Shadows Fall - Fire from the Sky

Shadows Fall – Fire from the Sky

Shadows Fall - Fire from the Sky
Země: USA
Žánr: metalcore
Datum vydání: 15.5.2012
Label: Razor & Tie

Tracklist:
01. The Unknown
02. Divide and Conquer
03. Weight of the World
04. Nothing Remains
05. Fire from the Sky
06. Save Your Soul
07. Blind Faith
08. Lost Within
09. Walk the Edge
10. The Wasteland

Hodnocení: 7,5/10

Odkazy:
web / facebook / twitter

Metalcore není mým šálkem kávy, tohle bych bez mučení přiznal každému na potkání, přesto se však najde několik světlých výjimek a mám v merku pár skupin, jejichž kariéru se zájmem sleduji. Ono je dost těžké (obzvláště v tomhle žánru) oddělit spolky, které mají dostatečné kvality a schopnost něčím oslovit, od vyloženě podprůměrných kapel, které se chtějí svézt na módní vlně, protože za poslední dekádu se s metalcorovými kapelami roztrhl tak velký pytel, že jsem si v sobě vypracoval averzi vůči většině těchto spolků. Jak je asi jasné, když už jsem si novinku Shadows Falls vybral k recenzování, tak tahle pětice patří k těm několika výjimkám a na jejich album jsem se celkem těšil. Důvod je víceméně prostý. Vždycky jsem měl Shadows Fall zařazené jako partu, která svým vyzněním sice spadá do škatulky metalcoru, ale ve své podstatě je to kapela, která má vyšší kvality než většina jejich stylových souputníků. A na “Fire from the Sky” tuto mou domněnku potvrzují.

Shadows Fall mají ve svých základech více thrashových a death metalových prvků, než je na podobnou skupinu běžné; je fakt, že refrény jsou pořád dost podbízivé, ale nejsou natolik vykalkulovaně a do kompozice násilně šroubované, že by to působilo rušivým dojmem. Svého vrcholu, dle mého názoru, Shadows Fall dosáhli na třetí desce “The Art of Balance”, od té doby kvalitativní křivka nebezpečně klesala až se naštěstí na minulé “Retribution” z roku 2009 nadechli k lepším výkonům, ve kterých pokračují i na novinkovém, v pořadí již sedmém albu “Fire from the Sky”. Na této desce se jako producent představil kytarista spřízněných Killswitch Engage, Adam Dutkiewicz. Ten v posledních letech dokazuje, že kdyby kytaru pověsil na hřebík, tak by neměl problém se jako producent uživit, protože zvuk, kterým obohatil mnoho nahrávek svých kolegů, nemá chybu.

Oproti poslednímu studiovému záseku se toho mnoho nového neděje. Snad největším překvapením je pro mě osobně výkon zpěváka Briana Faira, který sice zpívá pořád to svoje, ale zdá se mi, že se svým vokálem o něco víc pracuje a jeho projev tak nevyznívá (především v druhé půlce alba) úplně jednotvárně, jako tomu na většině předchozích alb bylo. Opravdu, první tři až čtyři skladby jsem byl většinou nadšený a postupně mě začal nudit, protože se pohyboval ve dvou rovinách – agresivní řev a sem tam melodický nápěv. Tohohle se rychle přejíte. Na “Fire from the Sky” si užijeme trošku více death metalového chropotu, se kterým mu vydatně pomáhá kytarista Matt Bachand, a thrashově agresivního řevu. Příkladem prvně jmenovaného budiž titulní skladba, která byla uvolněna jako ochutnávka a první singl zároveň a po jejímž poslechu jsem byl nadšený, i když v sobě zanechala dojem, že album bude tvrdší, takže po prvním poslechu celého alba ve mně zavládlo mírné zklamání. Kytarově mi tato píseň dost připomněla Behemoth, což rozhodně není na škodu.

Rád bych vyzdvihl ještě další dvě skladby, které si mě získaly na první poslech a které bych doporučil jako takové ideální ochutnávky pro člověka, který je tvorbou Shadows Fall dosud nepolíbený. Prvně nelze nezmínit úvodní thrashovou jízdu “The Unknown”, což je otvírák jak řemen. Kromě Brianova thrashového vokálu a občasných doprovodných HC sborů musí na první poslech zaujmout kytarová práce Matta Bachanda a Jonathana Donaise, kteří s každým albem rostou výš a výš. Úvodní riff je zabijácký, kytarové sólo jakbysmet. Jako druhou (a zároveň jako jeden z vrcholů alba) nemůžu vynechat “Blind Faith”. Ta má sice něco přes šest minut, takže k nějaké úderné vypalovačce, kterou by leckdo očekával, má daleko, ale píseň skvěle graduje od úvodního akustického vybrnkávání, přes ostřejší střední pasáž, až k melodickému závěru, kde hraje prim sólová kytara. Nechci teď působit dojmem, že ostatní skladby nestojí za řeč, to ne, jen nechám jejich “odhalení” na vás samotných.

Deska ve své podstatě neobsahuje žádnou výrazně slabší skladbu. “Fire from the Sky” má ten správný drive a musím říct, že jsem se nenudil. Z mého pohledu je všechno v pořádku; je fakt, že jsem neměl žádná přehnaná očekávání a Shadows Fall mě tak mohli pouze překvapit, a přesně to se jim povedlo. Jednotlivé skladby působí kompaktně, svěže a rozhodně nepostrádají skladatelskou nápaditost. Na zmíněný majstrštyk v podobě “The Art of Balance” se “Fire from the Sky” dívá sice pěkně zespoda, ale model Shadows Fall v roce 2012 mě prostě baví.


2 komentáře u „Shadows Fall – Fire from the Sky“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.