Android - Chapter 001

Android – Chapter 001

Android - Chapter 001

Země: USA
Žánr: hardcore punk
Datum vydání: 12.1.2020
Label: selfrelease

Hrací doba: 08:29

Odkazy:
bandcamp

O floridské kapele Android toho moc nevím. Netuším, jak dlouho existuje, kdo jsou její členové, ani jestli hrají koncerty. Vím však to nejdůležitější. V lednu Android načali svoji cestu první kapitolou, EPčkem „Chapter 001“, a to mě kurva baví.

Android je v podstatě naprosto tradiční hardcore punk. Má však jednu velice výraznou přidanou hodnotu, kterou je kyberpunkový a post-apokalyptický nádech. Tento koncept funguje dokonale, logem počínaje, hudbou konče. Celé to vypadá a zní, jako když se snažíte pospojovat dohromady stavebnici Merkur s Elektronikem, ale támhle to zajiskří, tady zaskřípe a jde to do kopru. Na první nahrávku, která se navíc tváří jako demo, je to cenné oživení a znak, díky kterému si Android jen tak lehce nezaměníte s jinou podobně orientovanou kapelou.

Atmosféra zničeného světa na posluchače dýchne už s úvodním intrem. To má dvě minuty, což je v kontextu ostatního materiálu sakra hodně. Tenhle industrial, jenž by mohl z fleku pasovat do některého ze sedmdesátkových sci-fi snímků, sem ale sedí skvěle. Plynule se přenese do další stopy „W.W.VI“, kde už je ke slyšení klasická punková tvorba Android. Tedy syrový, zanešený hardcore punk, vystřelující svoje rytmy ze silného d-beatového základu. Hoví si ve středním tempu, ale rád se urve i k našláplejším partům, třeba jako v chaotické „Evolution Letdown“ nebo ničivé „Future“. Nejvýraznější je však závěrečná „First Kill“, která osloví na první dobrou svým silným riffem, jenž skladbu rovnou nadvakrát nakopne.

Zajímavý je také vokál. Ten mi jistým způsobem evokuje Petera Steela v dobách Carnivore, ať už svou hloubkou nebo lehce nadřazeným a diktujícím tónem. Texty jsou samozřejmé plné násilí, destrukce a úpadku. V tomhle světě se dá přežít jenom díky základním pudům a je jedno, jestli jste jeden z přeživších nebo máte na rameni štítek s výrobním číslem. Mad Max se tu potkává s Terminátorem, punk s industrialem. Trvá to pouze osm a půl minuty, ale upoutat pozornost a vtáhnout to dokáže i za takhle krátkou chvíli.

„Chapter 001“ se dá s klidem doporučit všem zájemcům o hlučný a agresivní hardcore s nedokonalou produkcí, ale zato dokonalou atmosférou. Tuhle jednohubku mohu poslouchat klidně pětkrát za sebou, prostě to neomrzí. A stále tomu tak je, už půl roku. Tyhle přímočaré hardcorové hnoje by se měly šířit. Android navíc mají, i přes zjevnou inspiraci u dávných kapel, co říci i z vlastních hlav a rukou, takže u nich to platí dvojnásob.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.