Illness - Trvmna

Illness – Trvmna

Illness - Trvmna
Země: Polsko / Norsko
Žánr: black metal
Datum vydání: 3.7.2015
Label: Metallic Media / Black Plague Records

Hrací doba: 24:12

Odkazy:
web / facebook / bandcamp

K recenzi poskytl:
Against PR

Smečka s názvem Illness již v black metalovém podzemí pobíhá nějakou dobu a v průběhu posledních deseti let postupně vyplivla celkem čtyři dlouhohrající desky – z nichž jsem doposud neslyšel ani jedinou. Poprvé jsem se s Illness totiž setkal až předloni na podzim, kdy vydali splitko s polskou kultovkou Arkona. A ačkoliv jsem od toho tehdy nic moc nečekal, Illness své proslulejší kolegy překonali a právě jejich skladba „Zaraza“ byla tím zajímavějším, co sedmipalec nabízel.

Sice jsem v tehdejší minirecenzi prohlásil, že se díky tomu na starší tvorbu Illness rád podívám, nicméně, musím si nasypat popel na palici, doposud k tomu ještě nedošlo. A v mezičase už tahle kapela složená z Poláků, z nichž minimálně část přebývá v Norsku, stihla do světa vypustit nové ípko. A víte, jak to chodí – ke starším počinům se člověk ne a ne dokopat, ale novější už se tak pohodlně neignorují, takže jsem si „Trvmna“, jak se ono minialbum jmenuje, skutečně pustil…

Navzdory épéčkovému formátu není „Trvmna“ zas až takový drobeček a jednohubka. Trvá totiž 24 minut, což je na EP poměry vcelku slušná porce hudby. Nachází se zde celkem šest fláků, z nichž jeden je intro s notoricky známou funerální melodií od Frédérica Chopina a jeden (konkrétně čtvrtý) „The Kingdom Comes“ je předělávkou od kultovních Mysticum.

Začátek prvního regulérního songu „Trvmna“ je vlastně takové druhé intro, ale netrvá to zas až tak dlouho a Illness rozjedou očekávanou black metalovou brusku. Ve stejném duchu pak pokračuje i následující vál „Dødskyggen“ – agresivní, stylově čistý black metal severského střihu. Nutno říct, že se to sice poslouchá hodně příjemně a nedá se tomu upřít, že to kope jako sviňa a tah na bránu tomu nechybí, nicméně tentokrát u toho nemám pocit, že by Illness nabízeli něco navíc, co by ten materiál vytáhlo dál než na hranici lehkého nadprůměru. Hezky to sype, ale na prdel si z toho člověk nesedne.

Obzvláště to pak vynikne s příchodem oné předělávky od Mysticum, již sice Illness oproti originálu „Let the Kingdom Come“ osekali o nelidsky chladnou elektroniku, ale pořád ta skladba působí skladatelsky mnohem nápaditěji než předchozí dva kusy. Což není tak úplně nejlepší vizitka, když to není původní věc. Na druhou stranu, v posledních dvou vlastních písních se do toho Illness víc opřou a hned je to o něčem jiném. Tedy – nemyslím tím, že by snad sypali ještě víc, ale že naopak přidali na té nápaditosti a zajímavější struktuře, čemuž hodně napomáhá i větší užití kláves (které tam Illness umějí dostat, aniž by přestali znít pravověrně). Především pětka „Grobowa mgła“ se dost povedla a baví mě.

Celkově vzato je tedy „Trvmna“ solidním počinem. Nejdřív slušně zasype, což nikoho, kdo má s poslechem black metalu nějakou zkušenost, ze židle nenadzvedne, a pak se pokusí o trochu zajímavější podání bez vybočení ze základního žánru. Zázrak to není, ale slušná nahrávka určitě ano.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.