Blut aus Nord - Debemur MoRTi

Blut aus Nord – Debemur MoRTi

Blut aus Nord - Debemur MoRTi
Země: Francie
Žánr: avantgarde black metal
Datum vydání: 31.1.2014
Label: Debemur Morti Productions

Hodnocení:
H. – 7/10
Kaša – 7,5/10

Průměrné hodnocení: 7,25/10

Odkazy:
facebook / bandcamp

První pohled (H.):

Blut aus Nord byla vždycky kapela, o níž jsem s oblibou tvrdil, že se neopakuje a že každá její deska je unikát. Jenže postupem času si i já pomalu začínám říkat, jestli náhodou tato francouzská veličina avantgardního black metalu malinko neustrnula v jednom výrazu, jímž mám na mysli jejich typickou (a pravda, do jisté míry stále jen těžko zaměnitelnou) podobu náročných lámaných riffů, mimozemských (nebo snad spíše nadpozemských?) vyšinutých melodií a unikátní chaotické atmosféry.

Zpočátku to příliš znatelné nebylo, protože tuto svou chaotickou formulku Blut aus Nord stále v průběhu posledních let nabourávali různými odbočkami, jako tomu bylo například v případě trilogie “777”, v níž se zejména části “777 – The Desanctification” a “777 – Cosmosophy” dalece vymykaly všemu, co Francouzi natočili v minulosti. Stejně tak by se za takovou odbočku dala označit deska “Memoria Vetusta II: Dialogue with the Stars”, jež byla zase o něco melodičtější. I když nutno dodat, že i v těchto případech zde byl stále znatelný rukopis Blut aus Nord.

Lehké opakování sebe sama jsem si ovšem plně uvědomil s nejnovějším minialbem “Debemur MoRTi”, které vyšlo jako výroční sté vydání labelu Debemur Morti. Jenže tentokrát už je to takové… nepřekvapivé. Člověk si řekne, že něco podobného už přece od Blut aus Nord slyšel. Ne, že by to stále nebylo skvělé, ono ve skutečnosti pořád je a stále mě ta chaotická mozaika s těmi naprosto unikátními melodiemi baví, ale na druhou stranu… Blut aus Nord byli vždy skupinou, která v mých očích měla dost speciální místo a dokázala být jako žádná jiná, takže člověka napadne, jestli náhodou “Debemur MoRTi” prostě není trochu málo, jakkoliv to vlastně může být nespravedlivé.

Nicméně, pořád platí, že “Debemur MoRTi” je takový divný počin vypuštěný na oslavu kulatého vydání firmy, házet flintu do žita není potřeba ani v nejmenším. Pořád zůstávám zvědavý, co bude na další desce… a pořád zůstává pravdou, že i když je “Debemur MoRTi” spíše standard, je to setsakra vysoký standard…


Druhý pohled (Kaša):

Kolega to vlastně řekl za mě, takže jsem přemýšlel, jestli vůbec mám přispívat svou troškou pod jeho vyčerpávající hodnocení, aniž bych se úplně zbytečně neopakoval. Na jednu stranu je pravda, že “Debemur MoRTi” je stále velmi kvalitní počin, o němž si zástupy mnoha dalších můžou nechat pouze zdát, ale ani mně neušlo, že v rámci tvorby Blut aus Nord už neobsahuje natolik překvapivou hudební náplň, abych z ní spadl vyloženě ze židle.

Dvojice nových skladeb “Tetraktys” a “Lighteater” a jeden cover z dílny Pitchshifter, který jsem teda v originále nikdy neslyšel, je materiál, který i nadále udržuje vysoký standard Blut aus Nord, ale lhal bych, kdyby mě při poslechu nenapadla nějaká starší skladba, která by se těm novinkovým přinejmenším podobala, což se mi doposud v případě této neotřelé party vlastně nestalo, ačkoli uznávám, že tvorbou před trilogií “777” jsem se doposud neprokousal. Neříkám, že to je nudný materiál, jen už v sobě nemá ten moment překvapení, kterým mě kapela před lety prostřednictvím “777 – Sect(s)” povalila na zem.

K písním samotným snad jen tolik, že všechny poznávací aspekty z let nedávných zůstaly nezměněny, takže krom nervních rytmů, z nichž chaotická atmosféra jen číší a kterou lehce nabourávají svojsky melodické kytarové plochy, se samozřejmě dočkáte zmučeného vokálu hlavního mozku Blut aus NordVindsvala. Osobně se mi víc zamlouvá “Lighteater”, jež po celou dobu mrazí hypnotickou atmosférou a kterou jsem byl schopný protočit i několikrát za sebou.

Co k “Debemur MoRTi” ještě dodat a neopakovat to, co už několikrát zaznělo? Vlastně ani nic, jen doufám, že Blut aus Nord pro svou další řadovku spřádají plány, jak mě praštit do ksichtu něčím novým, protože se obávám, že příště už by stejný model na úrovni plnohodnotné desky nemusel fungovat tak dobře jako doposud. Nicméně se jedná pořád o vysoký nadprůměr, takže vysoké hodnocení je stále na místě.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.