S.E.K.H. - Acéphale & Arkhé Tenebre

S.E.K.H. – Acéphale & Arkhé Tenebre

S.E.K.H. - Acéphale & Arkhé Tenebre

Země: Španělsko
Žánr: industrial black metal
Datum vydání: 11.10.2019
Label: Sentient Ruin Laboratories

Tracklist:
I. Acéphale
01. Acéphale

II. Arkhé Tenebre
02. Neshamah
03. Deus Sive Machina
04. Mercurial Spine
05. An Abyss of Excrements and Broken Teeth

Hrací doba: 33:53 (17:33 / 16:20)

Odkazy:

K recenzi poskytl:
Sentient Ruin Laboratories

Existuje hned několik důvodů, proč byste „Acéphale & Arkhé Tenebre“ měli chtít slyšet. Jedním z nich je určitě to, že S.E.K.H. je vedlejší projekt borců ze Suspiral. Obě jejich desky „Delve into the Mysteries of Transcendence“ a „Chasm“ jsme zde v dobových recenzích dost chválili, takže je jasné, že M.S. a A.T. hrát a skládat umějí, a to ani nemusíme zmiňovat jejich další boční aktivity čítající třeba Arkaik Excruciation, Sheidim nebo Black Earth.

V druhé řadě by vás mohl zaujmout i žánr, poněvadž v rámci S.E.K.H. se duo pustilo na pole misantropického industriálního black metalu s lehkou příměsí noisu. Mysli na věci jako Mysticum, Spektr, staří Aborym, Thorns, ale úplně od věci nebude zmínit i záležitosti jako Sutekh Hexen nebo Vessel of Iniquity, a také si myslím, že v náladových rovinách by muzikou S.E.K.H. nemuseli pohrdnout ani příznivci Leviathan. Jednoduše vybraná společnost.

Pokud si navíc potrpíte na fyzické nosiče a máte úchylku na audiokazety, určitě oceníte také formát, v jakém „Acéphale & Arkhé Tenebre“ vyšlo. Sentient Ruin Laboratories totiž nachystali double MC v kapse a jen na fotkách to vypadá dost cool na to, abych měl hned chuť si to objednat (což asi v dohledné době i udělám a vy byste v případě zájmu měli taky, protože bylo vyrobeno jen sto kusů). Dvě kazety mohou vypadat jako zbytečný luxus, když každá má vlastní program opakující se na obou stranách, ale tohle rozdělení smysl dává…

„Acéphale & Arkhé Tenebre“ totiž není úplně deska, nýbrž kompilace dvou samostatných minialb. „Acéphale“ vyšlo na kazetě už v loňském roce na značce The Hierophant. „Arkhé Tenebre“ je pak zbrusu nové EP, které doposud nevyšlo a prozatím je k dispozici exkluzivně jenom v rámci „Acéphale & Arkhé Tenebre“.

„Acéphale“ tvoří jediná stejnojmenná skladba, zatímco „Arkhé Tenebre“ nabízí čtyři, ale délka obou minialb je přibližně stejná. „Acéphale“ je sedmnáctiminutové peklo, které by mělo uspokojit i fandy posluchačsky náročného extrémního metalu. Kompozici lze rozdělit na tři části. Prvních několik minut tvoří plíživý dark ambient, který postupně vyšponuje očekávání, aby se na posluchače posléze vyvalil industrial-blackmetalový chaos tvořící většinu vyhrazené doby. Závěrečné minuty pak opět otočí kormidlem a song končí v dronovém duchu. Palec nahoru, je to pořádný humus!

„Arkhé Tenebre“ působí trochu hudebněji, ale naštěstí jen v rámci mezí a v přímém srovnání s neuspořádaností „Acéphale“, protože jinak se taky jedná důstojný binec, který se v jistých momentech nebojí vyhrotit intenzitu do pěkně vysokých obrátek. Úvodní píseň „Neshamah“ je opět temným ambientem, který se později vrací už jen v rámci dílčích pasáží jinak metalových stop. Zvuk „Arkhé Tenebre“ není tak přidušený, ale zase víc řeže a působí možná o trochu agresivněji. Hudebně je to každopádně patřičný chlívek, a to i navzdory jedné „chytlavé“ pasáži v „An Abyss of Excrements and Broken Teeth“.

„Acéphale & Arkhé Tenebre“ jako celek je určitě super nahrávka, kterou by neměli minout fandové industriálního black metalu a možná i extrémně metalového hnusu obecně. Fošna jako tahle dělá svému žánru čest.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.