Zeiramu (1991)

Zeiramu (1991)

Zeiramu (1991)

Země: Japonsko
Rok vydání: 1991
Žánr: action sci-fi

Originální název: ゼイラム

Režie: Keita Amemiya
Hrají: Yûko Moriyama, Kunihiro Ida, Yukijirô Hotaru, Mizuho Yoshida

Hrací doba: 92 min

(Budou spoilery.)

Do dnešního filmového koutku jsem se rozhodl vytáhnout pořádně obskurní záležitost. Pouhých 6 hodnocení na ČSFD a cca 460 na IMDb jasně ukazuje, že nepůjde o všeobecně známý nebo oblíbený snímek. Ve Spojených státech amerických, kde byl tenhle japonský akčňák uveden v roce 1994, jde údajně v určitých kruzích o docela kultovní film, ale kdoví, co na tom bude pravdy. Dneska už se kultovním nazývá kde co, však to jistě sami znáte. Vcelku bezpečně lze nicméně říct, že přinejmenším u nás se jedná o prakticky neznámou záležitost, a mně osobně celkově „Zeiramu“ na první pohled přišlo jako docela zapomenutý škvár. O to víc mě výsledek překvapil.

Pro milovníky béčkové kinematografie by se mohlo jednat o zajímavý tip, protože jde o dost zábavnou hovadinku, kterou si užijete, pokud máte ve filmu rádi slušnou akci, „masové“ příšery a pohledné Japonky. A klidně i něco navíc. Rozhodně mi tohle akční sci-fi přišlo lepší, než by se na první pohled mohlo zdát.

„Zeiramu“ začíná trochu nepřehlednou přestřelkou, kdy hromada vojáků pálí po nějaké obludě s divným kloboukem, která nicméně všechny nebožáky zabije a odkráčí. Tahle scéna je mimochodem vcelku krvavá, ale její účinek bohužel ponižuje černobílá barva. Titulek sdělí, že utekl nebezpečný Zeiram a že na něj byla vypsána odměna. O jeho dopadení se přihlásí lovci Iria a Bob.

Poté se přesouváme do současného (tehdy současného – film je z roku 1991) Japonska, kde sledujeme dvojici elektrikářů, kteří se přijedou podívat, kdo krade proud z rozvodné sítě. A koho tu nenajdou – dvojici lovců, z nichž Bob je počítač a Iria dost pěkná roštěnka. Ti na Zeirama, jenž se chce (z nespecifikovaného důvodu) dostat na Zem, připraví past. Navedou jej do uměle vytvořené napodobeniny Země, tzv. zóny, kde jej chtějí lapit. Nicméně se jim do toho zamíchá ona dvojice elektrikářů, kteří se do zóny nedopatřením dostanou také a samozřejmě lov na Zeirama zkomplikují. Třeba když už chycenou příšeru omylem znovu pustí.

Příběhově to samozřejmě úplná hitparáda není, ale očekávat promyšlenou story do filmu takového druhu by bylo dost pošetilé. „Zeiramu“ má ovšem jiné klady. Jedním z nich jsou akční scény, které mě fest bavily. S výjimkou černobílého intra je akce překvapivě dobrá, hned od první bitky se Zeiramem. Obzvláště ve druhé polovině je jí dost, takže za mě cajk.

Zeiramu (1991)

Sliboval jsem také něco pro milovníky oblud. Zeiram totiž za celý film hned několikrát změní podobu a po svém zničení se transformuje do nové verze. Například ta druhá vypadá trochu jako anorektická vetřelčí královna, haha. Ta třetí by se zase s klidem uživila i v nějakém body horroru. Zeiram si navíc vytváří další pobočníky, což jsou taky pěkní hnusáci. Pro fans biopunku se tím pádem jedná o zábavnou podívanou. Samozřejmě je vždycky vidět, že to je člověk navlečený v gumové masce, ale to se dá u béčka čekat. Přijde mi to sympatičtější než dnešní CGI naleštěnost.

Mimoto mě bavilo, jak „Zeiramu“ přebírá i některé videoherní principy. Jistě jsme všichni někdy pařili hru, kde jsme půlhodiny mlátili bosse, aby se po téhle úporné ruční práci změnil do své další, ještě těžší formy. Takhle přesně na mě působily zmiňované transformace Zeirama. Vedle toho se Iria a Bob při analýze baví o tom, jak vysoký má tenhle parchant level (Bobův odhad zní více než 87, haha), ani nemluvě o tom, že se tu objevují i relativně dlouhé počítačové sekvence při analyzování mapy zóny atd.

Zeiramu (1991)

Já osobně dávám za „Zeiramu“ určitě palec nahoru. Nečekal jsem od toho filmu mnoho, ale bavil jsem se fakt parádně. A pokud v pojmenování „béčko“ vidíte spíš klad než zápor, pak věřím, že se budete bavit taky. Tomuhle doporučení rád vystavím.

Pro pořádek ještě můžeme dodat, že pro fajnšmekry se toho najde ještě víc. Snímek se v roce 1994 dočkal přímého pokračování „Zeiramu 2“ a v roce 1993 vznikl také krátký anime sériál „I.R.I.A. Zeiramu ji animēshon“ („Iria: Zeiram the Animation“) sloužící jako prequel k původnímu filmu. Seriál by se měl dle všeho odehrávat v době, kdy Iria s lovením teprve začínala, a mimo jiné byl adaptován i do Super Nintendo hry „Hyper Iria“ (1995) určené pouze pro japonský trh. Seriál asi vynechám, ale na dvojku si tady ještě posvítíme, s tím počítejte.

Zeiramu (1991)


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.