Rhye - Woman

Rhye – Woman

Rhye - Woman
Země: USA
Žánr: soul / pop
Datum vydání: 5.3.2013
Label: Innovative Leisure

Hodnocení: 7/10

Odkazy:
web / facebook / twitter

Jsou to již více než dva měsíce ode dne, kdy jsem poprvé slyšel album “Woman” a s ním i duo Rhye. A za tu dobu jsem si k němu vytvořil velice specifický vztah. “Woman” totiž vytváří velmi intimní, mnohdy až erotickou atmosféru. Ne však ve smyslu dnešního popu. Vystihuje to již jeho název, který proti velmi oblíbenému výrazu “bitch” nasazuje slovo zdánlivě obyčejnější – “woman”. Rhye této myšlence podrobili svou kompletní prezentaci. Vše od hudby a textů po videoklipy a obal alba vytváří dojem ženy jako křehké a obdivuhodné bytosti.

Většina hudby kterou poslouchám, je nějakým způsobem náročná. Rhye ovšem stojí v naprosté opozici. “Woman” je album tiché, na první pohled nenápadné a jako celek takřka relaxační. Sofistikovaná hudba stojí na pozadí výborného zpěvu. Jemný (chtělo by se říci slabý, nebýt negativního zabarvení onoho slova), možná také poněkud zastřený, ne však dětsky pisklavý či jinak vysoko položený vokál, tvoří zásadní příspěvek ke zmíněné atmosféře alba. Hudebně se všech deset krátkých skladeb elegantně pohybuje na hranici elektroniky a živých nástrojů (kytary, případně saxofon a smyčce), kde ona elektronika spíše stmeluje jednotlivé prvky dohromady. Rytmiku ve většině skladeb skvěle ovládá baskytara, jindy o ní rozhoduje jednoduchá počítačová smyčka. Kompozičně je přinejmenším první polovina desky zvládnuta na jedničku, velká zkušenost autorů v daném žánru nese své ovoce, všechny skladby jsou napsané dost dobře na to, aby posluchače nezačaly v žádném okamžiku nudit. Přesto se však nemůžu zbavit dojmu, že ke konci album slábne a že dva největší hity vyčerpá již po prvních dvou stopách.

Po všech zmíněných skutečnostech a dvou měsících poslouchání na mě tak čekal pořádný šok při zjištění, že majitelem onoho jemného hlasu je Mike Milosh, jehož jméno jasně napovídá krutou pravdu – je to chlap. To pochopitelně vyvolává poněkud rozpačité pocity ohledně intimnosti desky, ovšem na její kvalitě to zhola nic nemění.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.