Litvintroll - Czornaja panna

Litvintroll – Czornaja panna

Litvintroll - Czornaja panna
Země: Bělorusko
Žánr: folk metal
Datum vydání: 15.4.2013
Label: Sound Age Productions

Hodnocení: 7,5/10

Odkazy:
web / facebook / twitter

Klidně se přiznám, že v případě Litvintroll jsem si poprskal monitor smíchem už jen z jejich názvu, protože okatěji už snad na finské kolegy Finntroll ukázat nešlo. Jestli to měl být způsob, jak si přilákat fanoušky “nenápadným” odkazem na jméno známějších seveřanů, v mém případě to fungovalo naprosto opačně a spíš mě to od poslechu odrazovalo.

S tím souvisí i to, že když už jsem se do poslechu alba “Czornaja panna” pustil, navzdory skvělému obalu (!), který by normálně sliboval spíše vážnější tvorbu, jsem se psychicky připravoval na rozjuchanou hopsačku kvality spíše horší než lepší. A upřímně, první skladba “Da siabra” toto očekávaní docela i naplnila, byť se nejedná o vyloženou tupost a poslechnout se to dá bez větších problémů, je to na můj vkus moc skákací, ačkoliv jedna pěkná pasáž krátce před polovinou třetí minuty tu je. Jak ovšem “Czornaja panna” začala postupovat dále ve své hrací době, postupně jsem si musel názor trochu poopravit, protože s přibývajícími minutami Litvintroll několikrát příjemně překvapí, dokážou vytvořit příjemnou folkovou atmosféru, zvládnou se vytasit s některými vyloženě výtečnými momenty a nápady (například závěr “Kamarova smierc”) nebo i celými písničkami (setsakra povedená instrumentálka “Ad astra” – klávesový motiv, který začne na konci druhé minuty, je vysloveně lahůdkový).

Výhodou hudby Litvintroll je to, že balancují přesně na té hraně, kdy svým folk metalem dokážou zaujmout vyznavače jak těch jednodušších podob žánru, tak i uspokojit posluchače, kteří mají trochu vyšší nároky a čekají od muziky víc než doprovod ke kalení. K tomu už stačí jenom přidat neokoukanost kapely a hned tu máme černého koně čistokrevného folk metalu. Je smůla, že díky svému trochu nestrategickému původu (z pohledu větších firem) asi Litvintroll moc neprorazí, protože kdyby zněl mainstreamový folk metal takhle, hned je to tu o něčem jiném… Každopádně škoda blbského názvu kapely a nic moc prvního songu, jinak příjemné překvapení…


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.