The Texas Chainsaw Massacre: The Beginning (2006)

The Texas Chainsaw Massacre: The Beginning (2006)

The Texas Chainsaw Massacre: The Beginning (2006)

Země: USA
Rok vydání: 2006
Žánr: hixploitation

Originální název: The Texas Chainsaw Massacre: The Beginning
Český název: Texaský masakr motorovou pilou: Počátek

Režie: Jonathan Liebesman
Hrají: Jordana Brewster, R. Lee Ermey, Andrew Bryniarski

Hrací doba: 91 min

(Budou spoilery.)

O remaku „The Texas Chainsaw Massacre“ si můžete myslet cokoliv, ale jednu věc mu asi nejde upírat. Když nic jiného, ukázal, že strejda Leatherface ještě nepatří do starého železa a jeho motorová kamarádka také ještě není zralá na šrot. Přinejmenším tedy z finančního hlediska.

Buďme upřímní: když šla předělávka do kin, Koženoksicht dokázal pořádně vydělat naposledy v sedmdesátých letech při svém debutu. A ať se nám to líbí nebo ne, o chechtáky jde ve filmovém průmyslu především. Osmdesátky možná ještě Leatherface horko těžko uhrál na nulu, ale v devadesátých letech už jeho série paběrkovala, a to i kvalitou. Byl to až restart v roce 2003, který dokázal, že Leatherface svoji řetězovku pořád dokáže túrovat způsobem, aby to lidi zajímalo. Co na tom, že kvůli tomu musel opustit své tradiční rodinné jméno Sawyer a přejmenovat se na Thomase Browna Hewitta a že pro úspěch na konci bijáku musel obětovat i svojí ruku. Showbyznys si nevybírá a člověk občas musí přinášet oběti.

Vzhledem k tomu, že se „The Texas Chainsaw Massacre“ v kinech osvědčilo, pokračování dostalo zelenou. Ostatně, právě pro prachy se to předělávalo. Nemá smysl si myslet cokoliv jiného, když v pozadí stál někdo jako Michael Bay. Sequel se ale vyrábí těžko, když hlavní záporák, na němž to celé stojí, přišel minule o ruku a zároveň nepatří k nadpřirozeným bijcům. Cesta ven vede samozřejmě prequelem. Což ostatně dostatečně jasně naznačuje název „The Texas Chainsaw Massacre: The Beginning“.

Od prequelu by člověk čekal, že nabídne nějakou origin story a pořádně vysvětlí původ a důvod, proč se v Texasu děje to, co se tam děje, tedy proč se tam tak intenzivně masakruje motorovou pilou. „The Texas Chainsaw Massacre: The Beginning“ tuhle část ovšem dost odfláknul. Leatherfacův vznik odbude během prvních pěti minut (nepřeháním) a pak valí standardní historku o výletnících, kteří projíždějí Texasem a zůstanou v něm déle, než by si sami přáli – typicky do konce života. Za normálních okolností by tam napořád zůstala jen většina, ale protože jde o prequel, všem musí být dopředu jasné, že nemůže přežít nikdo, poněvadž jinak by předešlý (chronologicky následující) biják nedával smysl.

Potom už si „The Texas Chainsaw Massacre: The Beginning“ ve svém dalším průběhu jen odškrtává povinné drobnosti. Jako kdyby si tvůrci předem připravili seznam, co všechno se musí během té hodinky a půl ukázat. Uvidíme tedy Leatherfacovu první masku z lidské kůže, jak Leatherface poprvé rozvrčel svojí motorovku, jak šerif Hoyt přišel o zuby, jak strýček Monty přišel o nohy a tak dále. Jinak se valí vcelku klišé a najde se i pár obligátních nedomyšleností (boreček si skřípne nohu do pasti, ale ještě téže noci začne opět běhat jak kamzík).

The Texas Chainsaw Massacre: The Beginning (2006)

Nemusí to znít dvakrát lákavě, přesto má „The Texas Chainsaw Massacre: The Beginning“ své kvality, a dokonce si myslím, že ze všech těch novějších dílů natočených po roce 2000 je tenhle tím nejlepším. Pokusím se vysvětlit proč:

Podobně jako v „The Texas Chainsaw Massacre“ se podařilo vytvořit upocenou špinavou atmosféru, která své značce ostudu nedělá. I tentokrát sice platí, že se nálada nemůže rovnat s intenzitou a syrovostí „The Texas Chain Saw Massacre“ z roku 1974, ale postačí to. Na rozdíl od svého předchůdce pak „The Texas Chainsaw Massacre: The Beginning“ přidává také slušnou dávku krve a gore, takže snad vůbec poprvé (!) značka naplňuje význam pojmu masakr.

The Texas Chainsaw Massacre: The Beginning (2006)

Z nějakého důvodu se už o remaku často smýšlí jako o násilném filmu, ale mně osobně to přijde jako blbost, protože spousta krvavého materiálu zůstala kvůli ratingu na podlaze střižny. Starší bijáky se nějakým zásadním násilím také nemohly chlubit, ostatně třeba „Leatherface: Texas Chainsaw Massacre III“ si s prostřiháváním kvůli ratingu také užil svoje a „The Texas Chain Saw Massacre“ je svou absencí explicitního gore proslulý. „The Texas Chainsaw Massacre: The Beginning“ oproti tomu ždímá své eRko na nejzazší hranici a za to má palec nahoru.

V neposlední řadě má pak snímek velké plus v postavě šerifa Hoyta v podání Ronalda Lee Ermeyho, jenž si tenhle díl krade pro sebe a nevynechá jedinou příležitost k úchylné hlášce. Podle mě jde o nejvýraznější figuru „The Texas Chainsaw Massacre: The Beginning“, jež zastiňuje i samotného Leatherface, byť i ten si s fazónou bývalého kulturisty Andrewa Bryniarskiho umí sjednat respekt. Zato kladní hrdinové tradičně platí za pouhé maso na porážku, ale když nic jiného, alespoň nejsou tak nesympatičtí jako ti z minulého dílu.

The Texas Chainsaw Massacre: The Beginning (2006)

Jistě, „The Texas Chainsaw Massacre: The Beginning“ se dá vyčítat hromada věcí. Jako třeba že se odehrává v šedesátých letech, ale vypadá jako z moderní doby mínus mobilní telefony. Anebo byste si mohli kopnout do jeho prostoduchosti. Tahle série nicméně nikdy nebyla o hlubokomyslných myšlenkách, tudíž by bylo naivní chtít něco takového po jejím šestém filmu. Z „The Texas Chainsaw Massacre: The Beginning“ nevymlátíte víc než tupou sadistickou řezničinu, která utíká stejně rychle jako řetěz na motorové pile. Tenhle díl se nicméně nastaveného konceptu chopil v nejvyváženějším poměru mezi brutalitou a snesitelnou mírou jednoduchosti ze všech moderních dílů. A díky tomu určitě patří do horní tabulky žebříčku všech dílů texaské motorové frančízy.


1 komentář u „The Texas Chainsaw Massacre: The Beginning (2006)“

  1. Nechápu proč je tenhle díl tak hatovanej,já ho mám moc rád a po původním filmu jednoznačně nejlepší TCM. A rozhodně je mnohonásobně lepší než remake od toho neumětela M.Nispela,což pro mě byla nemastná neslaná nuda.Smutný je že tohle je teprve druhá pochvalná recenze na tenhle film co jsem četl(první je na Studně) a hodnocení na CSFD je snad vtip,kor když tam ta Nispelova sračka má vyšší hodnocení než The Beginning..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.