Drought - Rudra Bhakti

Drought – Rudra Bhakti

Drought - Rudra Bhakti

Země: ?
Žánr: black metal
Datum vydání: 15.4.2016
Label: Avantgarde Music

Tracklist:
01. Suryanamaskara (Entering the Gate of the Raging Sun)
02. Fire Breating (Urdva Kundali Arise)
03. Reveal the Unlight (Sudden Awareness)
04. Collapse of Maya (Transfiguration of the Warrior)

Hrací doba: 24:26

Odkazy:
web / facebook

K recenzi poskytl:
Against PR

„These songs revolve around the transformation from man to The Übermensch, through the purification of the fire and the metaphor of the warrior, mainly taking inspiration from parts of Vijnanabhairava as well as personal experiences of meditation.

Fire is the main element manifested by Shiva, seen as a purifying factor and dissolving, regenerating and annihilating. In this case also seen as the awakening of a burning and dissolving energy, which brings chaos and destroys the boundaries of mortality to reach immortality.“

Mám velice rád kapely, které jsou zajímavé nejen hudebně, ale i co do těch záležitostí okolo. A zdá se mi, že Drought se právě do této sorty řadí. Ostatně se stačí podívat jen na koncept debutového EP „Rudra Bhakti“, jenž mi přišel natolik pozornostihodný, že jsem si dovolil převzít jeho nastínění a začít s ním recenzi. Pokud jste ty dva úvodní anglické odstavce přeskočili, tak se k nim vraťte a vážně je přečtěte. K tomu lze dále přidat, že Drought prý tvoří „antikosmické mantry ke konci věků“ nebo že se „soustředí na kvintesenci tantrické a jogínské koncepce“.

Ono se stačí jen podívat na názvy skladeb, aby bylo okamžitě jasné, že zde nepůjde o kýčovité vzývání Satana. K tomu přidejte třeba skutečnost, že o Drought nelze sehnat jakékoliv další informace – sestava neznámá, počet členů neznámý, fotky žádné, dokonce i místo původu skupiny není známo. Metal-Archives sice tvrdí, že přinejmenším někteří členové by měli pocházet z Itálie, ale kdo ví – jakkoliv je tato stránka užitečná, zdaleka ne vše zde je pravdivé a těžko říct, odkud toto tvrzení pochází.

No, a nad tím vším pak ční i vlastní hudební stránka. I kdybyste zahodili vše, co bylo dosud řečeno, kdybyste tomu vůbec nevěnovali pozornost a zaměřili se jenom a pouze na muziku, tak i v takovém případě by si Drought svou existenci naprosto s přehledem obhájili. „Rudra Bhakti“ je totiž excelentní nahrávka. Ne přímo výjimečná, to bych se zase zdráhal tvrdit, ale její kvality jsou setsakra vysoko a poslech je přinejmenším zábavný a zajímavý. A už při nějaké znalosti materiálu a ve správném rozpoložení mysli dokonce regulérně působivý.

Základním stavebním kamenem hudby Drought je black metal. Kapela se ovšem nevěnuje ortodoxnímu podání žánru, spíše se řadí do avantgardnější větve, která se nebojí prozkoumávat chaotická zákoutí černého umění. Je ovšem navýsost pozitivní, že Drought nejdou cestou laciného kopírování francouzské školy. To je ve velké míře dáno i tím, že Drought na to až na několik málo konkrétních pasáží nejdou cestou krkolomného kytarového zmatku, spíš ten pocit neuspořádanosti tvoří extrémním tlakem, který je v těch rychlých momentech hmatatelný. Ke cti skupiny ale slouží, že se nejedná o konstantní řežbu – tuhle se začnou proplétat melodie a támhle dojde i na skvěle fungující zvolnění nebo chvilky s rituální rytmikou.

Drought - Rudra Bhakti

Vedle toho hraje na „Rudra Bhakti“ svou roli i dark ambient. Úvodní „Suryanamaskara (Entering the Gate of the Raging Sun)“ je čistě darkambientní a ke slovu se tento žánr dostane i v závěrečném opusu „Collapse of Maya (Transfiguration of the Warrior)“. Nutno ovšem dodat, že to není taková ta klasická šumivá nuda, jaká z toho mnohdy leze, když se metalové kapely pokoušejí o dark ambient – Drought evidentně umějí i tenhle styl, takže to celou nahrávku koření výtečně.

Jakkoliv si Drought drží vysokou laťku po celou dobu, vrcholná kompozice „Rudra Bhakti“ je jasná – už jmenovaná „Collapse of Maya (Transfiguration of the Warrior)“. V necelých třinácti minutách skupina rozehraje přehlídku excelentních nápadů a povedené atmosféry, v níž se zvířecí výpady mísí s méně agresivními, leč neméně silnými momenty. Vše pak vrcholí v meditativní druhé půli, která musí potěšit každého příznivce dark ambientu. Nicméně ani zbylé blackmetalové skladby „Fire Breating (Urdva Kundali Arise)“ a „Reveal the Unlight (Sudden Awareness)“ nejsou vůbec špatné, naopak. I přes jistou neuchopitelnost a ne snadno stravitelné vyznění je to totiž celé složeno ohromně chytře.

Co vám budu dále povídat. Za mě je „Rudra Bhakti“ výtečnou nahrávkou, již poslední dobou hraju jak blázen a pořád mě to baví. Není nad čím váhat – tohle za koupi rozhodně stojí a také si dovolím prohlásit, že se vyplatí sledovat i další kroky Drought. Až se někdy začne schylovat k dalšímu počinu, já se rozhodně budu těšit, poněvadž debut je mocný.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.