Amerigo Gazaway - Yasiin Gaye

Amerigo Gazaway – Yasiin Gaye: The Departure (Side One)

Amerigo Gazaway - Yasiin Gaye: The Departure (Side One)
Země: USA
Žánr: hip-hop
Datum vydání: 25.5.2014
Label: selfrelease

Hodnocení: 7/10

Odkazy:
web / facebook / twitter / bandcamp

Jelikož zde na Sicmaggotu nechceme hudebně zakrnět, rádi zabrousíme do kdejakých žánrových vod a hip-hop není výjimkou. Přesto mu rozumíme asi jako Martin Stropnický armádě, a tak pro naši neznalost mějte pochopení. Dnes se podíváme na album, které rozčeřilo hip-hopové vody letošky poměrně výrazně. Jednu věc si však musíme vyjasnit předem: nejde totiž o klasické album, nýbrž o mashup. Byť zastávám názor, že manipulovat s jednou vydaným materiálem je obvykle zbytečné a v extrémních případech je to svatokrádež, zde tomu bude jinak. “Vykradeným” umělcem je totiž legenda R&B Marvin Gaye, jehož tvorbu, přiznám se bez mučení, neznám ani trošku, a jak téměř říká staré přísloví, co uši neslyší, to srdce nebolí.

Amerigo Gazaway tedy rozebral hudbu Gaye na atomy, přisypal atomy své vlastní (jak hudební, tak zejména vokální) a vše spojil dohromady. Výsledek je pak bohužel rozporuplný, od nesmírně silných skladeb po kousky zajímavé méně. Možná nejsilnější je hned úvodní “Inner City Travelin’ Man” s minimalistickým beatem a výtečným rapem, který jako by se táhl až do nekonečna. Na paty jí však šlape veselá a roztančená “Ms. Fat Booty”, jež se takřka instantně zažere do mozku a vyžádá si dosti poslechů. Podobně pozitivní, byť méně návyková, je třeba “Time (To Get It Together)” nebo téměř hypnotická “Inner City Breathin'”. Ostatně, jen při pohledu na tracklist najdu dobrou desítku povedených písní.

Na druhou stranu si nevybavuji, že bych album někdy doposlouchal do konce na jedno posezení, protože i přes solidní materiál jednoduše postrádá soudržnost, která by vám ho nedovolila vypnout ve chvíli, kdy se namlsáte svých oblíbených skladeb. Když k tomu přihodíte některé slabší kousky (zbytečně natahovanou “The Panties” nebo nepřesvědčivou “Two Worlds”, kde mimochodem hostuje Kanye West, pokud vás to zajímá), vyjde vám, že “Yasiin Gaye: The Departure (Side One)” prostě padá na ústa kousek před cílovou páskou.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.