Odraza - Kir

Odraza – Kir

Odraza - Kir
Země: Polsko
Žánr: black metal
Datum vydání: 15.9.2015
Label: Arachnophobia Records

Hrací doba: 20:09

Odkazy:

K recenzi poskytl:
Arachnophobia Records

Poláci Odraza se předvedli ve vysoké formě hned na svém debutovém počinu „Esperalem tkane“, který vyšel na jaře roku 2014. Na něm nabídli inteligentně pojatý black metal, díky němuž rozšířili už tak početnou rodinu vedlejších projektů okolo kapely Massemord o další zajímavé jméno. Jak už tomu tak ale bývá, v případech takto povedených debutů se vcelku záhy začnou nabízet otázky, co bude dál a jestli se podaří laťku nastavenou prvním počinem vyrovnat…

Odraza si jako odpověď na takové dotazy připravili EP s krátkým názvem „Kir“, jež obsahuje jednu jedinou skladbu. Nicméně, ona titulní kompozice není žádným drobečkem, protože trvá celých 20 minut, a navíc se za ní skrývá velice zajímavé pozadí. Jedná se totiž o živý záznam z vystoupení, které Odraza odehráli v někdejší továrně Oskara Schindlera v Krakově, kde se nyní nachází muzeum. Kapela zde vystoupila v rámci akce připomínající události 2. světové války. V neposlední řadě by se stran této kompozice jistě slušelo zmínit i to, že se jedná o čistě instrumentální počin…

Co si budeme povídat – tohle všechno zní hodně, hodně zajímavě. Avšak nejen to pozadí je tím, kvůli čemu jsem byl na „Kir“ zvědavý. Své totiž sehrály i vzpomínky na „Esperalem tkane“ a konkrétně na fakt, že to byly právě ty nejdelší písně „Esperalem tkany“ a „Tam, gdzie nas nie spotkamy“, jež představovaly vrchol desky. Neočekával jsem tedy málo. A abychom to zbytečně neprodlužovali, tak ano – „Kir“ je opět skvělým počinem.

Nicméně stejně jako u „Esperalem tkane“ ta cesta k docenění „Kir“ nebyla – přinejmenším tedy v mém případě – úplně jednoduchá a přímočará. Odraza je totiž skupina, u níž vždy s prvním poslechem cítím vysokou kvalitu, ale chce to čas a množství poslechů, než se ten materiál konečně takříkajíc vybarví a odhalí svá zákoutí. Jakmile se tak ale stane, určitě to stojí za to a ten výsledek je natolik výtečný, že se ono vložené úsilí prostě vyplatí.

Samozřejmě to lze vcelku úspěšně očekávat už jen díky oné délce, ale „Kir“ je dozajista vrstevnatá a propracovaná kompozice. Na atraktivitě jí nijak neubírá ani absence vokálů, jelikož Odraza nechávají samotnou instrumentální stránku „zpívat“ takovým způsobem, že hlas posluchači nijak nechybí. Některé momenty jsou bez přehánění bravurní a třeba pasáž okolo 11. minuty je naprosto excelentní… ačkoliv je to jen jeden příklad za všechny, protože těch působivých nápadů je v „Kir“ schováno o poznání více. A aby toho nebylo málo, celou skladbu navíc obepíná výtečná nervní atmosféra, která mě taktéž hrozně baví.

Ve finále tedy nemám sebemenší problém označit „Kir“ jako velice povedený počin. Zpočátku se to tak úplně netvářilo a chvíli to trvalo, než jsem se do toho dostal, ale jak už padlo výše, ta časová investice se v tomto případě prostě vyplatila. Nemalá očekávaní po skvělém debutu tedy byla naplněna.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.