The Wakedead Gathering / Ecferus - Split

The Wakedead Gathering / Ecferus – Split

The Wakedead Gathering / Ecferus - Split

Země: USA
Žánr: death / black metal
Datum vydání: 3.11.2018
Label: I, Voidhanger Records

Tracklist:
I. The Wakedead Gathering
01. The Blind Abyss

II. Ecferus
02. Unto Chaos Unraveling
03. Author of Destruction
04. Cerebral Inferno (Madness Reigns)

Hrací doba: 24:19 (11:01 / 13:18)

Odkazy The Wakedead Gathering:
facebook / bandcamp

Odkazy Ecferus:
facebook / bandcamp

K recenzi poskytl:
I, Voidhanger Records

Na tomhle bezejmenném splitu se scházejí dvě formace, s jejichž tvorbou jsem doposud neměl nějakou čest – alespoň ne takovou, jaká by stála za řeč. Trochu větší povědomím mám o Ecferus. Na tenhle projekt jsem narazil už několikrát a svého času jsem měl v plánu si pustit minialbum „Shamaniacal Essence“, které vyšlo koncem roku 2016. Vzpomínám si ovšem, že mě poslechnutá ukázka nějak zásadně na zadek neposadila, takže jsem nakonec EP vynechal s tím, že asi o nic zásadního nepřijdu, když zrovna tohle neuslyším. Přece je toho všude jinde na poslech hromada, takže jsem z tohoto ohledu rozhodně nestrádal a můj přehrávač bez Ecferus nezel prázdnotou.

O The Wakedead Gathering jsem toho před poslechem společného splitu obou projektů věděl ještě méně. Měl jsem jakési povědomí, že tohle jméno existuje, ale nikdy jsem mu nevěnoval žádnou pozornost. Asi se ptáte, proč jsem se tedy vůbec pustil do náslechu spolupráce těchto jednočlenných formací ze Spojených států amerických… a odpověď je docela triviální: Jednoduše jsem měl náladu zkusit zase něco nového. Na Ecferus už jsem navíc kdysi narazil, tak proč konečně nedat šanci. Jistý příslib toho, že by se nemuselo jednat o provar, navíc poskytovala skutečnost, že obě skupiny vydávají u I, Voidhanger Records, pod jejichž křídly se ostatně objevilo i toto splitko, a navrch se mi docela líbil i přebal nahrávky. Tak pojďme na věc!

Jako první se slova ujímá The Wakedead Gathering. Zde jsem žádná velká očekávání neměl, ale nakonec se z toho vyklubala poměrně fajn záležitost. Death metal obecně vzato není moje srdcová záležitost, ale zrovna zde je podán způsob, jaký mi docela vyhovuje. Ostatně o tom, že se nebude jednat o standardní žánrovou práci, asi dostatečně výmluvně hovoří fakt, že The Wakedead Gathering dodal jedinou skladbu „The Blind Abyss“ s hrací dobou přes jedenáct minut.

Tenhle relativně ambiciózní kousek si ostudu rozhodně neuřízl. Ne snad, že by se jednalo o nějaké veledílo, ale atmosféra „The Blind Abyss“ je až překvapivě kvalitní a neklouže jen tak po povrchu, hlavně ze začátku písně. Nosných nápadů je na těch jedenáct minut tak akorát, aby každý dostal svůj prostor, ale nezačal lézt krkem. Z kompozičního hlediska se tedy jedná o dobrou záležitost s dostatečným počtem nějakých ozvláštňujících prvků, díky nimž mohou dobře vyniknout i žánrově konvenčnější deathmetalové pasáže a díky nimž nakonec vyhrazený čas uběhne příjemně rychle. Nějaká slabší chvilka se sice najde, ale vzato kolem a kolem by to takhle vlastně šlo, proč ne.

To příspěvek Ecferus je na tom dle mého skromného názoru o dost hůře. Tady se hraje takový obyčejný black metal bez nějakého výraznějšího ksichtu, bez výraznější atmosféry, prostě žádný velký zázrak. Objevují se sice poměrně výrazné kytarové melodie, které bych označil za asi největší (ale spíš jediné pořádné) pozitivum Ecferus, ale jinak se tu nebavíme o ničem lepším než průměru. Zmiňované melodie se sice ukážou v každém ze tří přítomných songů, ale pořád to není až taková sláva, abych mohl přivírat oči nad tím, že vše ostatní je vcelku nuda. Některé pasáže jsou navrch regulérně slabé, takže proč si hrát na shovívavost.

Výsledek splitka je asi zřejmý. Za mě jednoznačně vyhrává The Wakedead Gathering, kde bych si dokázal představit, že zkusím poslechnout i něco dalšího. Naopak muzika Ecferus mě vůbec nepřesvědčila a soudě na základě těchto tří skladeb nevidím sebemenší důvod, proč bych měl téhle kapele věnovat nějakou zvýšenou pozornost.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.