Odraza - Rzeczom

Odraza – Rzeczom

Odraza - Rzeczom

Země: Polsko
Žánr: black metal
Datum vydání: 8.5.2020
Label: Godz ov War Productions

Tracklist:
01. Schadenfreude
02. Rzeczom
03. W godzinie wilka
04. …twoją rzecz też
05. Długa 24
06. Świt opowiadaczy
07. Młot na małe miasta
08. Najkrótsza z wieczności
09. Bempo
10. Ja nie stąd

Hrací doba: 53:36

Odkazy:
bandcamp

K recenzi poskytl:
Godz ov War Productions

První pohled (Dantez):

Polský blackmetalový zvuk je stále širší a svéráznější kapitolou. Není přitom řeč o největších jménech žánru. Kapely jako Mgła nebo Behemoth se sice na blackmetalovém vyznění dneška podepsaly, nezní ale na první dobrou vyloženě jackovsky.

Opravdu polský zvuk se vyvíjí pod zemí. První experimenty lze datovat zpět ke jménům jako Furia popřípadě Morowe – ke kapelám s blackmetalovým základem, na kterém se prokládají elementy ze vzdálenějších žánrů. Hudba chvíli zavání alternativním rockem, jindy post-punkem nebo neofolkem.

Na vývoji specifické větve se dnes podepisují zejména Gruzja nebo Biesy s odhodláním k ještě větší experimentaci. Hudbě už nejsou cizí pouze zmíněné žánrové kejkle, do receptu se přimíchávají new wavem inspirované syntezátory a rytmika nebo ostřejší elektronika. Avantgardnější přístup zvyšuje úroveň nápaditosti, ale i ráznější sklony ke spádu k demenci. Tracklisty novinek proto občas vyznívají jako pokus/omyl.

„Rzeczom“ není výjimkou. Odraza zde, při srovnání s debutem, více propouští uzdu fantazii, ne vždy ke svému dobru. Ortodoxnější blackmetalové části jsou konzistentně kvalitní, důkazem budiž silný, hned trojskladbový výkop. „Schadenfreude“, který, po vzoru Furia, drží novátorské tendence na únosné úrovni, se valí s agresí přímo úměrnou vokálu Stawrogina. Stejně drtí i titulní věc, kde nevadí ani sofistikovanější struktura, zejména pak v návykovém finále. „W godzinie wilka“ naváže bryskním drivem připomínajícím vzdálenější kolegy Kriegsmaschine.

Skladební trojice dokazuje, že když Odraza experimentují v rozumných limitech a zvukem navazují na kapely s podobným zvukem, vše funguje bez zakopnutí. Jakmile se pouští za hranice kočírované experimentace (a vlastně i ty geografické), dochází k pitvořivým pičovinám. „…twoją rzecz też“ působí jako tristní take na avantgardní Pensées nocturnes, už chybí jen klaun s trubkou na jednokolce. Následující „Długa 24“ je snad ještě vyjebanější – v tomto případě se sabotuje hipsterskými tendencemi a nulovým citem pro patos. V podobně ublíženém duchu se nese i „Najkrótsza z wieczności“, která jde s ufňukaností tak daleko, že se dotýká i pozdějších emo výkyvů Kvarfortha. Dojímavost s agresivnějším tahem na bránu lépe vyvažuje jen „Ja nie stąd“, možná ale jen díky absenci vokální linky. I bez finálního instrumentálu by ale deska plynula lépe. Podobné momenty nad přímější a agresivnější polohou nepřevažují – stvrzuje to šestá a sedmá skladba, obě kvalitou i rázem snadno navazují na silný úvod. Celkový dojem z desky ale stejně výrazně kurví.

Odraza

„Rzeczom“ tak představuje nevybalancovaný žánrový labyrint s důstojným jádrem, ve kterém lze najít hodně fungujících výstupů, ale i několik slepých uliček. Když deska tne do živého, tne hluboko a nutí si od plic odfrknout příznačným kurwa. V momentech, kdy ortodoxie naráží na uondané povzdechy, si ale říkám, co je tak špatného na blackmetalové primitivitě s obligátním Hail Satan na vrchu.


Druhý pohled (H.):

Trochu mě překvapuje, kolik hejtu kolega na druhou desku Odraza poslal. Myslím si, že takhle odmítavé stanovisko si „Rzeczom“ nezaslouží, přestože v lecčems s ním musím souhlasit.

Předně mi také přijde, že „Rzeczom“ není až taková pecka, jak jsem doufal, což může být jednoduše dáno přespříliš vysokými očekáváními. Faktem nicméně zůstává, že s novinkou nemám potřebu trávit tolik času jako kdysi s debutem „Esperalem tkane“ nebo následujícím ípkem „Kir“. Stejně tak musím uznat, že ze všech těch polských „hipster“ blacků, které vyšly v cca stejné době jako „Rzeczom“ (Kły, Biesy), mi počin Odraza přijde nejméně zajímavý. Což také nutně neimplikuje jeho nekvality, spíš jen poukazuje na sílu aktuální konkurence.

Nepřijde mi ovšem, že by se na na albu dělo něco špatně. Odraza i k nasypanějšímu black metalu přistupují relativně invenčním způsobem a zvládnou jej podat tak, aby to bavilo. Nejvíc mě ale baví ty otevřenější a méně konvenční části. S přehledem vede titulní věc, avantgardnější dvojice „…twoją rzecz też“ a „Długa 24“, též se mi hodně líbí „Młot na małe miasta“ a závěrečná osmiminutová instrumentálka „Ja nie stąd“.

Dobré to tedy je, poslech byste tomu věnovat měli, zvlášť jestli vám tenhle druh kapel chutná. Bezbřehého blaha jsem se ovšem osobně při poslechu „Rzeczom“ nedočkal. Mně osobně by k dosažení takového stavu pomohla přesně opačná věc než kolegovi: nechal bych si líbit ještě víc avantgardy a podivností. Přesto všechno se podle mě jedná o nadprůměrnou záležitost, jež Polákům ostudu nedělá. Jednu ruku na srdce a druhou ruku na ptáka – co bychom dali za to, kdyby taková alba vydávaly české kapely?

Odraza


10 komentářů u „Odraza – Rzeczom“

 1. Přejdu ten smutný fakt, že si nemám druhou ruku nač položit.:(
  Nebudu rozporovat, že v Polsku jsou lepší. Já sama to tedy zhodnotit nemůžu, ale budu ti věřit. Otázkou je, čím to je?

  Napadá mě, že třeba v Polsku mají k BM větší motivaci (vzhledem ke katolickým fanatikům). Taky je jich cca 4x víc a pokud započtu onu motivaci, můžou mít příznivců BM ještě několikanásobně víc, takže je to početně možná podobné jako hrát hokej s Kanadou.
  Teď se dá namítnout, že jsou i jiné státy, které nejsou moc velké ani tolik motivované… napadá mě třeba Nizozemí. Jenže to jsou možná zase státy, kde mají životní úroveň jinde, takže když chce někdo hrát v kapele, sníží si pracovní úvazek na polovinu a pod mostem neskončí. Taky je možné, že i když tam nemají zas tak vysokou životní úroveň, tak tam mají aspoň nějakou podporu kultury a na různé projekty dostávají granty, daňové úlevy atd.
  Fakt nevím, ale prostě si nemyslím, že by u nás byli všichni prostě jen hloupější a neschopnější.

  1. Ta motivace vzhledem ke katolickým fanatikům mi moc nesedí, tenhle styl BM co hrají Odraza a podobní nemá nic společného se satanismem ani anti-křesťanstvím, je to spíše introspektivní hudba se spoustou černého humoru, hnusu a misantropie.

   V tomto vidím trochu náladovou spřízněnost s Amesoeurs nebo Lifelover.

   1. Nepíšu konkrétně o téhle kapele, ale spíš všeobecně o tom, co tam ty lidi v mládí k tomu BM a podobným stylům dovede asi daleko spíš než u nás, kde Black asi dost lidí vidí podobně jako Gothic, nebo Emo…teda banda magorů v černym.
    Když se k tomu dostanou, tak pak se teprve zařadí do nějakého užšího stylu, nebo najdou svůj a pak je víc z čeho vybírat i pro ty kapely.

    1. Taky se tam díky tomu řeší třeba rozškubaná Bible ve všech médiích, takže o BM tam ví asi i každá babča na vsi, u nás by to bylo dost možná všem u zad.

  2. Určitě je to velikostí země, to hlavně. Poláků je 4x tolik než nás, takže tam je větší pravděpodobnost, že se nějaký talent najde. Nicméně ten počet kvalitních polských kapel je skoro až zarážející a musí v tom být něco víc. Nevím. Podle mého názoru je většina českých kapel strašných a když už má člověk něco naposloucháno, nemůže u nich ocenit vůbec nic. I takoví Master’s Hammer jsou naprostou parodií, když se podívám za hranice. Podzemní český BM jsem blíže nezkoumal, ale něco jsem slyšel a ve většině případech to bylo ubohé.

   1. Velikostí země úplně nevím jestli to je, zvaž kolik obyvatel má Island. A ne, opravdu to není 10 lidí ve 20 kapelách. Osobně si myslím, že je to generační záležitost, že okruh lidí poslouchá kapely ve svým okolí, inspirují se navzájem atd.

    Masters Hammer určitě nejsou “naprostou parodií”, jejich styl je naopak specifický, a je to jediná česká kapela, která je vlivná a fakt hodně oblíbená v zahraničí.

    Klišé o tom, že český kapely jsou strašný můžu vnímat ze dvou stran
    1) obecně se dá říct, že většina kapel je strašných a protože kindr-oi někde z dánskýho sídliště, nebo solo-rap projekt z Porta se k nám nedostane, zatímco české lokal věci ano, připadat nám může, že český věci jsou horší.
    2) Anebo: českých top kapel (nejen v rámci metalu) je málo, s čím souhlasím, ale “hodně” jich vidím popravdě jenom ve Francii, Austrálii, možná na Islandu, ve Skandinávii.

 2. Poslechl jsem to asi 3x za sebou a ty ortodoxnejsi klepackove BM casti jsou jednoznacne to nejslabsi na tomhle albu. Ne ze by byly spatne, jen nejsou nicim objevne a jsou celkem standardni. Kdyz naopak Odraza sklidni, zpomali, stoji to za to. Nejvetsi sila alba tak prave vynika napriklad i ve “Najkrótsza z wieczności”. Paradni melodie, skvely polocisty zpev, zadne trapne teatralni buleni ve stylu Kvarfortha, ktereho fakt nesnasim, se nekona. Celkove jsem mile prekvapen. Mozna bych tomu vytknul preprodukovanost, je to zbytecne moc cisty. Zvuk proste zni jak horsi Behemoth.

 3. Docela se toho letos urodilo na polském BM poli, ani to nestíhám naposlouchat.
  Odraza, Biesy, Kły, a Wędrowcy~Tułacze~Zbiegi mají taky nové EP. Ani bych se nedivil, kdyby s něčím zase přišla i Gruzja. Uniklo mojí pozornosti něco z tohohle stylu nebo to je všechno?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.