Sorgoth - Impurity

Sorgoth – Impurity

Sorgoth - Impurity

Země: Slovensko
Žánr: black metal
Datum vydání: 31.8.2017
Label: Sky Burial Productions

Tracklist:
01. Intro
02. Post mortem
03. Inhuman
04. Shadow Under Ice
05. Snow of Funeral Ash
06. Scars and wounds 05:49

Hrací doba: 23:33

Odkazy:
facebook / bandcamp

K recenzi poskytl:
Sky Burial Productions

Poslední roky mám pocit, že na poli pravověrného syrového black metalu Česká republika příliš neexceluje a s výjimkou Triumph, Genus a Kultu ofenzivy (za nimiž ovšem stojí titíž lidé) tu nějakou zásadně dobrou a jakž takž fungující formaci z tohoto ranku nevidím (anebo si na ni teď z hlavy nevzpomínám). Spíš si tu jedeme ten svůj „švejkovský“ blek metl à la Master’s Hammer (což není myšleno ve zlém), anebo ty pokusy dopadají ostudně. Chtě nechtě musí našinec přiznat, že slovenští sousedé nás v téhle kategorii porážejí a rodí se u nich zajímavější věci.

Začínající formace Sorgoth z městečka Bytča na severozápadním Slovensku však se svým debutovým počinem „Impurity“ pravděpodobně nebude nejvíc na očích, spíš bych předpovídal, že letos zůstane ve stínu nahrávek jako „Flying Above Ancient Ruins“ od Krolok či „Nordkarpatenland“ od Malokarpatan. Na jednu stranu asi právem, poněvadž „Impurity“ kvalit právě jmenovaných skutečně nedosahuje. Na stranu druhou to ale neznamená, že by Sorgoth hráli špatně a že by snad jejich prvotina zasluhovala podobné opovržení jako zoufalosti od českých sraček typu Katarze nebo Buer. Takhle špatně na tom Slováci rozhodně nejsou.

„Impurity“ je albem, které nepřináší nic nového, inovativního či dosud neslyšeného. Ani nedokáže nabídnout vlastní ksicht, osobitost či nějakou specifickou atmosféru. Vlastně ani nesestřelí nějakým nezemským fanatismem nebo vzteklostí. Tohle nejsou přednosti, jaké byste u Sorgoth měli hledat. Respektive se o to můžete pokusit, ale předem vás upozorňuji na to, že půjde o neúspěšné pátrání.

Přesto všechno je „Impurity“ poctivá nahrávka, která si na nic nehraje. A poctivá takovým způsobem a natolik sympaticky, že to vlastně docela stačí. U špinavého black metalu to může znít podivně a nepatřičně, ale ta deska se poslouchá moc příjemně a navzdory výše zmiňovaným formálním nedostatkům si v ní člověk najde zalíbení, protože Sorgoth černý kov kutají relativně přesvědčivě. Spousta riffů a motivů je povědomá, je znát, že hoši mají základy severského black metalu poctivě naposlouchané, ale když přijdou kytarové vyhrávky v refrénu „Post mortem“, ve „Snow of Funeral Ash“ nebo v závěru „Inhuman“, tak to zní cool a ne že ne.

O trochu horší je to ovšem s trvanlivostí nahrávky. „Impurity“ sice nepatří k počinům, které by zdechly hned po dvou přehráních, nějakou chvilku vydrží, ale ne zas tak dlouho. Desku jsem podrobil relativně intenzivnějšímu poslechu, takže mohu říct, že se prostě ohraje. Sorgoth přece jenom neprodukují nic komplikovaného, a jak to zpočátku chytne, zanedlouho už budete desku znát příliš na to, aby vám měla dál co předávat. Její kouzlo rozhodně vyprchá dříve než třeba u výše jmenovaného „Flying Above Ancient Ruins“, které objektivně vzato rovněž nehýří nějakou velkou originalitou. Relativně brzký dojezd jistě částečně zapříčiňuje i krátká hrací doba, která se vyšplhala na pouhých 23 a půl minuty (z nichž minutu a půl navíc ukrajuje intro stvořené taktéž slovenským projektem 900piesek). V takovém případě je asi docela zřejmé, že nebude problém to proposlouchat skrz naskrz.

Abychom ale skončili na pozitivnější notě, protože „Impurity“ si žádné opovržení přece jenom nezaslouží, musím říct, že pár příjemných chvilek jsem ve společnosti Sorgoth strávil, byť nepopírám, že zde není žádný důvod, proč by mělo smysl se k počinu zpětně vracet. Jako prvotní ukázka tvorby to ale nakonec funguje obstojně a ukazuje se tu i nějaký potenciál, jejž by šlo v budoucnu rozvinout. I vzhledem k mládí kapely a mládí muzikantů tu ten prostor je, tak doufejme, že jej Sorgoth využijí.


7 komentářů u „Sorgoth – Impurity“

  1. Zase se naváží do Buer :D V pátek jsem se potkal nad pivem s Jiřím, co u nich mlátí do škopků.. já mu to řeknu, jak vošklivě o nich píšete :D

  2. Pravděpodobně by byla směna navíc v šedé továrně a musel bys ke sváče žrát Gothaj s cibulí- Jiří miluje šedý svět pana Umbrtky :D

  3. Líbí se mi, jak se události hýbou pospolu a zřejmě ne náhodně- včera na mně v baru padal jejich kytarista totálně na maděru :) Ten inzerát.. no, psal to jejich zpěvák a ten holt nevládne mateřským jazykem :D

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.