Sargeist - Feeding the Crawling Shadows

Sargeist – Feeding the Crawling Shadows

Sargeist - Feeding the Crawling Shadows
Země: Finsko
Žánr: black metal
Datum vydání: 31.3.2014
Label: World Terror Committee

Hodnocení: 7,5/10

Odkazy:
facebook / bandcamp

Sargeist nejsou žádné black metalové hvězdy, přesto je tahle kapela v rámci severského black metalu relativně pojem… tedy, hlavně lidé, kteří za tímto jménem stojí. I kdybyste o Sargeist doposud nikdy neslyšeli, stačí jen říct, kdo má tuhle skupinu na svědomí, a jasno by měli mít všichni. Tak tedy – Sargeist původně vznikli jako jednočlenný projekt nikoho jiného než ShatraugaHorna a (a v posledních letech i) Behexen. Postupem času projekt povýšil na regulérní kapelu, když k sobě Shatraug přibral kolegy z ostatních kapel – zpěváka Hoath Toroga a bubeníka HornseBehexen (i když v Sargeist spolu začali hrát dříve než v Behexen) a baskytaristu VainajuHorna (kde ovšem hraje na bicí).

Inu, z téhle sestavy musí být úplně každému jasné, že muzika Sargeist asi nebude zrovna skočný power metal. A opravdu ne, Sargeist se stejně jako Horna a Behexen nese v duchu čistokrevného black metalu, pokud by si však někdo myslel, že se pánové vzhledem k počtu aktivních black metalových kapel musí opakovat, rozhodně to není pravda – naopak ukazují, že i čistokrevný black metal se dá hrát na víc způsobů. Sargeist nejsou oproti Horna tak špinaví a syroví (ačkoliv nějakou vyleštěnou produkci nečekejte ani omylem!) a oproti Behexen zase méně rituální a více surovější, na každý pád prostě jiní, i když je to pořád “jenom” black metal.

Ještě důležitější je však jiná věc. Sargeist v minulosti vydali tři desky a všechny byly skvělé – a čtvrtá “Feeding the Crawling Shadows” svou kvalitou formu projektu jenom potvrzuje, protože se opětovně jedná o nádherně odporný black metal s uhrančivou atmosférou. Ačkoliv je deska jednotná a baví jako celek, některé momenty z ní vystupují (například titulní “Feeding the Crawling Shadows” nebo “The Shunned Angel”) ještě výš a sahají skoro i po devítkovém hodnocení. Finská black metalová škola možná není tak profláklá jako ta norská, ale i tak je mimořádné kvalitní, její zvuk je do jisté míry specifický a čtvrtý opus Sargeist to opětovně potvrzuje. Velice silné album.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.