The Great Old Ones - Cosmicism

The Great Old Ones – Cosmicism

The Great Old Ones - Cosmicism

Země: Francie
Žánr: atmospheric black metal
Datum vydání: 22.10.2019
Label: Season of Mist

Tracklist:
01. Cosmic Depths
02. The Omniscient
03. Of Dementia
04. Lost Carcosa
05. A Thousand Young
06. Dreams of the Nuclear Chaos
07. Nyarlathotep

Hrací doba: 50:04

Odkazy:
web / facebook / bandcamp / bandcamp 2 / instagram

The Great Old Ones už nějaký ten pátek prozkoumávají svět Howarda Phillipse Lovecrafta. To pro metalovou kapelu není zrovna originální téma, ale tahle francouzská pětice se úkolu zhostila svědomitě – na Lovecrafta přísahá již od první desky „Al Azif“ z roku 2012 a nic jiného pro svůj život nepotřebuje. Řekl bych, že od té doby věhlas The Great Old Ones dost narostl a dnes, při vydání čtvrté řadové nahrávky „Cosmicism“, už se jedná o zkušenou partu, na jejíž novinku asi dost lidí čekalo.

Až doposud se The Great Old Ones prezentovali dobrou muzikou. „Al Azif“ ještě vykazovalo dětské nemoci, ale následující dvě alba již ukázala, že v kapele talent skutečně vězí. Pro mě osobně se Francouzi nikdy nestali skutečně oblíbenou nebo snad dokonce srdcovou záležitostí, což v překladu znamená, že nemám potřebu si jejich hudbu pouštět nad rámec standardních poslechů v době vydání každé nahrávky. Přesto si dovolím tvrdit, že „Tekeli-li“„EOD: A Tale of Dark Legacy“ jsou docela povedená díla, s nimiž jsem nějakou chvíli strávil a vzpomínám na ně v dobrém.

Nebyl důvod se domnívat, že by tomu mělo být u „Cosmicism“ jinak. Zvlášť když The Great Old Ones album opět vybavili skvělou obálkou. V tomhle ohledu skupina vždycky uměla. Stejně jako u hudby platí, že debut byl ještě takovým nástřelem, ale artworky u další počinů jsou super, a to jak ty základní, tak i ty alternativní, protože „Tekeli-li“„EOD: A Tale of Dark Legacy“ měly jiné obaly pro CD a LP vydání. „Cosmicism“ na tom není jinak, a i když mě tentokrát o něco víc baví CD verze (vyobrazena zde), i abstraktnější matlanice na vinylu má svoje kouzlo.

Audio náplň „Cosmicism“ už mě ale tolik nepotěšila. Netvrdím, že se deska vyloženě nepovedla nebo že by snad zásadně zklamala… ona totiž vlastně ani moc zklamat nemohla, protože zní přesně tak, jak se dalo v předstihu čekat, a bez jakéhokoliv překvapení nabízí variaci toho, co již The Great Old Ones předvedli v minulosti.

To máte tak. Až doposud jsem měl pocit, že se kapela vždycky někam posouvala. „Tekeli-li“ byl oproti debutu velký posun, a když The Great Old Ones album zakončili bezmála 18minutovým opusem „Behind the Mountains“, bylo zřejmé, že dosáhli svého dosavadního vrcholu. Tato skladba dodnes zůstává nejpůsobivější kompozicí skupiny, ale „EOD: A Tale of Dark Legacy“ bylo jako celek vyrovnanější a představilo ucelenější podobu vize The Great Old Ones. Lze tedy říct, že až doteď se Francouzi s každým albem posunuli o kus dál obrousili další nedostatky.

The Great Old Ones

Růst nicméně nelze donekonečna a „Cosmicism“ toho může být důkazem. The Great Old Ones nyní jen pohodlně udržují nastavený standard. Bez většího zaváhání natočili důstojnou desku moderního atmosférického black metalu. Jakože dobrých pasáží má poměrně dost. Strhující moment nicméně ani jeden. Nejblíže k němu má poslední „Nyarlathotep“, ale přijde mi, že je spíš jen o trochu zajímavější než ten zbytek, než že by byla skutečně tak úžasná. Jinak je to celé vesměs jenom ok. The Great Old Ones nedělají nic moc špatně a ani mně nedělalo problém to poslouchat; formálně to mají všechno posichrované. Jen tomu chybí jakýkoliv přesah.

Zkusím to vysvětlit na příkladu. Osobně jsem měl vždycky v oblibě dlouhé písně. Když se na jakémkoliv albu nějaká taková objeví, těším se na ni a doufám ve vrchol. To samé bylo i u bezmála dvanáctiminutové „A Thousand Young“, ale v zážitek jsem tentokrát doufal marně. Snaha tam je, ale stejně jako celé „Cosmicism“ jsem ji naposlouchal, aniž by se mi někdy skutečně zalíbila. Papírově tam ty jakoby kvalitní nápady jsou, ale schopnost skutečně zaujmout, neřkuli rovnou pohltit, schází.

Za mě osobně je tedy „Cosmicism“ krokem zpět a jen řemeslně odehraný standard. Pokud někomu vyhovuje, že dostane svoji klasiku, tedy v tomto případě jen variaci na „EOD: A Tale of Dark Legacy“, ten může být spokojen. Mě to tentokrát moc neuspokojilo.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.