Buer - Protoalbum (Nigrum ignis)

Buer – Protoalbum (Nigrum ignis)

Buer - Protoalbum (Nigrum ignis)

Země: Česká republika
Žánr: black metal
Datum vydání: 21.6.2016
Label: selfrelease

Tracklist:
01. Intro
02. Černý oheň
03. Zem znesvěcená krví
04. Pohřeb světa
05. Éra pro utrpení
06. Sermon
07. Na pokraji času
08. Impérium
09. Slast z ozvěn zoufalství
10. 161

Hrací doba: 44:56

Odkazy:
facebook / bandzone

Základy Buer byly dle všeho položeny už pár let nazpátek, někdy v roce 2012, nicméně jsou to až poslední měsíce, kdy začalo být o kapele pořádně slyšet. Pardubická sebranka po nějaké době nečinnosti zintenzivněla koncertní aktivity, ustálila sestavu a v neposlední řadě před nedávnem vydala svůj dlouhohrající debut s názvem „Protoalbum (Nigrum ignis)“. Inu, pojďme se na ten zázrak podívat.

Pokud jste v poslední větě předchozího odstavce pocítili záchvěv posměšné ironie, je to tak správně. Věřte, že byl zamýšlený. Buer se prezentují jako pořádní drsňáci, tudíž snad není třeba brát si servítky – ostatně, ani sama kapela si je s ušima posluchačů moc nebere. Skoro se mi ani nechce prohlásit, že by se vůbec nic nestalo, kdyby „Protoalbum (Nigrum ignis)“ nevyšlo, protože se jedná o tak nepovedenou nahrávku, že by to pomalu bylo i lepší, kdyby nikdy nevznikla. Hudební kvality debutu Buer jsou totiž bez přehánění žalostné…

Popravdě řečeno, těch negativ na muzice a obecně i prezentaci Buer vidím tolik, že skoro ani nevím, odkud bych měl začít a jakým směrem bych měl svůj hejt vyslat nejdříve. Obecně by snad šlo říct, že jedním z hlavních neduhů kapely je máchání se v bahně směšného klišé, které je navíc servírováno v extrémně podprůměrném podání. Buer pracují s těmi nejprovařenějšími žánrovými atributy, jimž navíc nedokážou vdechnout ani zbla přesvědčivosti. Ze všeho, co trojice aktuálně předvádí, mám dojem pózy. Okultní symboly, plivání ohně, painty, oprátky, plynové masky, prasečí hlavy, obrácené kříže, krev, kápě na některých koncertech… vše splácané na jednu hromadu zjevně bez jakéhokoliv hlubšího smyslu. Prostě se to tak v black metalu dělá, tak to budeme dělat taky. Nenašel jsem jediný důvod, proč bych jim měl cokoliv z toho věřit, a naopak důvodů, proč mi to celé připadá tuze neupřímné a jen hrané, nalézám mnoho.

Co do hudební stránky jsou na tom Buer stejně špatně. Podobně jako ve vizuální prezentaci se jedná o triviální pokus o black metal, který se zaseknul na tom nejelementárnějším klišé, jaké jen lze vymyslet. Muzika je to primitivní, špatná, nudná a… prostě hloupá. Nemá to žádnou atmosféru, žádný feeling, jednoduše tam hrají úplnou mrdku, jaké se absolutně nevyplatí věnovat sebemenší pozornost. A když už se objeví jakákoliv snaha o rádoby atmosférické prvky, působí tak křečovitě, až to bolí. Aby toho náhodou nebylo málo, tak hluboce podprůměrná kytarová stránka bez jakýchkoliv solidnějších nápadů vlastně patří paradoxně ještě k tomu stravitelnějšímu, co se na „Protoalbum (Nigrum ignis)“ nachází. I kdyby tam nějaký potenciál náhodou byl (jakože asi spíš není), tak naprosto tragický bicí automat by jej stejně úplně zazdil. Jeho provedení je vskutku odstrašujícím příkladem, jak by se to dělat nemělo, protože výsledek se dá poslouchat jen s vypětím všech sil.

Nenechte se ovšem zmýlit, že by snad „Protoalbum (Nigrum ignis)“ selhávalo jen co do instrumentální stránky. Mám totiž co říct i ke zpěvu. Snad za jediné pozitivum lze považovat, že jsou Utgardovi dobře rozumět slova, což v žánrech s extrémními vokály zdaleka není samozřejmé. Na druhou stranu, v případě Buer to možná až tak pozitivní není, jelikož tím českému posluchači neuniknou texty, i když se jejich čtení záměrně vyhne. I lyricky je totiž „Protoalbum (Nigrum ignis)“ strašná hovadina. Působí to, jako kdyby se člověk ledva průměrného intelektu snažil napsat něco strašně temného a zároveň chytrého, nicméně výsledek je spíše k smíchu. A pokud vám přijde, že jsem předchozí větou tak trochu urazil autora textů, tak vlastně máte pravdu. Přijde vám to ode mě svinské? Mně ne… třeba se nad tím kapela zkusí zamyslet, proč má někdo důvod jí to dávat takhle sežrat, pokud se k tomuhle článku dostane.

Nicméně zpátky k vokálu, k němuž mám ještě další připomínky. Utgard totiž zvládá vesměs jen jednu základní polohu hlasu, s níž vystačí drtivou většinu času, což by asi samo o sobě nebylo úplně košer a trochu by to nudilo, ale navíc to ještě echt zabíjí tím, že i jeho frázování je na jedno brdo. V podstatě každou linku textu totiž zpívá úplně stejně. Na druhou stranu, svým zvráceným způsobem se to na „Protoalbum (Nigrum ignis)“ hodí, protože to akorát podtrhuje primitivnost celého počinu.

Buer - Protoalbum (Nigrum ignis)

Kdo se stále ještě necítí úplně odrazen, nechť pokračuje ve čtení dále. Buer totiž prokazují ukázkové diletantství i v dalších věcech nad rámec hudby. Fotky jsou nechtěně vtipné, při sledování videoklipů se člověk stydí za muzikanty – ani nemluvě o tom, že ve videu „Impérium“ se chlapci vůbec neobtěžovali správně načasovat obraz se zvukem. V neposlední řadě by pak Buer zasloužili mocně zlískat za znásilňování českého jazyka, protože při čtení některých jejich výplodů člověk pomalu dostane rakovinu očí. Například v biografii na Bandzonu lze nalézt perly jako „působyl“ nebo „apokalipsa“ (ne, nedělám si prdel), o srandách typu „by jste“ ve Facebookových příspěvcích, neschopnosti psát správně velká písmena či neznalosti interpunkce ani nemluvě.

Bohužel musím konstatovat, že jsem slyšel už i horší věci, což může vypadat zvláštně vzhledem k tomu, jak jsem „Protoalbum (Nigrum ignis)“ ztrhal, ale je to tak. To je ovšem dost chabý argument na obranu kapely. Úplné dno, jaké předvádějí třeba kolegové z Katarze, to ještě není, nicméně k němu Buer nemají vůbec daleko! S ohledem na ubohé kvality desky by mě zajímalo, zdali jsou sami muzikanti s výsledkem skutečně na 100 % spokojeni. Pokud ne, nabízí se otázka, proč s tím lezli ven; pokud ano, nabízí se otázka, kde hoši nechali soudnost. Právě soudnost celému jejich počínání chybí opravdu zoufale.

Myslím, že vydání takového debutu jako „Protoalbum (Nigrum ignis)“ bylo pro Buer velmi špatným krokem. Radši než patlaní barviček na ksichty a natáčení trapných klipů měli věnovat více času a energie vlastní hudební produkci, aby ji dostali aspoň na poslouchatelnou úroveň. Takováhle prvotina jim totiž spíš škodí, protože se s ní zařazují někam po bok sraček typu Degoryen či již zmiňované Katarze, tedy kapel, jejichž produkce je regulérně trapná. Nicméně zvolili si sami. Od tohohle radši ruce pryč.


11 komentářů u „Buer – Protoalbum (Nigrum ignis)“

 1. Hodně trapná recenze….
  Urážet za překlepy, a ani neumět správně opsat datum vydání, to se vám fakt povedlo.
  Kdo je vlastně autor takhle neprofesionální recenze plné urážek, proč zde není uveden?
  Z textu je cítit jak žádá profesionalitu, a sám se cítí být hrdinou…
  Pane autore téhle sračkoidní recenze:
  Tak jak soudíte kapelu zde, tím samým jste :-)

  1. Datum vydání uznávám, to je moje chyba, zapomněl jsem to přepsat z defaultní šablony. Už je opraveno.

   Za zbytkem recenze jsem ochoten si stát a jsem přesvědčen, že odpovídá kvalitě nahrávky. Naopak tvůj komentář mi přijde… hm… hodný posluchače Buer :)

 2. Autor recenze uveden je. Tento portál není profesionální, nýbrž fanouškovský. Ano, recenze je opravdu sračkoidní.

  Sračkoidní recenze na sračkoidní “kapelu” ! Třeba se kluci zmátoří a někdy v budoucnu nakopou všem prdel, ale tohle co produkují teď je neskutečně hloupé. S velkým sebezapřením jsem vydržel cca minutu a půl toho otřesně debilního videa. Ale každý to vidíme svým úhlem pohledu…..

  Nejsem zastánce urážlivých recenzí, vždy se spíše stavím na stranu umělce, ale v tomto případě si troufám tvrdit, že recenze je naprosto trefná.

 3. Radši si rozervu střeva největším volně prodejným dildem (našel jsem pulmetrový), než poslouchat toto, opravdu… tohle je ta nejčistší esence sračkoidnosti která existuje .

 4. Je od vás velice neslušné že jste nás jako kapelu ani neinformovali o “recenzi”.
  Znám spoustu metalistů co se jim nelíbí například Slipknot, nikdo z nich by se však nesnížil k výroku “že je Slipknot sračka”.
  Ze samozvaných redaktorských řad je to pak ještě větší ostuda.
  Nemám problém s tím že se naše hudba někomu nelíbí, to je pochopitelná věc.
  Jsme amatéři, začínáme… nástroje a postupy teprve poznáváme, úplně všechno si děláme sami a baví nás to. Nějakej sprostej floutek nás od toho rozhodně neodradí.
  Hulvát to není první ani poslední. Nás zkrátka baví něco dělat, jiné zase baví urážet.
  Je ale s podivem že si tohle někdo troufne jako “redaktor” připsat na svoje triko.
  U mě by si takovýhle redaktor rozhodně ani neškrt, a asi by strádalo smysl i jeho působení jinde.

  Jako hrubku, na něž je redaktor tak vysazený, lze kromě údajného pochybení v datu jak jsem se dočet v komentářích, považovat neschopnost rozpoznat Undergroud od velkejch kapel.
  Nás celkem těší porovnání s vysokými ambicemi, ale nepatříme do spolku hudebních mistrů, profesionálních kapel, ostřílených hráčů z řadou koncertování a nahrávek na kontě…..ale kdo ví, třeba jednou budeme :-D
  Kdybychom totiž byli, neobtěžoval bych se s reakcí na tuhle parodii. Byli by jste mi u prdele.
  Ale kapela je mou zálibou, né živobytím. Věnuju se jí ve svým volnu a nelíbí se mi když mi někdo nedokáže říct svůj názor do očí, nebo mě s ním jinak obeznámit.

  Redaktore: Zajdi někdy na koncert, můžeme hodit řeč… třeba nás překvapíš a bude se s tebou dát i bavit.

  1. Redaktor by vás jistojistě naživo překvapil, ale stejnou nekompromisností jako v té recenzi. Někdo tomu říká neslušnost a nafoukanost, někdo tomu říká jednoduše názor. Vymlouvat se na “amatérismus” je ta nejstarší výmluva ze všech. Je to jako říkat, mně vlastně nejde o to být fakt dobrý, radši budu lidi mučit špatnou muzikou a hrát si na muzikanta. Kdybych neslyšela takových dobrých věcí hned po prvním demu od lidí, u kterých nikdo do tý doby neznal ani notu a kteří to taky jistě “smažili” po práci, tak bych tomu snad i začala věřit. Jinak mi to, fakt sorry, zní jako uražená ješitnost. Někdo tu prostě ťal do živýho. :P

   1. Ješitnost je moje druhý jméno :-D

    Magdo zkus na to kouknout takhle:
    Oznámení o tom jak si co děláme nebylo myšleno jak výmluva.
    Je to náš styl, naše forma umění, způsob vyjádření.
    Nehledět na to, že “ten” to dělá tak a “tamten” taky tak to i “my” uděláme stejně. Neuděláme!
    O tom je ta myšlenka. Pro mě je to svoboda mysli, svoboda tvorby. Experimentování a tak, baví mě to zkrátka. Ješitný jak prase viť?
    Ty v tom vidíš výmluvu…já výhodu! Nehledej co tam není.
    Od nás asi neuslyšíš to co by jsi chtěla, taky jsme “nekompromisní”

    Po nikom nepožaduju aby byl naším fanouškem.
    PROTOALBUM se nemůže líbit každýmu, ani nemůže. To dá rozum.
    Někdo toho zkrátka není hoden.

    Moje reakce ale nebyla pro tebe, psal jsem jí autorovy.
    Zkus si to přečíst ještě jednou, věřim že to tam najdeš ;-)

    1. Škoda že jsem si komentáře pana Zyklorda nepřečetl v úterý, hned by byl začátek pracovního týdne mnohem veselejší :) .

     1. A doporučuji se třeba zaposlouchat do nedávno recenzovaných Blood Tyrant ,třeba pochopíš, kde je hlavní kámen úrazu :)

    2. Ani nevím, jestli se mi chce odpovídat, protože tvoje obhajoba a argumenty jsou stejně chabé jako tvá čeština, ale zkusím to.

     Mluvíš tu o svobodě mysli a tvorby, experimentování a naznačuješ, že vaše hudba je natolik svojská, že zdaleka ne všichni jsou hodni toho ji pochopit a docenit. Já se ale ptám – kde mám takové vlastnosti najít v hluboce podprůměrném black metalu plném klišé, dětských bolístek a sevřeném v nejzákladnějších mantinelech žánru? Spousta věcí, jimiž se snažíš svou tvorbu obhájit, papírově možná zní hezky, ale ve světle vlastního hudebního výsledku působí docela rozpačitě. A proto mi to přijde jen jako velkohubé kecy neodpovídající skutečnosti, prázdné bezobsažné frázičky.

     Dokud své počínání musíš obhajovat slovy jako „jsme začínající kapela“, „amatéři“ nebo „teprve se učíme“, možná by stálo za zvážení, jestli by nebylo lepší se nejdříve naučit a až pak lézt na veřejnost. Jestli je podle vás lepší současný stav, pak v pořádku, nikdo vám to nebere, samozřejmě si můžete dělat, co sami chcete, klidně i páchat uměleckou sebevraždu. Jen když to pouštíte mezi lidi, musíte počítat i s reakcí, jako je tato. A v ideálním případě se také nerozsypat z jednoho sprostého slova, když už si hrajete na tak temnou a zlou kapelu.

     Pokud ti vůbec nic z toho, co zaznělo nyní nebo v recenzi, nepřijde relevantní nebo k zamyšlení, pak možná bude lepší, aby sis myslel, že jednoduše nejsem hoden, a víc to neřešil.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.