přežitý konzervatismus hodný neandrtálce. Na druhou stranu ale nemyslím, že by přítomnost rodidel mezi nohama měla být důvodem, proč Myrkur tleskat. Když na spoustě míst čtu o tom, jak Myrkur do black metalu přináší ženský element a ženskou sílu, přijde mi to podobně směšné jako sama interpretka a netuším, co si pod tím představit… asi to má znamenat, že člověku při poslechu zalezou koule do podbřišku a na jejich místě mu vyraší vagína. Nebo tak něco.

Ten nejvyšší a zásadní důvod, proč si „Mareridt“ zaslouží jednoznačně odmítavý postoj, je jenom a pouze kvalita respektive nekvalita hudebního obsahu. Myrkur hraje black metal pro lidi, kteří black metal vůbec neposlouchají… a také mu vůbec nerozumí.

Myrkur


40 komentářů u „Myrkur – Mareridt“

 1. Hehe, když čtu recky jako je tahle, tak vím, že jsem si své zinové působiště vybral dobře. Existence Myrkur má pro mě jeden jediný klad. Když se o kapele někde plácá, tak si musím pustit Nuclear Death.

 2. Teda, ten Paradise Hotel je ale síla!

  Za mě Myrkur absolutně ne, těch pár ukázek, co jsem slyšela, mě vůbec nezaujalo, nulová atmosféra, hudba mi přijde k uzoufání nudná a to její hraní si na black metal jí ani trochu nežeru.

  To Chelsea Wolfe nebo Darkher jsou úplně o něčem jiném.

 3. Som rád, že tu je recka na to.

  S pohľadom recenzenta súhlasím a púšťať si to ani nebudem.

  Z hľadiska blacku žijeme v mimoriadne priaznivej dobre, dobrý black, kam sa človek pozrie, skutočhe podľa mňa nie je dôvod plytvať časom na túto nahrávku.

  A recenzentovi dík, že to urobil za mňa.

   1. Máš problém pochopiť písaný text?

    Hovorím, že to nemusím počúvať, lebo to niekto, koho hudobný vkus je pre mňa dôležitý, urobil za mňa, čiže mám čas na iné nahrávky, ktoré sa tu v podobe recenyií neobjavili.

    Stačí takto?

    1. Že bych nechápal Tebou napsaný text si nemyslím. Spíš sem měl problém pochopit Tvůj myšlenkový pochod. S tím, co jsi napsal pak, mi to smysl už tak nějak dává.

 4. Nemám s tím nejmenší problém, určitě si to párkrát poslechnu. Podle mého je nejvíc na závadu, že je to vydávané za BM, což teda rozhodně neodpovídá hudebnímu obsahu. S tím, jestli to mám nebo nemám někomu věřit, si hlavu nelámu.

 5. Dost mě trápila skutečnost, že v zimě vyráží myrkur na společné turné se solstafir, ale po shlédnutí live záznamu se všechno mění, docela slušnej bizár :)

 6. Tak to bych měl jednu věc vyřešenou, chtěl jsem se Myrkur podívat na zoubek, co kdyby to k něčemu bylo, ale po informaci, že slečinka udělala song do toho hnojníku ” Paradise hotel ” je vymalováno i kdyby dělala ten nejblackovatější black, pro mně už bude navěky pozérská pinda bez špetky smyslu. Děkuji za ušetřený čas :)

 7. Recenze je podle mého zaujatá, příliš nenávistná. Minimálně šlo vypíchnout kvalitu jejího čistého zpěvu a rozebrat jej o něco více. To že dělala pop a třeba strašný ještě neznamená, že nemůže mít ráda black. V té době byla také mladší, člověk se vyvíjí. V rozhovorech říká, že poslouchá black, stejně jako klasickou hudbu. Muziku osobně vnímám jinak. Naopak ta atmosféra je skutečně silná, black metalové pasáže kvalitní a ty jemné pasáže neskutečné, především díky jejímu čistému zpěvu, s nímž si pěkně hraje. A jsem člověk, co black poslouchá dlouho, mám naposloucháno a přesto Myrkur poslouchám. Je zase pravda, že je nesmysl říkat, že je Myrkur black metal a že přináší něhu a ženskost do black metalu. Podle mého hraje spíše atmosferický metal/folk s prvky blacku. BM je v tom bylo málo i před tím a nyní je z něj spíše doplněk. Proto ani moc nechápu prskající ortodox blackers :-D

  1. “To že dělala pop a třeba strašný ještě neznamená, že nemůže mít ráda black. V té době byla také mladší, člověk se vyvíjí. V rozhovorech říká, že poslouchá black, stejně jako klasickou hudbu.”

   Řekl bych, že jsi nepochopil pointu.

   “Naopak ta atmosféra je skutečně silná, black metalové pasáže kvalitní a ty jemné pasáže neskutečné, především díky jejímu čistému zpěvu, s nímž si pěkně hraje.”

   Čímž vyvracíš legitimitu následujícího souvětí, nebo (opět) potvrzuješ, že tvůj vkus a obecný hudební rozhled je někde na úrovni náctileté gothičky.

   1. Urážet někoho za to co se mu líbí může jen velmi hloupý člověk, takže gratuluji já tobě. Víš o mě naprosté prd, tak tu neříkej jaký mám vkus a jaký mám hlavně rozhled. Naopak rozhled mám velmi slušný, neboť se o muziku zajímám a neustále objevuji nové a nové věci. Laskavě přestaň soudit někoho koho neznáš a urážet ho za to, co se mu líbí, nebo si nade mnou budeš dál honit ego? Ani ti nedám možnost. Miluji tyhle imbecily co si myslí, jak oni mají skvělý vkus. Ty máš určitě fakt dokonalý vkus vyzrálého jedince. Fakt si mě pobavil svou hloupostí :-D

    1. Je trochu naivní si myslet, že při tvojí aktivitě a vystupování na internetu tebe a tvůj vkus nikdo nezná. Vždyť tvoje recenze visí asi tak na polovině všech českých a slovenských webzinů…

     Ty naopak nevíš, kdo je Metacyclosynchrotron (což je vlastně dobře, naschvál má tady jméno, aby nebyl poznat). Ale věř tomu, že ten člověk má v black metalu naposloucháno mnohem víc než ty. I mnohem víc než já.

     1. A můj vkus je špatný, protože se někomu nelíbí kapely, které poslouchám? Příjde mi trošku moc někoho urážet za vkus. Každý má na hudbu jiný pohled, kdy si lidi uvědomí, že každý má jiný pohled na věc a není potřeba hned urážet. Jo je to ohrané co píšu, ale co na tohle jiného říci. Chápu že někomu se Myrkur příčí, však za to taky nikoho neodsuzuju, když ho nebaví ta hudba. Jinak ano neznám ho, dobře má naposloucháno, ale to mu nedává oprávnění k shazování druhých. Přijde mi to egoistické. Poslouchám co mám rád, co mě baví a něco mi to dává, stejně jako každý člověk. Někdo s mým vkusem souhlasí a líbí se mu, někdo zas rád jiné věci, svět se nezbourá.

     2. A můj vkus je špatný, protože se někomu nelíbí kapely, které poslouchám? Příjde mi trošku moc někoho urážet za vkus. Každý má na hudbu jiný pohled, kdy si lidi uvědomí, že každý má jiný pohled na věc a není potřeba hned urážet. Jo je to ohrané co píšu, ale co na tohle jiného říci. Chápu že někomu se Myrkur příčí, však za to taky nikoho neodsuzuju, když ho nebaví ta hudba. Jinak ano neznám ho, dobře má naposloucháno, ale to mu nedává oprávnění k shazování druhých. Přijde mi to egoistické. Poslouchám co mám rád, co mě baví a něco mi to dává, stejně jako každý člověk. Někdo s mým vkusem souhlasí a líbí se mu, někdo zas rád jiné věci, svět se nezbourá. Navíc píše vlastně že nemám rozhled, což je totální hloupost, každý kdo mě zná ví, že v tom co poslouchám rozhled mám. Neříkám že větší než kdokoli, nesoutěžím, ale mám. Zajímám se, pro sebe, protože mě to baví. Proto jde vidět, že o mém rozhledu i tak nic moc neví.

     3. Docela by mě zajímalo jestli by jste měli tak naposloucháno v 80-90 letech kdy metloš musel kurva hodně investovat aby měl naposloucháno?Chvástat se v dnešní době že mám přehled a naposloucháno s toho vážně chčiju magi v kostkách?

     4. Já jsem tvůj vkus nijak nekomentoval. Pouze jsem poukazoval na to, že je poněkud naivní se ohrazovat, že jej nikdo nezná, když se na internetu prezentuješ způsobem, jakým se prezentuješ.

     5. Lamech: To je jasný voe. V osmdesátkách bysme všichni frčeli Hložka s Kotvaldem, Víťu Vávru, Pepíčka Melena a další zasloužilý umělce. Ti největší srdcaři a ortodoxní by byli k vidění na koncertech Citron. Fuj. To už je mnohem lepší, že můžeme v diskuzích na internetu přeměřovat kokoty, kdo slyšel víc sraček z Youtubu a Bandcampu :D

    2. Mysticu, sorry, ale většího pozéra než jsi ty jsem dlouho neviděl . Nejvíce mne pobavila tato hláška “Urážet někoho za to co se mu líbí může jen velmi hloupý člověk” . Docela vtipné od člověka, jehož komentáře o agro metalistech mi svého času (Dačice) zaspamovali celý facebook aniž bych tě měl v seznamu přátel

     1. Docela vtipné je soudit něco, co si zřejmě nepochopil. Agro metalisty urážím, protože se chovají mnohdy jako dementi, viz Dačice, kde měli naprosto nepřijatelně debilní chování. Nejde o muziku. Kdyby si mě skutečně znal, věděl by si, že znám mnoho lidí poslouchajících i tyto kapely, co nemám rád a toleruji je. Pozér? aha, pobavilo :-D Jak můžu být pozér, když je mi jedno jak vypadám a když mi jde jen o hudbu? Nesuď, pokud mě neznáš, děkuji za pochopení.

     2. Mysticu, mohl by sis uvědomit, že kraviny, které děláš veřejně na netu, tě taky určitým způsobem definují. Takže špatně – tihle lidi tě všichni znají. Pokud tvůj internetový pseudorecenzentský imidž neodpovídá realitě, pak je chyba u tebe, ne u ostatních. Inač, nechceš si dát tu hlášku “nesuď, pokud mě neznáš” na svoji xchat stránku? Ten kec by tam docela seděl, jak je trapný.

     3. Handy: Pokud mě někdo odsuzuje za to co poslouchám a za to o čem píšu, není to můj problém, ale jeho. Vy jako čekáte, že přestanu poslouchat co mám rád a psát o tom co mám rád, protože se to někomu, potažmo vám nelíbí? A proto, že mám rád hudbu kterou poslouchám, jsem vlastně k smíchu? Proto, že jsem pro vzájemnou toleranci a slušný chování jsem k smíchu? Nesuď pokud mě neznáš není blábol ale fakt, pokud ho nechápeš, je špatně něco u tebe. Nikdo z vás se se mnou nikdy nestřetnul, nikdo z vás o mě nic neví, krom toho, že poslouchám jinou muziku než vy (ano to je zřejmě průser) a že mám na ní jiný jiný pohled (průser číslo dva) a taky to že nemám rád agro (vůbec zdá se nechápete, proč vlastně). Vidím zde zaujaté názory na mou osobu, rádoby posměváčství co se míjí účinkem a působí spíše trapně. Vás definuje jak jednáte teď se mnou lidičky. Na místo respektování a tolerance toho, že mám rád něco jiného a slušné diskuze s opačnými názory, se tu odehrává jakýsi pokus o mé shození. Nevím co je pseudorecenzentský imidž, mě žádná image nezajímá. Zdá se že si nepochopil co jsem níže psal. Každopádně, poslouchám co poslouchám, mám rád co mám rád a nemám rád na co mám negativní názor, vy to tak nemáte? To je jak kdybych zjisti, že něco krtzujete a pak vás urážel. Vždyť vy tu urážíte mě a to jsem vám neudělal vůbec nic, ale já pak nesmím teda kritizovat a smát se těm, co se neumí chovat? teď momentálně i vám?

    3. Ty jsi ale strašná urážlivka, Mysticu, nemáš o sobě příliš vysoké mínění?

     Ono nejde o to, kolik kdo zná kapel. Problém ani netkví v tom, že se někomu, třeba tobě, Myrkur skutečně líbí. Avšak jako recenzent a “žurnalista” (alespoň mám pocit, že se tak rád označuješ) bys měl prohlédnout pozlátko (pod)průměrných produktů jako je tenhle, kór když se jedná o exemplární případ. Velebíš-li pak takové kapely jako prvotřídní, co pak uděláš s těmi skutečně kvalitními? Přispíváš jen tomu, že se opěvuje šeď, omlouvají nedostatky, jenž měly být dávno eliminovány a představa, že by snad black metal mohl být regulérní a hlavně autentickou uměleckou platformou jde taky do piči. Tohle je jen vyprázdněná nápodoba hnaná marketingem (důkazy čehož snad nemusím předkládat).

     A znovu bez gothiček, abych se nedotknul tvého jemnocitu.

     “Blackmetalová” stránka Myrkur (ne že bych je snad považoval za BM) kvalitní opravdu není, protože už na první desce to byla jen slabá kopírka starých Ulver, co si půjčovala riffy, kde se dalo (vybavuji si Absurd, cha cha). Ty dva-tři songy z novinky a recenze (jejímuž názor důvěřuji) mě nepřesvědčily o změně k lepšímu. Ambientně laděnou folkovou hudbu nevyhledávám, tudíž nemohu příliš porovnávat, ale klidně vsadím boty, že tvorba Nebelhexe nebo Moon and the Nightspirit je o několik tříd výše.

     A nejvíce mě baví tvá poznámka o Amálčině hlasem, protože tady onu atmosféru dělají hlavně studiové efekty, než nějaká důmyslná práce s hlasem (docela fádním). Kdybys znal třeba jen pár zpěvaček, co svým hlasem tvoří atmosférickou hudbu (která nespadá do klasické hudby či popu, ale zároveň není metalové muzice příliš vzdálená), tak by tě napadlo, že Myrkur taková pecka není, čímž se dotýkáme onoho rozhledu a vkusu. To, že denně objevuješ nové kapely opravdu žádným argumentem v dnešní době není, k tomu stačí vlézt na youtube.

     P.S.: Před chvíli mi skončili Third and the Mortal – Tears Laid in Earth, tak si je běž pustit, aby sis nemyslel, že tu jsme na tebe jen zlí.

     1. “…co si půjčovala riffy, kde se dalo (vybavuji si Absurd, cha cha)”

      Takhle cynicky vtipnou hlášku jsem dlouho neslyšel. Nejhorší je, že je to možná asi pravda :D

   2. Hned po recenzi výše, je tvůj komentář největší sračkou na této stránce, ty náctiletá gothičko.

    1. Gratuluji za inteligentní komentář, je na výši, opravdu ti tleskám :-) A nic svého si vymyslet neumíš, nebo si opravdu tak hloupý, že jen papouškuješ co sis tu přečetl?

 8. Je to hrozná sračka a akorát snaha zaujmout pózou v době, kdy je BM cool. Nic víc, nic míň. Stejná pitomost a teplárna jako třeba Alcest.

 9. Myrkur je typickým příkladem uměle vytvořené bubliny, kterou pomocí reklam, promo fotek a vydařeného marketingu protlačili lidé z Relapse. To bych ještě pochopil, stalo se to v minulosti již několikrát a ještě se to jistě několikrát stane, co ale chápu jen ztěží je spoluúčast kvalitních jmen, teď například již v recenzi zmiňovaná Chelsea Wolfe, minule to byl Kristoffer Rygg nebo Teloch. Myrkur očividně v hudebním průmyslu chodit umí, to jí zapřít nelze, bohužel maskovat zcela podrůměrnou tvorbu velkými jmény, reklamou a pěknými promo fotkami, nemusí každému stačit.

 10. Mě se to zase jako doom metalistovi a fandovi post-blacku vcelku líbí. Není to nic světoborného, ale poslechnu si to radši jak leckteré trve BM sypačky.

 11. Pro mě je Myrkur zjevení. Její předchozí kariéra mě nezajímá, nevidím důvod jí zatracovat za její počiny nebo fungování v ExCops. Mě projekt Myrkur baví. A přesně jak píše recenzent, black metal mě nezajímá, nerozumím mu. Tohle ale BM není.

 12. Kvalitka. Podobných kokotů mi každý den vleze do busu přehršel, jednou jsem jich napočítal 7.. Co to je za debilní módu, vlasy barvy modrýho hovna, podle jakýho vola to zas je?

  1. Hej, kokot, já vím, že to nemusím číst, ale už mi to přijde dost pičovina. Mařka, která to má beztak na háku a tak nějak jí pokoutně vyjde na co sáhne, tu leží v žaludku všem ultra, true, dark, atd. Trocha nadhledu a nečumte jí na ten instagram. :o)

   1. Hele, kámo, já nejsem ani trve, natož pak ultra nebo dark, to nechávám mládeži s bohatou úrodou jebáků v ksichtíku. Jsem prošedlej chlap, co má rád povětšinou jateční a extrémní hudbu. A všechno ostatní už bylo o tý popový pinduli řečeno :)

 13. Bez jakýhokoli povědomí o backgroundu zpěačky Myrkur jsem slyšel jejich koncert teďka když tu byli se Solstafir a málem jsem se utrápil. Pozérství kapley na mě úplně dejchalo. Hudebníci jsou to bezpochyby dobří, i zpěvačka je opravdu dost šikovná nehledě na to na jakejch hovnech se dřív podílela, ale dohromady se show to prostě působí naprosto uměle a nedůvěryhodně.

  Málem jsem se pochcal smíchy, když si Amalie se setejnejma plavejma pohybama, kterejma se snažila imitovat nějaký víly, nebo co, vzala pivo a pak v další moment bubnovala na nějakej severskej rituální buben. Je to děsná herečka. Pak taky hrála na kytaru, což mi připomnělo Lila Wayna, když se snažil zahrát pár tónů a působil u toho děsně suverénně. Prostě píčovina, nuda, pozérství, kapela v kapucích z HáEmka, rádoby šamanství v podání hérečky. Zkazilo mi to celej koncert

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.