Rotten Sound – Species at War

Rotten Sound – Species at War

Rotten Sound – Species at War
Země: Finsko
Žánr: grindcore
Datum vydání: 18.1.2013
Label: Season of Mist / Relapse Records

Hodnocení:
nK_! – 8/10
Stick – 7/10

Průměrné hodnocení: 7/10

Odkazy:
web / facebook / twitter

Peklo na zemi. Tak by se dalo popsat další z mnoha EP finské grindcorové stálice Rotten Sound. Ruku na srdce, které by se tak ale nazvat nazvat nedalo? Co nás tedy čeká na malém lesklém kotoučku, jehož celková hrací doba jen těsně přesahuje osmiminutovou hranici a na němž najdeme šest nových skladeb?

Především brutální a nekontrolované (nekontrolovatelné) zlo. Upřímně si myslím, že hudební styl, jako je grindcore, se nedá poslouchat doma v obýváku po celý den, protože by se z toho člověk mohl přinejmenším lehce pomátnout. Naživo jde ale o úplně jiný druh kávy! Pěkně drsný a ostnatý druh, u kterého nevíte, zda jej dokážete pozřít bez následků. Větší pekelec v kotli si totiž jen těžko dokážu představit a protože jsem již měl s Rotten Sound živě tu čest, těším se na jejich letní vystoupení na festivalu Brutal Assault. Pěkně se zase vyblbneme.

Species at War” je nahráno s pečlivostí Rotten Sound vlastní a člověk znalý dané problematiky a jejich stylu se bude jako obvykle cítit v sedmém nebi (šestém pekle?). Vokální projev je správně přiostřený a místy zabíhá do nečekaných hloubek a pomalého tempa. Kytary a basa se již tradičně snaží držet krok s bicími utrženými ze řetězu. Vůbec netuším, jak to ten Sami Latva může takhle dávat.

Celé album se nese v duchu svého názvu a tedy v duchu válečného konfliktu. Pořadí písní (viz tracklist níže) a jejich pojmenování dává tušit, že nejde jen o zbytečný sled co nejrychlejšího materiálu, ale pečlivě propracovaný a promyšlený obsah, který je taktéž náležitě otextován. Ne vždy je u grindové kapely možné čekat textové zázraky, ale Rotten Sound již poněkolikáté ukázali, že jejich hudba má také hlubší smysl a přidanou hodnotu. Zajímavé je, že song “War” je o celých 24 sekund delší nežli píseň “Peace”. To člověka nutí k zamyšlení…

Noví “Rotteni” znějí prostě stejně dobře jako vždycky a já nevidím důvod je v hodnocení za cokoliv shazovat dolů. Poctivá a zručně odvedená řemeslná práce a pokud se ve vodách grindcore pohybujete teprve krátkou dobu, nyní víte, kam sáhnout a co naposlouchuat. See ya at Brutal Assault!


Další názory:

Hodnotit osmiminutové EP grindcorových Rotten Sound je poněkud ošemetná záležitost. Fanoušci jim to sežerou i s navijákem, ti, kteří neví, budou buď tupě čumět, nebo si to zamilují. Já jsem někde mezi, slyším, že kluci dělají kvalitní grindcore, ale nevím, co na tom vlastně doceňovat. Pro mě je grindcore fajn, dokud to není bohapustý bordel. Síla takové kapely se většinou projeví hlavně při živém vystoupení, kdy se kotel vybouří. Hoši se s tím od začátku rozhodně neserou a těch osm minut je naprostým výplachem. Chrastivý zvuk, jaký umí vyrobit snad jen ve Skandinávii, nekompromisní tempo, agresivní vokál, všechny songy pod hranicí dvou minut. Prakticky je tady vše, co by tu mělo být. Přestože se nejedná o žádný převratný milník, mně těch osm minut s Rotten Sound utíkalo příjemně, a vám?
Stick


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.