Negativa - 03

Negativa – 03

Negativa - 03

Země: Španělsko
Žánr: black metal
Datum vydání: 19.10.2018
Label: Sentient Ruin Laboratories

Tracklist:
01. XVII
02. XVIII
03. XIX
04. XX
05. XXI
06. XXII

Hrací doba: 36:28

Odkazy:
facebook / bandcamp

K recenzi poskytl:
Sentient Ruin Laboratories

Pořád se mi zdá, že španělská scéna je v rámci metalu poněkud přehlížená. Zbytečně, protože na Pyrenejském poloostrově se najde hromada kvalitních kapel, které mají nachystanou zajímavou undergroundovou muziku pro ty, kdo chtějí naslouchat. Ale možná tenhle stav bude dán právě tím, že ve Španělsku absentují nějaké velké metalové hvězdy a kvality místního metalu plynou spíše z aktivit v těch extrémnějších žánrech.

Negativa patří právě k těm formacím, které nejsou moc vidět, ale mohou potěšit fandy undergroundového metalu – pokud si k nim tito najdou cestu. Název jejich aktuální desky „03“ je ale trochu chyták, protože novinka není třetím albem, nýbrž druhým. „01“ je totiž EP. Negativa se s tím pojmenováváním nahrávek obecně moc neserou, protože veškeré další počiny, což jsou vlastně ve všech případech splitka a navíc všechna s projektem Atrabilis (druhá kapela zpěváka D.R.), se jmenují jednoduše podle roku svého vydání. Samozřejmě v římských číslicích, poněvadž arabské číslice nejsou cvlt. A ten jediný počin, který se z toho algoritmu názvů vymyká, tedy kompilačka z roku 2016, se jmenuje – „Untitled I“. Haha. Snad není třeba dodávat, že podobně promyšlené jsou i názvy skladeb, u nichž opět přijdou na své příznivci římských číslic.

Mohlo by se zdát, že takový styl pojmenovávání nikomu vůbec nic neřekne, ale já si myslím, že ve skutečnosti to o Negativa něco vypovídá. Přinejmenším to v člověku vyvolá určitý pocit, že neví, co přesně očekávat, názvy songů a nosičů neprozradí textové zaměření (což možná nezní úplně zajímavě, ale nechtěl jsem mlít o nějakém tajemnu nebo podobných hovadinách); dojem dokreslí obaly, jejichž hlavními motivy bývají lebky nebo kosti. Celá tahle prezentace s sebou přináší určitou auru. Mně osobně to svým způsobem i trochu imponuje.

„03“ každopádně obsahuje jednu docela zajímavou změnu oproti předešlým počinům. Negativa je dvoučlenná formace, kde se o veškeré nástroje stará DB., jehož na vokálech doplňuje D.R. Tedy doplňoval. Netuším, jak to bude do budoucna, ale na „03“ se D.R. neobjevuje a vokálu se místo něj neujal nikdo menší než Islanďan H.V Lyngdal známý z formací jako Wormlust, Ljáin, Martröð nebo nově Guðveiki.

Změna nicméně nepřichází jen s vokálem. Srovnáme-li „03“ s jeho předchůdcem „02“, nelze si nevšimnout, že „dvojka“, která je jen o rok starší, zní mnohem špinavěji a syrověji. Což mně osobně ve finále přijde jako víc zásadní posun než u řevu, byť i v jeho případě je výměna vokalisty znát, protože D.R. víc „vyl“. „03“ zní oproti „02“ vlastně docela stravitelně.

Negativa

Když jsem „03“ poslouchal, říkal jsem si, že je to vlastně docela oukej, skladatelsky fajn, solidní nápady se taky najdou a především druhé poloviny a/nebo závěry songů se daří slušně zahustit, viz třeba vyhrávky ve skladbách jako „XVIII“ nebo „XX“, taktéž „XXI“ lze označit za povedenou píseň. Přesto mi něco celou dobu nesedělo a měl jsem pocit, že mi „03“ nedává tolik, kolik bych čekal. Až když jsem si zpětně poslechnul „02“, tak mi došlo, že na vině je právě sound novinky. Syrovější a zahuhlanější zvuk, s nímž se Negativa prezentovali na „02“ nebo i „01“, mi přišel charismatičtější a víc nahrával negativistické atmosféře, jakou bych od formace tohoto druhu očekával.

„03“ není špatné album, určitě netvrdím, že se nepovedlo. Jeho poslech mi nijak nevadil a do určité míry se mi vlastně i líbilo. Přesto mám pocit, že jestli se k něčemu vrátím, budou to spíš starší věci, především „02“. Na druhou stranu, dokážu si představit, že o trochu větší přístupnost společně s „reklamou“ v podobě účasti H.V Lyngdala otevře Negativa cestu k většímu počtu posluchačů. Je nicméně otázka, zdali je něco takového u formací jako Negativa žádoucí.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.