Osi and the Jupiter - Nordlige rúnaskog

Osi and the Jupiter – Nordlige rúnaskog

Osi and the Jupiter - Nordlige rúnaskog

Země: USA
Žánr: folk
Datum vydání: 29.11.2019
Label: Eisenwald

Tracklist:
01. Fjörgyn
02. Lœra∂r
03. Dødelig fartoy
04. Much Wisdom Is Such Grief
05. Ettr storman
06. Nordlige eik tre
07. Grå hest
08. Det hører til skogen
09. Galdrafö∂r
10. The White Elk
11. Fylgja I (Blood of Yew)
12. Ymir
13. Fylgja II (To Tread the Path of Fire)

Hrací doba: 70:23

Odkazy:
facebook / bandcamp / instagram

K recenzi poskytl:
Sure Shot Worx

Asi se budu trochu opakovat s tím, co jsem psal vloni v malé recenzi na singl „Grå hest“, ale přijde mi, že v případech jako Osi and the Jupiter má smysl o takových věcech diskutovat. Myslím si totiž, že u projektu, jehož tvorba se točí okolo nějaké místně specifické tématiky, ale ve skutečnosti pochází úplně odjinud, vždycky vyskočí otazník, nakolik je jeho tvorba autentická.

Osi and the Jupiter hrají typický severský folk a i tématicky se jejich muzika zaobírá nordickou mytologií. Na čemž by v zásadě nemuselo být nic špatného, kdyby tu nebyl jeden malý detail, a sice že formace pochází z amerického státu Ohio, což působí přinejmenším zvláštně. Nebudu lhát, napadlo mě, jestli jde skutečně o upřímnou uměleckou výpověď, anebo se tu někdo pokusil naskočit na vlak popularity. Protože co si budeme nalhávat, podobná muzika už pěkných pár let dost frčí.

Samozřejmě se ale najdou i argumenty z druhé strany. Mohli byste namítat, že v současném globalizovaném světě se tahle místní příslušnost může smazávat. Taky by třeba někdo oponoval, že vím hovno o tom, jestli Sean Kratz, hlavní postava Osi and the Jupiter, nemá předky v severní Evropě. Jistě – nevím. Jeho rodokmen jsem fakt nestudoval a ani to nemám v plánu, takže teoreticky to může být košer. Ale trochu o tom pochybuju, protože i v přiložených promo pindech se píše, že původ Osi and the Jupiter může být překvapující vzhledem k soundu.

Nebo je tu také možnost, že si Sean Kratz na nordické vlně zafičel, našel se v tom a jedná se o věc, o niž se jednoduše do hloubky zajímá. Proti takovému scénáři toho vlastně zas tolik namítat nelze. Navíc je pravda, Kratz tuhle oblast prozkoumával i v některých svých metalových projektech jako třeba v doomových Lucian the Wolfbearer. Název jeho pravděpodobně nejznámější metalové kapely Ulven taky nezní zrovna anglicky.

Nakonec to tedy asi můžeme obligátně zahrát do autu prohlášením, že hlavní slovo má vlastní hudba a že primárně s ní by si Osi and the Jupiter měli obhájit právo na svou existenci. Řekl bych to asi tak, že i když má muzika nějaké mouchy, k nimž se níže dostaneme, zní asi lépe, než byste nejspíš čekali od projektu, jejž někdo pojmenoval po svých psech. Má to ale chyták – psi se nejmenují Osi a Jupiter, nýbrž Osiris a Jupiter. Osiris and the Jupiter asi bylo moc dlouhé a Osi and the Jupi asi znělo moc debilně.

Ale dost srandy i spekulací, pojďme se konečně podívat na album „Nordlige rúnaskog“, kvůli němuž jsme se zde sešli. Jedná se o třetí řadovku Osi and the Jupiter, takže se dá předpokládat, že přinejmenším nějaká elementární kvalita tu bude. To platí. „Nordlige rúnaskog“ je samozřejmě udělané „dobře“ – v tom smyslu, že je zahrané na úrovni, nejde o žádnou retardovanou blbost a celkově by jen hluchý neslyšel, že autor v zásadě ví, co chce a jak toho docílit. Tyhle věci samy o sobě nezaručují, že výsledek bude skutečně kvalitní a pamětihodný, ale máme se od čeho odpíchnout.

Osi and the Jupiter

Můj celkový dojem z „Nordlige rúnaskog“ nicméně asi nejlépe vystihuje následující slovo: nevyrovnanost. V některých částech se opravdu jedná o povedený folk, jenž dokáže navodit příjemnou náladu a dejme tomu, že má jistou hloubku. Dostatečnou na to, aby měl člověk důvod si to poslechnout. Bavíme se ovšem jen o konkrétních skladbách, i když naštěstí jde o nezanedbatelnou část nahrávky. „Lœraðr“, „Dødelig fartoy“, „Ettr storman“, singlová „Grå hest“ nebo „Det hører til skogen“ mě baví a vlastně ne úplně málo. Takhle by to za mě docela šlo.

„Nordlige rúnaskog“ ale bohužel nabízí i vyloženě nudné písně a i v tomto případě jde o nezanedbatelnou část hrací doby. Nudí mě především ty minimalističtější cajdáky. Na hraně a v určitých pasážích ještě docela snesitelné jsou první „Fjörgyn“ a poslední „The White Elk“, i když druhá jmenovaná teda deset minut opravdu nepotřebovala a výhrady bych měl k oběma. Osmiminutová „Nordlige eik tre“ už je ale regulérní nuda. Já vím, měla to být tklivá melancholická atmosféra, ale mě to fakt nebere. Stejně tak bych si odpustil baladickou „Much Wisdom Is Such Grief“ a hlavně „Galdraföðr“, v níž dojde na povinné šamanské zaříkávání a porci „hu-ha“. Tohle má snad každá folková kapela a já osobně už jsem na to kurva alergický. Ještěže se to na „Nordlige rúnaskog“ objevuje jen tady. Ale sere mě to i tak.

Největší nuda ovšem nastupuje v bonusových písních. Standardní digitální verze končí po 55 minutách. Deluxe digitální verze, CD i LP (tudíž všechny fyzicky vydané nosiče) přinášejí další čtvrthodinu a tři songy navíc. „Fylgja I (Blood of Yew)“ a „Fylgja II (To Tread the Path of Fire)“ jsou regulérní uspávání hadů, to už se fakt nedá poslouchat, a první jmenovaná jednoznačně dokazuje, že Osi and the Jupiter by se v ideálním případě měli držet primárně instrumentální tvorby. Ten zpěv mi přijde fakt hrozný. „Ymir“ je z větší část vykrádačka ambientní tvorby Burzum doplněná o další porci vokálů, u nichž by snad bylo lepší, kdyby tam nebyly.

Nejlepší písničky na „Nordlige rúnaskog“ ukazují, že Osi and the Jupiter umí udělat dobrou hudbu. Ty nejhorší ale dojem výrazně sráží a z hrací doby navíc ukrajují tu větší část, což není dobré. Dokud jsem album poslouchal jako kulisu, tak znělo fajn, ale soustředěné poslechy bohužel ukázaly, že „Nordlige rúnaskog“ není až tak zajímavé. Některé songy jsou jednoduše profesionálně udělané nic, které se tváří hluboce a snaží se posluchače opít rohlíkem, ale na mě to tedy nezabralo. A čím víc jsem nahrávku poslouchal, tím spíš mi docházelo, že toho kvalitního tam zas tolik není a to málo nemá šanci výsledek zachránit. Celkově tím pádem nic moc.

Osi and the Jupiter


16 komentářů u „Osi and the Jupiter – Nordlige rúnaskog“

  1. Si myslím, že když tím nikoho neuráží a není to nechtěně vtipné, ať si pějí, o čem chtějí. Když bude nějaká místní skupina skládat o Radegastovi, oč to bude v dnešní době “autentičtější” než o špagetovém monstru nebo o Kálí?

    1. Poněvadž s předkožkou přece nemůže procítit všechny ty jemný nuance jude-muzik.

      Co takhle viking metal z Brazíie apod.? To je taky v cajku?

      Nevím, mně to přijde trochu divný. Ale je pravda, že dřív mě to točilo o něco víc, postupem času jsem k tomu začal bejt smířlivější. Což tam ostatně i píšu, že to zas až tak zásadní roli hrát nemusí a že pokud je do toho zažranej, pak asi ok. Jen jsem nějak měl potřebu se nad tím trochu pousmát…

      1. Viking metal být autentický nemůže už z toho důvodu, že Vikingové metal pravděpodobně neznali.:)
        Relativizovat nebo se vysmát jde s trochu snahy prakticky čemukoli, pokud chceš. Samozřejmě se dá vždy přemýšlet o míře naivity/kalkulace a pohnutkám k ní, ale na to si nemůžu v konkrétním případě udělat názor bez řady znalostí, které nemám.

        1. Pointa má být taková, že soudím, i když o tom vím hovno? To bych to asi šmahem zdissil jako pozérskou mrdku, vůbec o tom nediskutoval a nedal tam argumenty pro i proti.

          1. Tak jsem to napsat nechtěla, asi to blbě vyznělo. Jsem ráda, že o takových věcech uvažuješ a dáváš mi tak důvod blinkat mé kecy, protože když už stejně nikdy nevyřeším nic podstatného, můžu uvažovat aspoň o píčovinách typu: kdo je pro koho jak velký pozér a je na tom vůbec něco špatně. :D Ale některé věci odsuzuješ docela rychle, to zas jo. :D

      2. Viking metal je konstrukt, není to konkrétní žánr – vždycky je to buď death, nebo black, nebo folk, nebo něco jiného, ale samo o sobě to nemá žádné formální specifika, takže viking metal z Brazílie může jít do piče ne proto, že je z Brazílie, ale rovnou proto, že je to “viking” metal (více retardovaný název abys pohledal mimochodem). Lidi co ten název vymysleli měli potřebu se nějak ozvláštnit, třebaže jejich hudba nebyla obecně nic extra.

        Ale přišel jsem se do téhle debaty zapojit ve skutečnosti proto, abych ti, Honzo, vrátil tvůj někdejší kontrargument z Wardruny:Ragnaroku (které je objektivně zkurvenost jak mraky, stojím si za tím dodnes) :-D Takže, ehm, ehm:

        “Není to nuda, šamanské hu-ha a uspávání hadů je alfa a omega žánru (dark folk ambient, nebo co) takže jestli tě to nudí, tak to neposlouchej.”

        1. Heh, dostal jsi mě, nemám na to moc co říct. Dneska bych to samozřejmě nenapsal, tenkrát jsem si to nejspíš opravdu myslel. Každopádně jsi měl pravdu, mě ta pravda osvítila až později. Respekt že sis to takovou dobu pamatoval, abys mě teď moh setřít (bez ironie).

  2. A to jako mají všichni ti vikingove co se narodili v Brazílii potlačovat svojí přirozenost? Svého vnitřního vikinga? Ty jsi se narodil jako egositickej hudební pseudointelektuál co má potřebu lidem vnucovat svojí pravdu a máš to štěstí, že tvoje přirozenost je univerzální co se zeměpisného zasazení týče a můžeš ji dávat plně na odiv… Tak aspoň trochu soucitu s brazilskymi vikingy, oni to štěstí nemají…

    1. Občas si nejsem jistá tím, co má být humor a co je myšleno vážně, ale vnitřní Viking zní docela vtipně, to by se dalo i někde použít.:D

    2. Nesouhlas. Song Mumuland je třeba bezpochyby sračka proto, že ho ve skutečnosti nenehrál nikdo z Mumulandu, ale nějakej pozérskej vometák z Vokrouhlý Radouně. A tak je to se vším.

      1. Ale zas mohl být do Mumulendu opravdu zažranej, hodně o tom nastudoval, pobyl nějaký čas mezi Mumulenďany, nebo tam má předky a tak je to asi ok.

  3. Tady máte jednu pravou vikinskou kapelu z Brazílie:

    https://imgur.com/dNfyeyl

    METAL SATANÁS
    VINKING-STYLE

    LORD BAAL – DRUMS / TRANCA RUA – GUITAR / SHIVA THE DESTROYER – BASS / LORD VINKING – SATANIC VOCALS AND KEYBOARDS

    THE MOST SATANIC
    VINKING-STYLE METAL BAND FROM PARÁ

    ATTENTION WE NEED VINKING-STYLE METAL GIRLS ON THEIR PERIODS TO HAVE AN ON-STAGE PRESENCE ON OUR FIRST GIG, CONTACT US THROUGH THE INBOX OF ONE FACEBOOK OF THE HORDES!

    ATTENTION!!! THE GIRLS WITH VAGINAL DISCHARGES WILL BE MORE APPRECIATED BECAUSE IN METAL THIS IS VINKING

    1. Bych se skoro bála, že tihle hoši žádní pozéři nejsou a každý úplněk obětují svým satanskovikingským bohům novorozence koupeného ve slumu.:D

  4. Co se to tu furt točí o “viking” … V tom Osim teda folk cítit je, ale ani zaťaté topůrko od sekery teda, natož ušatá přilba….

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.