Xaemora - Kingdom Venom I

Xaemora – Kingdom Venom I

Xaemora - Kingdom Venom I
Země: USA
Žánr: black metal
Datum vydání: 9.9.2015
Label: Merdümgiriz
Původní vydání: 17.11.2014, selfrelease

Hrací doba: 24:28

Odkazy:
facebook / twitter / bandcamp

K recenzi poskytl:
Merdümgiriz

V dnešní recenzi se podíváme na zoubek jedné mladé začínající formaci. Xaemora pocházejí ze St. Louis ve státě Missouri ve Spojených státech amerických a jedná se o (aktuálně) pětičlennou partu, která vznikla koncem roku 2012. Doposud má na kontě jeden krátký demosnímek („Demo 2013“ – nečekaně z roku 2013) a pak o něco ambicióznější počin v podobě EP „Kingdom Venom I“, které vyšlo v listopadu 2014. Právě na něj nyní zaměříme svou pozornost, nicméně by se slušelo zmínit, že Xaemora už pilně pracují na jeho pokračování s názvem „Kingdom Venom II“.

Američané se pustili do black metalu, avšak spíše do takové té jeho umírněnější formy. Co tím mám na mysli? Jednoduše to bylo jen takové nepříliš rozklíčovatelné pojmenování toho, že Xaemora hrají klávesový black metal a navíc takový po všech stránkách nenáročný a stravitelný. Přestože se na „Kingdom Venom I“ nachází i docela velké množství rychlých momentů, v nichž bicí, jak se lidově říká, sypou, ani tehdy to nepůsobí nijak nebezpečně nebo agresivně. Tomu ostatně moc nepřidává ani docela hodný a nekonfliktní zvuk, který má blíž k takovému tomu metalovému mainstreamu než k typicky black metalové syrovosti.

V kontextu toho, co právě padlo, však může trochu paradoxně vyznít prohlášení, že v tom klávesovém black metalu ty klávesy nejsou příliš výrazné. Sice tam hrají a poměrně často, ale vůbec nijak nevyčnívají a spíš si jen tak cosi šmidlají v pozadí. Nemůžu ovšem tvrdit, že by mě to nějak trápilo, protože když na ně člověk zaměří svou pozornost, hodně rychle zjistí, že ty jejich linky jsou povětšinou hodně „basic“ a o žádný trhák se nejedná ani zdaleka.

Ptáte se tedy, co je na tom black metalu v podání Xaemora výrazné, když to nejsou klávesy? Inu, popravdě nic, protože ono je to vlastně celé takové trochu obyčejné a nevýrazné… i když, ne „trochu“, spíš „fakt hodně“. Na „Kingdom Venom I“ se sice formálně něco děje, ale je to všechno prostě strašně nezáživné, nudné, nijaké… nemůžu si pomoct, ale to počínání Xaemora je prostě fakt monstrózně nemastné, neslané, bez chuti, bez zápachu, bez čehokoliv… Upřímně mě na celé nahrávce zaujal jen jediný moment, a sice jedna krátká pasáž v pátém (ze šesti) tracku „Desolation Solitude“, jež se docela povedla. Aniž bych ale chtěl být přehnaně hnusný, tak vzhledem k tomu absolutně generickému zbytku na mě i tenhle jeden moment působí spíš jako náhoda.

Nechci to nějak zjebávat víc, než je nezbytně nutné, protože se přece jen jedná o první výstřel a svou cestu mají Američané ještě před sebou, ale tímhle se zase nedá omlouvat vše, takže si to klidně řekněme na rovinu – „Kingdom Venom I“ je naprosto nudný a nezáživný horší průměr bez schopnosti jakkoliv zaujmout. Výše jsem o zvuku nahrávky prohlásil, že je nekonfliktní, ale ono to vlastně platí o EP jako celku. Navíc v tom ani není cítit nějaký potenciál do budoucna, prostě nic, prázdno, hudební placebo, vakuum. Jestli Xaemora chtějí někdy zaujmout, tak, při vší úctě, budou muset fakt hodně zamakat, hlavně na skladatelské stránce…


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.