Переплут - В стародавние года…

Переплут – В стародавние года…

Переплут - В стародавние года…

Země: Rusko
Žánr: folk metal
Datum vydání: 7.4.2017
Label: Stygian Crypt Productions

Tracklist:
01. Внимая дыханию старого леса
02. Русалья
03. Тропою волколака
04. Флейта троллей
05. Ведьмачья вечеря
06. Как на нашей пивоварне
07. Дары лесного дяди
08. 10 кубков
09. Змиевы валы
10. По мхам крадущийся незримо

Hrací doba: 41:58

Odkazy:
facebook / bandcamp

K recenzi poskytl:
Stygian Crypt Productions

Není žádným tajemstvím, že východní Evropa a folk metal patří k sobě. Především Rusko a zčásti i Ukrajina produkují hromady žánrových kapel, nicméně jen zlomku z nich se podaří proniknout za hranice své země a vzbudit alespoň nějaký ohlas i v kontinentální Evropě jako třeba Грай, Алконост či СатанаКозёл. Skutečně prorazit pak dokázala snad jedině Аркона. Folkmetalová scéna je zde ovšem výrazně větší a mnohdy za pozornost stojí. Týká se to i jistých Переплут?

Když říkám, že mnohé ruské folkmetalové skupiny stojí za pozornost, možná to tvrdím trochu z nostalgie. Ruské pojetí folk metalu se mi totiž v posledních letech subjektivně vzdálilo a myslím, že i kapely, jaké jsem kdysi občas poslouchal, by se mi dnes už nelíbily (a v některých případech tomu tak skutečně je – jmenovaní СатанаКозёл nebo Алконост budiž důkazem), a kdybych na ně narazil až nyní, třeba bych hlásal cosi o sračkách. A naopak možná, že kdybych na Переплут narazil, když mi bylo patnáct, tak by se mi jejich muzika líbila.

Ale jak známo, na kdyby se nehraje a v tomto případě vlastně ani hrát nemůže. Переплут totiž v době, kdy mi bylo patnáct, ještě vůbec neexistovali – hrají poměrně krátce a své první minialbum „В заповедных лесах северной стороны“ vydali v červenci 2015. Nás ovšem zajímá až dlouhohrající debut „В стародавние года…“ pocházející z letošního dubna.

Jak už jsem naznačil o dva odstavce nazpátek, „В стародавние года…“ se mi do vkusu zrovna netrefilo – diplomaticky řečeno. Nepopírám, že se na desce nacházejí i nějaké vcelku příjemné pasáže. Zpravidla se jedná o folkové linky (uslyšíte například mandolínu, loutnu, niněru, housle, cello nebo plejádu různých píšťal a fléten), poněvadž metalová složka je poměrně tupá, ale jisté jakoby lidové melodie jsou poměrně pěkné.

Naneštěstí se takových na albu objevuje minimum. Prim hrají primitivní jalové riffy a kvapíkové tempo, které jasně ukazuje, že Переплут si za ambice nekladou oživovat mýty pohanských časů důstojným způsobem a nechtějí na folk nahlížet z hlediska jeho osudové zádumčivosti. Spíše se stylizují – možná záměrně, možná jen přirozeně – do role skupiny, jejíž tvorba nemá být ničím víc než jen doprovodem ke kvazi-lidovým taškařicím, během nichž teče pivo a medovina proudem. Těch několik solidních pasáží nebo epičtějších momentů na tom bohužel nezmění zhola nic.

Reálná podoba „В стародавние года…“ vypadá tak, že zde neslyším jedinou píseň, o níž bych mohl prohlásit, že se mi líbí v celé své délce. Ty slušnější chvilky jsou totiž vždy jen dílčí části té které skladby, jejíž zbytek zabírá již popisované rochnění v tupé podobě žánru. Na každou snesitelnější pasáž tak Переплут nabídnou minimálně tři blbé – v rámci toho samého songu. Nejstravitelněji tím pádem působí intro „Внимая дыханию старого леса“ a outro „По мхам крадущийся незримо“, které se nesou v čistě folkovém duchu. Pokud by celé album znělo podobně jako tyto dvě stopy, nebál bych se tu mluvit o povedené nahrávce. Jak ale vypadá skutečnost, to už jsme si snad vyjasnili.

Odpověď na otázku, zdali „В стародавние года…“ stojí za poslech, je tedy v mém případě jednoduchá a zřejmá – ne, ani náhodou. Переплут mě o svých kvalitách nepřesvědčili, a pokud je ještě někdy potkám, radši přejdu na druhou stranu ulice, aby mě náhodou nepozdravili. Své fanoušky si to asi najde – jestli se vás oslovují kupříkladu výše zmiňovaní СатанаКозёл a jim podobní, pak je tu vysoká pravděpodobnost, že se vám zalíbí i Переплут. Jestli však z veselejšího folk metalu dostáváte kopřivku, vyhněte se „В стародавние года…“ obloukem, protože jinak byste slyšeli to samé co já: špatné album.


8 komentářů u „Переплут – В стародавние года…“

 1. To intro není zlý… Ten zbytek typická východňárna. Je zajímavý, že veselel folk metal mi občas nevadí (i když ho rozhodně nevyhledávám), jak v tom ale slyším ruštinu, otevírá se mi kudla v kapse.
  A kdypak nám naservírujete prvotinu slovutných pohanů Odraedir? :-D

   1. Sakra, škoda (trošku škodolibě jsem se těšil na humorné čtení)… :-D
    Na druhou stranu, měli byste jim dát šanci napravit si trochu reputaci, protože tenkrát jste je setřeli docela brutálně (ale určitě ne neoprávněně). Slyšel jsem teď asi 2 věci z YT a není to tak zlý, jako tenkrát. Na to už člověk takový koule nepotřebuje :-)

    1. No, já jsem teda poslouchal jednu ukázku na YT a přišlo mně to jak nehorázná chcánka. Možná o trochu „lepší“ zvukově (tj. o kousek blíž ideálu Nuclear Balast metalu), ale hudebně furt píčovina jak mraky…

     1. Hudební pochvovina to je, to nepopírám, ale když srovnáš debut a demo, je to hodně velkej rozdíl. Měl jsem dokonce pocit, že jsem v jedný z těch dvou písniček zaregistroval jakousi docela slušnou pasáž, která mě těch pár vteřin docela bavila… Rád bych si na to přečetl váš názor, i když přiznávám, že s notnou dávkou mírně škodolibé radosti. Jako chápu, proč se vám do toho nechce :)

     2. Jak říkám, já si pustil jeden song a bylo mi na blití, takže s tím nehodlám ztrácet čas. Ale jinak ti rozumím, čtení hejtovacích recenzí je sranda… ona je to vlastně i sranda psát. Jenže vůbec není sranda to poslouchat :D

 2. Cožpak o to, já čtu moc rád i pozitivní recenze. Obzvlášť, když díky nim přijdu na skvělou hudbu. Vaše recenze na demáč slovutných bojovníků Odraedir mě ale tenkrát rozštípaly jako máloco. :D

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.