Exhumed - Necrocracy

Exhumed – Necrocracy

Exhumed - Necrocracy
Země: USA
Žánr: death metal / grindcore
Datum vydání: 6.8.2013
Label: Relapse Records

Tracklist:
01. Coins Upon the Eyes
02. The Shape of Deaths to Come
03. Necrocracy
04. Dysmorphic
05. Sickened
06. (So Passes) the Glory of Death
07. Ravening
08. The Carrion Call
09. The Rotting

Hodnocení: 7/10

Odkazy:
web / facebook / twitter / bandcamp

Fanoušci amerických Exhumed budou asi dost překvapení vyzněním jejich novinkového počinu s názvem “Necrocracy”. Vývojem kapela sice prochází už minimálně od druhého alba “Slaughtercult”. Nyní však došlo k téměř naprostému oproštění od vlivů grindcoru a Exhumed se vydali na pole jakéhosi moderního pojetí death metalu s výraznou melodikou. Pro někoho zklamání, pro někoho zpřístupnění jejich hudby.

Řemeslně je zde vše v nejlepším pořádku. Hrát umí v kapele všichni, řízné riffy, rychlé rytmy bicích, štěkavý vokál střídající se s řádným growlingem. Ale přece to zní tak dalece od všeho, co tato kapela kdy utvořila. Pryč je grindový bordel, zůstaly klasické death metalové záseky, podporované smrtícími blastbeaty. Hudebně jsme však skočili až někam do thrash metalu. Máme tu co do činění s relativně moderně znějící death thrashovou mlátičkou, stopáže skladeb se prodloužily a ani ten gore už necáká z názvů na všechny strany, jak bylo dobrým zvykem. Je to na škodu, nebo ne?

Odpověď je nejednoznačná, já osobně jsem od nahrávky Exhumed čekal úplně něco jiného, než jsem ve finále dostal. Ale nelze této fošně upřít kvality. Skladby nenudí, jsou naplněny dostatkem změn a chytlavých riffů. Ošperkovány jsou i zajímavými melodickými vyhrávkami a co mě překvapilo nejvíc, to byla kytarová sóla, hraničící s regulérním heavy metalem. Jejich melodický potenciál je velmi silný a je vidět, že si tyto pasáže Matt Harvey a spol. užívali. To, že silně zmelodičtěli, nevidím jako mínus, ale pro mě to bylo spíš překvapení, vystřídané relativní spokojeností. Mě totiž “Necrocracy” kurevsky baví, a to i bez toho všudypřítomného grindu, který byl pro jejich předešlé desky vlastní.

Je nabíledni, že hardcore fans starých Exhumed zrovna jásat nebudou, nicméně si tímto způsobem otvírají dveře k dalším fanouškům. Vždyť death metal, ověnčený kvalitním zvukem a se s melodiemi se dnes těší velké oblibě. Neberte to tak, že by Exhumed nějak výrazně změknuli, to ne, jejich hudba je stále nasáklá brutalitou, jen je trochu zakryta všeobecnou čitelností a melodikou. Díky tomu se z většiny skladeb stávají potencionální hity. Všechny jsou velmi chytlavé v refrénech, i ve svých motivech. Už ale vidím, jak si od spousty die hard fans vyslouží jen slova zatracení a něco o zaprodanosti. Na produkci se už od minule podílí podílí Ryan Butler, který tak nějak přesně rozumí tomu, jak jim ten zvuk namíchat. Je totiž moderní, čistý, ale přesto tak nějak hrozivě chrastivý, vysílající energii do všech stran.

Je dost možné, že se hudební složka podřídila i té lyrické. Texty totiž opravdu působí spíše političtějším dojmem než kdy dřív. Už jenom název “Necrocracy” dává tušit, že se zde brnká na jinou strunu. Upřímně, za mě Exhumed nepřišli se špatnou deskou, otočili kormidlo úplně jinam a mnohým připravili docela velké překvapení. Víceméně mi tam ale tak trochu chybí taková ta nasraná energie, která ještě sálala z poslední “All Guts, No Glory”. Ve srovnání s před pár dny recenzovanými Autopsy mi “Necrocracy” vychází trochu jako chudokrevný bratříček.


5 komentářů u „Exhumed – Necrocracy“

 1. Skvělá deska, tady se o žádném vyměknutí nedá hovořit,parádní sola na kytaru a příklon k deathu, což vůbec není na škodu.
  Přesto se jedná o grindovou kapelu, které se letos povedla jedna z nelepších nahrávek.Špičkový zvuk, nevím co bych zkritizoval.Minulá deska mě moc nesedla, po takové době jsem čekal trochu víc. Tam bych dal 7, ale novinka je jasných 10.

  1. Nevím, mně u nich seděly vždycky spíš ty prasárny :-) To vyměknutí nemyslím v pravém slova smyslu, ale určitě je to umírněnější, než starší záležitosti.

   1. Ahoj, určitě je to umírněnější, než starší záležitosti.V tom máš pravdu. Nejlepší jejich cd je podle mě GORE METAL,těsně za ním NECROCRACY. Ale na všechno je potřeba mít svůj názor.Nebo že bych věkem vyměkl ? (Je mně 57 roků )

    1. Gore Metal byl právě asi to nejlepší z mého pohledu :-)Necrocracy rozhodně není špatný album, ale od Exhumed jednoduše očekávám něco jiného. Ale sto lidí ,sto chutí, su klidný :-) Věk je úctyhodnej, to radím neměknout :)))

 2. Musím říct, že ze začátku mě tahle deska moc nebrala, narozdíl od All guts no… a Anatomy is destiny, ale po asi 3. poslechu mě to opět úplně vtáhlo! Pecka!!!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.