Hetroertzen

Hetroertzen, Sektarism, LvxCælis

Hetroertzen, Sektarism, LvxCaelis

Datum: 4.10.2018
Místo: Praha, Underdogs’
Účinkující: Hetroertzen, LvxCælis, Sektarism

„Černý havran vám vyklove bělmo,“ lákal pořadatel na vystoupení Hetroertzen v Praze. Nechápu, proč je nutné na koncerty lákat podobnými debilními výkřiky do tmy, které nemají prakticky žádné opodstatnění. Zvlášť když hned poté následuje informace o „postapokalyptickém black metalu“ (co je kurva na Hetroertzen post-apokalyptického, vysvětlí mi to někdo?) a gramatická chyba („Chilský“ namísto v kontextu správného „chilský“… velkoryse pomineme, že kapela už nějakých deset roků sídlí ve Švédsku). Docela bych byl rád, kdyby podobné sračky vymizely, protože to zbytečně degraduje hudbu na nějakou kolotočovou zábavu. U nějakých melodických sraček mám samozřejmě v píči, ale k tak magickému žánru jako black metal se tyhle agro-pindy fakt nehodí.

Mnohem radši bych viděl, kdyby si organizátor lépe ošéfoval o dost důležitější harmonogram večera. Už dlouho před akcí visel program na stránkách a ve stejné podobě byl avizován ještě odpoledne v den koncertu. A když včas dorazím na místo, zjistím, že se to celé na poslední chvíli posunulo a že už jsem přišel o polovinu LvxCælis. Tak ale kurva, tohle se nedělá. Konec v rozumnější hodinu byl sice kvůli nočním spojům vítaný, ale ty vole, příště by to chtělo trochu včasnější informování, aby návštěvník nepřicházel o kus koncertu, za nějž si zaplatil.

Na LvxCælis jsem byl poměrně zvědavý. Tuhle skupinu jsem měl už delší dobu na seznamu, ale pořád jsem se nemohl dokopat k tomu, abych si ji pustil, tudíž jsem si myslel, že by mě třeba živá prezentace konečně mohla přesvědčit. Ten den jsem v práci sjel jejich poslední desku „The Watchers“ z roku 2015 a ta mi přišla na první poslech vcelku zajímavá.

Z koncertu jsem nicméně nakonec nic moc neměl. Jak už jsem řekl, prakticky o půlku LvxCælis jsem přišel kvůli posunutí programu na poslední chvíli. Po mém příchodu kapela odehrála další dva songy, během nichž jsem se pomalu aklimatizovat a trochu vnímat muziku, když došlo k bezeslovnému úprku za plachtu. Předpokládal jsem, že asi mělo jít o misantropický konec bez rozlučky, i když v tomhle případě dost useknutý, takže jsem se pomalu vydal k obhlédnutí místního libého sociálního zařízení, když vtom LvxCælis začali zničehonic hoblovat další píseň. Hádám, že za přerušením asi mohla být urvaná struna nebo tak něco. Každopádně, set LvxCælis byl tím pádem ještě víc rozkouskovaný a roztříštěný, takže ve finále jsem si z něj odnesl akorát tak hovno.

LvxCaelis

Sektarism je skupina, u které jsem vždycky chtěl, aby mě bavila, ale ona mě vůbec nebavila. „Le son des stigmates“ ani „La mort de l‘infidèle“ jsem nezvládl doposlouchat do konce snad ani jednou, jak mě to brutálně nudilo, takže s letošním „Fils de Dieu“ už jsem se pro jistotu ani neobtěžoval (pustil jsem si jej ovšem ke psaní těchto řádků a jsem si skoro jistý, že skladba „Oderint dum metuant“ zazněla jako otvírák/intro). Živě byl nicméně jejich podivný religiózní funeral doom mnohem zajímavější.

Kapela na pódium došla ze zadních prostor klubu v průvodu doprovázeném o bubínek a hrdelní zaříkávání (což se samozřejmě neobešlo bez miliónu kamer a foťáků… chodíte na muziku, nebo si to jen natočit?). Na samotné scéně se nacházelo velké množství svíček a svícnů, což v kombinaci s prostředím Underdogs‘ vypadalo moc dobře. Také vzhled samotných muzikantů neponechal nic náhodě a nahrával atmosféře – všichni v kutnách a bez bot. V kombinaci s výkonem na pomezí fanatismu a brutálního přehrávání dalo dohromady zajímavou podívanou.

Sektarism

V určitých momentech to mělo docela sílu a velký náladotvorný potenciál, v jiných to bylo mírně úsměvné. Třeba když o sebe hudebníci zakopávali nebo když si kompars málem rozbil hubu na schůdku z pódia. Komparsem mám na mysli týpka, jenž na nic nehrál, celou dobu jen klečel vedle bicích a kýval se do rytmu, aby se na konci zvedl, vzal svícen a pomazal jeho voskem čela posluchačů v prvních dvou řadách. Na konci se ještě rozdala kadidla jak lízátka a šlo se pryč. Nejsem si jistý, jestli to bylo opravdu dobré, ale makalo to víc jak z alba a rozhodně to byla bžunda.

Setlist Hetroertzen:
01. Like the Serpent
02. Ardetha
03. Blood Royale
04. The Trial
05. Domine exaudinos
06. Uprising
07. The Final Breath of Mankind
08. The White Priestcraft

Jako poslední přišla řada na Hetroertzen, které jsem viděl naposledy na Prague Death Mass II v roce 2013. Od té doby se dost změnilo. Hetroertzen hrají pouze ve čtyřech, tehdejší zpěvák Deacon D. se přesunul za bicí a vokálů se ujal kytarista Anubis. Taktéž vizuálně byl letošní koncert úplně jiný. Zatímco před pěti lety to bylo dost velké divadlo a kapela se zjevně hodně soustředila na to, aby se jednalo o blackmetalový rituál se vším, co si pod tím člověk představí, letos to bylo víc o samotné hudbě. Bez pozlátek a lákadel pro oči víc vynikla esence samotné muziky. A o se ukázalo jako krok dobrým směrem – což říkám i se vzpomínkou na to, jak mě teatrální vystoupení na druhém Prague Death Mass tehdy bavilo.

Hetroertzen byli v téhle podobě syrovější a zejména v těch nejrychlejších pasážích z toho lezla autentická agrese a „vznešenost“ typická pro královský metalový žánr. Může se to zdát jako málo, vezmeme-li v potaz, co za kraviny na pódiu předváděli třeba Sektarism, nebo v porovnání s dřívější podobou koncertů Hetroertzen, ale podle mě to málo rozhodně nebylo. Jedinou teoretickou nevýhodou by mohla být monotónnost, ale na to Hetroertzen nehráli tak dlouho, aby se stihla dostavit. Po necelé hodince bylo hotovo a ve mně zbyl dojem charismatického vystoupení.

Hetroertzen


24 komentářů u „Hetroertzen, Sektarism, LvxCælis“

 1. Trochu mě mrzí, že jsem tam nebyl, takže dík za report se kterým si dovedu dobře představit, jak to asi vypadalo.

  A souhlas s poznámkou o dementním PR. Je pravda, že reklamní texty o blackmetalových koncertech (a deskách vlastně taky) bývají trapné a hloupé poměrně běžně, ale tohle byl fakt maras. V tomhle ohledu Obscure poslední dobou opravdu perlí.

 2. ty vidlácký anotace sou kapitola sama o sobě. Vrchol tehdy pokořila nějaká no-name quasi blackmetalová ruská kapela, která měla pozvánky na křest svýho debutu tenkrát před rokem nasypaný snad v každym smysluplym klubu. Na těch bylo asi šest nasraných ledních medvědů, sekery, dláta, pily, krvavý sníh, ledové slunce nad vrcholky a u toho napsáno něco jako “Vražedně mrazivý blackmetal z krajin nejzamrzlejší tundry.” Známej se tenkrát z toho vrátil opařenej, že takovou píčovinu snad v životě neslyšel, nemluvě o tom, že to všechno byli nějaký dejvický hošani s blbejma přízvukama.
  Já jinak velmi kvituju poznámku o všech těch umělcích, který trávěj polovinu setu s mobilem nad hlavou. Ty ve schopnosti mě nasrat definitivně nahradili dosavadní nemesis – nosferatu-metalový pár, který se prosouká až k pódiu, kde se držej kolem pasu a házej kolem sebe nasraný ksichty, když se jich něco dotkne.

  1. Já asi tuším, jakou no-name quasi blackmetalovou ruskou kapelu myslíš :D Nezačíná její název náhodou na W? :)

   1. Ty bláho to z paměti nevybrousim, ale hrozně rád bych si to připomněl. Slíbil jsem si, že si to doma pustim, ale vyflák jsem se pak na to. Nestyď se a vybal to. Už je tu tolik komentů, že se to mezi nima ztratí hehe.

     1. Jo jasně, to je vono. Díky moc.
      Panejo to sou fešáci. Na kompilačce maj i ten svůj perex “Symphonic Black Metal from the Coldest Depths of Siberia”. Fskutečnosti ze Stromovky, ale to neva. Ono koneckonců, když skládáš songy jako Slava Rusi a při první příležitosti radši odtamtud emigruješ někam pod světlo, tak si holt musíš jít tomu siláctví trochu naproti.

     2. nebuďte na ně tak zlý, jen se musíte do jejich hudby umět vcítit:-) viz: “Poslední z pětice byli dobře známí česko-ruští sympho/pagan/blackmetalisté WELICORUSS. Už s prvními tóny se sálem rozletěla sibiřská ledová vichřice, která nás provázela celým setem, který kapela nabídla. Díky jejich vzezření jsem si připadala, jako bych se ocitla na severu hluboko za zdí, kde řádí bílí chodci. Hudebně i zvukově byla show vrcholem večera, jediné, co uškodilo celkovému dojmu a skutečnosti, že hraje headliner festivalu, bylo, že lidé, unavení z dlouhého, pět kapel čítajícího seznamu, už byli značně utahaní; někteří to vzdali již před WELICORUSS a jiní v průběhu setu.”

 3. LuxCaelis zněli jak Totalitär na první zkoušce. Navíc bez kytary. Sektarism překvapili, od nich sem čekal nejmíň. Hetroertzen v pohodě. Promo nečtu, v dnešní době k tomu nenacházím důvod.

 4. Report jak víno. Taky jsem to prosral, ačkoliv jsem lístek měl… Nevyšlo to. A se vším na co se háže špína souhlasím, jak promo kydy, tak displeje pod podiem. Nejvíc by mě však stejně sralo to posunutí času. Dneska je celkem běžné, že se na plakát, vstupenku, klubový stránky a FB event píšou čtyři rozdílný časy. Já, jakožto člověk nemající facebook, tímhle dost trpím a spoléhám se na prvotní info o startovacím čase. Už xkrát se mi to vymstilo.

 5. Co ja bych za to dal, kdyby kapely prestaly delat ritualy a vratili se k normalnim koncertum. Jediny povoleny ritual by bylo sekat ruce s mobilama. Vrcholem tyhle debility byl typek v Hells Bells, co si natacel Nyoghthaeblisz na Macbook.

  1. Vůbec nerozumíš byznysu pohůnku. Podle posledních výzkumů profesora Baťůžka je dokázáno, že patřičným šaškováním na pódiu můžeš umožnit i jinak celkem nevyčnívající blackové kapele, aby její merch nosil i tvůj děda.

  2. Budeš muset začít ty sám když tě to tak frustruje… třeba v úterý při OTOH by to mohlo mít ten správný drive:-)Postiženým ani nedojde že to není součástí koncertního show a budou k tobě sami natahovat ruce…

 6. Doufám, že Obscure bude častěji dělat koncerty v klubu s vlajkou nad barem Good night white pride a koncerty budou gender justice, jak se píše při vchodu do klubu. :)

 7. Lomikare. Lomikare… opatrně s těma komentama, prosím. Momentálně se nacházím v poměrně bolestivé fázi těsně po navrácení čelistního kloubu vyvráceného ukrutným smíchem zpět na místo :D

 8. U Taake a spol. se taky perlí:

  „Posbírej krystaly čistého zla“

  „Podzimní Prahu zahalý do temné mlhy black metalový rituál který provedou čtyři jezdci apokalypsy“

  „Zlem a temnotou prošpikovaná událost“

  „Svátek pro všechny ortodoxní vzývače!“

 9. Mno, budu se doma muset podívat do Rettigový, jak se špikuje temnotou. Prosím potvrďte mi, že to “zahalý” s ypsilonem je pravda. To by totiž bylo naprosto perfektní.

   1. Koukám, že jsem ještě napoprvé přehlídnul “sférický večer”. V eventu taky píšou “neutrální Bölzer”. Asi se tam o to začal starat někdo fakt hodně kreativní :D

 10. Ty krávo, ječím tady jak maturantka :D To jsou perly ! :D A ta imaginace, chyby naprosto krásný, taková ” zřidka ” jako v tom eventslintu … co to asi může bejt ? Jak se sbírají krystaly čistého zla ? Musí se to hodně šňupat nebo to rozdávají na ulici sluhové Zlého ? Nebo si na to mám koupit album ? Možná vitrínku z ořešáku. Lomikarovi vyslovuju pochvalu před nastoupenou jednotkou ! Vole, špikování temnotou a Magdalena Dobromila mi téměř utrhly bachor :D

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.