Jordablod - The Cabinet of Numinous Song

Jordablod – The Cabinet of Numinous Song

Jordablod - The Cabinet of Numinous Song

Země: Švédsko
Žánr: black metal
Datum vydání: 24.1.2020
Label: Iron Bonehead Productions

Tracklist:
01. A Grand Unveiling
02. The Two Wings of Becoming
03. Hin ondes mystär
04. The Beauty of Every Wound
05. Blood and Rapture
06. The Cabinet of Numinous Song
07. To Bleed Gold

Hrací doba: 42:57

Odkazy:
facebook

K recenzi poskytl:
Iron Bonehead Productions

Recenzi na „The Cabinet of Numinous Song“ snad ani nelze začít jinak než vzpomínkou na „Upon My Cremation Pyre“. Debutové album švédských Jordablod vyšlo na jaře 2017 a hned na první poslech mě zaujalo. Jednalo se o velmi dobře podaný „black ‘n‘ roll“ s výbornými riffy a několika fantastickými melodickými momenty. Prostě a jednoduše šlo o ten druh desky, jež vám uvízne v paměti. Vím, o čem mluvím, protože některé stěžejní pasáže „Upon My Cremation Pyre“ jsem byl schopen si vybavit, aniž bych nahrávku slyšel nevím kolik měsíců. Posuďte sami, o kolika (nově vycházejících) albech můžete něco takového říct. A ještě k tomu připočtěte, že jsem v tomhle ohledu docela sklerotik.

Každopádně, na druhý dlouhohrající počin Jordablod jsem se tím pádem těšil docela fest. A snad netřeba dodávat, že „The Cabinet of Numinous Song“ se díky tomu nacházelo v docela odlišné a o poznání těžší pozici. Zatímco „Upon My Cremation Pyre“ nevzbuzovalo žádná očekávání a překvapení přišlo prakticky „odnikud“ (předešlé neřadovky jsem neslyšel, přestože vydání „Promo 2016“ jsem svého času zachytil, a debut jsem si pustil prakticky jen díky tomu, že vyšel u Iron Bonehead a zaujal mě jeho obal). „The Cabinet of Numinous Song“ již očekávání byla a navíc byla docela vysoko. Jak známo, mnohdy je lehčí něco získat, než si to následně udržet / obhájit.

Jordablod však naštěstí neselhali a i na „The Cabinet of Numinous Song“ servírují výtečný materiál. Zdá se mi sice, že Švédové trochu ubrali na těch skutečně působivých momentech, ale naštěstí se i tak nějaké najdou jako třeba v „Blood and Rapture“. Skvělé melodie se nechají nalézt i v úvodní „A Grand Unveiling“, titulní „The Cabinet of Numinous Song“ je suprově vygradovaná a Jordablod to hodně sluší nejen v krásně vystavěných melodiích, ale i v kratších a neurvalejších kusech jako „The Two Wings of Becoming“.

Tím chci říct jednu věc: sice jsem prohlásil, že „The Cabinet of Numinous Song“ nemá tolik výrazných a strhujících momentů jako „Upon My Cremation Pyre“, přesto je na ní toho dost co poslouchat a svým způsobem je novinka i vyrovnanější. Celkově je deska po skladatelské stránce zvládnutá výborně a její poslech mě ohromně baví, a to i po poměrně vysokém počtu poslechů.

Jasně, mohl bych pičovat, že těch hudebně velkých momentů mohlo být víc, ale přišlo by mi docela hnidopišské, ne-li rovnou pokrytecké si otvírat hubu na fošnu, jejíž poslech si takovým způsobem užívám. Zvlášť když se všemi změnami a posuny, jaké Jordablod na svém druhém počinu učinili, jsem přinejmenším v pohodě anebo mi přijdou jako dobrý krok. Více „akustických“ vsuvek mi nevadí. Ještě větší „heavy metal“ feeling mi naopak sedl jak prase. Jiné důležité atributy „Upon My Cremation Pyre“ navíc zůstaly zachovány – specifická atmosféra je nedotčena a podání je opět intenzivní.

Někde výše jsem řekl, že „The Cabinet of Numinous Song“ bylo v poměrně těžké pozici, protože muselo dostát kvalitám nastaveným na debutu „Upon My Cremation Pyre“. Za mě se to nakonec povedlo. „The Cabinet of Numinous Song“ je skvělá nahrávka, která mě baví od začátku do konce a s klidem ji mohu doporučit dál. Za mě jedna z prvních povinných koupí roku 2020.


3 komentáře u „Jordablod – The Cabinet of Numinous Song“

  1. J, je to super deska. Ze začátku jsem si taky říkal, že debut byl silnější, ale s odstupem času mě baví novinka víc. The Beauty of Every Wound je asi nej song z alba. To převedení psych/surf rockových riffů do blackového hávu je hodně v pořádku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.