Our Survival Depends on Us - Melting the Ice in the Hearts of Men

Our Survival Depends on Us – Melting the Ice in the Hearts of Men

Our Survival Depends on Us - Melting the Ice in the Hearts of Men

Země: Rakousko
Žánr: atmospheric metal
Datum vydání: 8.2.2019
Label: Ván Records

Tracklist:
01. Galahad
02. Gold and Silver
03. Song of the Lower Classes
04. Sky Burial

Hrací doba: 46:34

Odkazy:
web / facebook / bandcamp

K recenzi poskytl:
Sure Shot Worx

Musím se přiznat, že o existenci rakouské formace Our Survival Depends on Us jsem až donedávna neměl ani tušení. Přestože třeba v minulosti vydali splitko s mými oblíbenci Der Blutharsch a přestože už nějakou chvíli kotví pod značkou Ván Records, jejichž činnost docela sleduju. Proto mě trochu překvapilo, že skupina funguje již od konce devadesátých let a že letošní deska „Melting the Ice in the Hearts of Men“ je už čtvrtým dlouhohrajícím počinem. O to příjemnějším překvapením bylo naše první setkání, poněvadž letošní řadovka mě hodně zaujala hned na první poslech…

A i ty následující poslechy ukázaly, že se nejednalo o nějaké chvilkové poblouznění, že „Melting the Ice in the Hearts of Men“ je opravdu povedená záležitost, která s postupem času naopak ještě vystoupala o kousek víc. A to je samozřejmě vždycky dobré znamení. Možná, že někteří z vás už kouzlo Our Survival Depends on Us objevili dávno a teď jen kroutí hlavou, že jsem zas jednou sto let za opicemi, ale pokud jste podobně jako já až doteď žili v blahé nevědomosti, pokusím se vám v krátkosti vysvětlit, proč byste si měli tuhle nahrávku poslechnout.

„Melting the Ice in the Hearts of Men“ je trochu zvláštní v jedné věci. Na první pohled se tváří, že půjde o další atmosférickou hudební odysseu. Co jiného by také člověk čekal od alba, na němž se nacházejí jen čtyři písně, z nichž i ta nejkratší docela pohodlně přesahuje deset minut. Jde ovšem o trochu klamavý dojem. Osobně bych řekl, že „Melting the Ice in the Hearts of Men“ je nejen tohle, ale zároveň navzdory očekávání i v jádru písničková deska. Ne v tom smyslu, že by se tu objevovala jednoduchá písňová struktura, v níž se pravidelně střídají sloky a refrény, ale spíš v tom smyslu, že je příjemně zpěvná a vlastně docela přístupná. Což však není myšleno negativně, protože se rozhodně nejedná o hloupou muziku.

Možná to vypadá trochu zmateně, ale výsledná deska zmatená rozhodně není, naopak zní dost přirozeně. To máte totiž tak… skladby jsou dlouhé, netriviálně strukturované a chytře budované, mnohdy i krásně vygradované jako třeba v případě „Gold and Silver“. Ten punc písničkovosti tomu dodávají dvě věci.

Předně jde o čisté a poměrně líbivé (není myšleno pejorativně) vokály, které mají blíž spíš někam k pozdějším Amorphis. Zpěv hraje na „Melting the Ice in the Hearts of Men“ výraznou roli a také patří k přednostem alba. Písně jako „Galahad“ nebo „Song of the Lower Classes“ jsou podány fakt extrémně dobře a některé ty pěvecké linky prostě nejde dostat z hlavy. Už nějakou dobu se mi nestalo, že bych takhle v duchu prozpěvoval pasáže nějaké desky jako v případě „Melting the Ice in the Hearts of Men“. Což jistě bude souviset i s tím, že neposlouchám moc chytlavé hudby, ale tím je to lepší, že se něco takového podařilo u nahrávky, která není prvoplánově chytlavá nebo banální.

Our Survival Depends on Us

Tu druhou věc už jsem zmínil nepřímo. Měl jsem na mysli množství skutečně dobrých a jednoduše zapamatovatelných momentů, díky nimž leze „Melting the Ice in the Hearts of Men“ do ucha hodně lehce. Záchytných bodů je hromada, což u takto dlouhých skladeb nebývá pravidlem, a člověk si prakticky okamžitě najde své oblíbené pasáže, na něž se může s dalšími poslechy těšit. Ke cti Our Survival Depends on Us slouží skutečnost, že i tyto jsou napsané dost chytře na to, aby jen tak neomrzely.

Jistě se na „Melting the Ice in the Hearts of Men“ najdou i chvilky, které mi nepřijdou úplně stoprocentní, ale v tomhle případě jsem ochoten je tolerovat, jelikož to pozitivní po mém soudu jednoznačně převažuje. A to jsem ještě nezmínil pár dalších vychytávek, jako třeba že občas si Our Survival Depends on Us sáhnou až někam k tribalu. Jednoduše tu je co objevovat. Za mě velké doporučení.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.