Thorns Inside - EP 2018/2019

Thorns Inside – EP 2018/2019

Thorns Inside - EP 20182019

Země: Česká republika
Žánr: black metal
Datum vydání: 10.11.2019
Label: selfrelease

Tracklist:
01. New Days Light
02. Twilight of the Idols
03. Upon the Funeral Pyre
04. …and That Day will Come
05. Among the Stars

Hrací doba: 34:10

Odkazy:
facebook / bandcamp / bandzone

K recenzi poskytl:
Thorns Inside

Thorns Inside je začínající blackmetalový projekt z Rýmařova. Dle nejlepších žánrových tradicí se samozřejmě jedná o jednočlennou záležitost, za níž stojí mladý muzikant Kryštof Janoušek. Formace dle informací na jejích internetových portálech vznikla již v roce 2018 a na sklonku loňského roku zavěsila na internet svou první nahrávku.

Minialbum s všeříkajícím názvem „EP 2018/2019“ (ačkoliv na obalu je uvedeno „Demo 2018/2019“, tak si asi vyberte, co vám líbí víc) nabízí bezmála 35 minut hudby rozdělených do pěti stop. Ípko na první pohled nevzbuzuje nějaká zásadní očekávání, protože sám autor často upozorňuje, že se jedná o „do it yourself“ počin, a přinejmenším na obalu je tato skutečnost dost znát. Hudební stránka ovšem nijak zoufalá nebo marná není. Vlastně mě samotného překvapilo, jak dlouho se dá „EP 2018/2019“ poslouchat, aniž by mě začalo nudit nebo mi rovnou začalo vadit.

Jistě, muzika Thorns Inside není nic zvláštního nebo zásadního, to musím říct hned na začátek. Taktéž z hlediska osobitosti to není žádná velká hitparáda a na výsledku se dá rozpoznat, odkud nejspíš proudila inspirace. „EP 2018/2019“ přejímá určité standardní postupy depresivně blackmetalového subžánru, vliv Burzum tam taky někde pravděpodobně bude schovaný.

Nicméně ze skladatelského hlediska ten materiál úplně hloupý není. I zde se sice nechají nalézt rezervy, ale obecně vzato se mi to zdá docela v klidu. Od zahraničních DSBM skupin s několika deskami už jsem slyšel mnohem větší kraviny. Nějakou atmosféru to má a také se mi líbí vkusné zapojení melodií, které sice na „EP 2018/2019“ hrají výraznou roli, ale jsou udělány s citem. Občas je to sice se zpoceným čelem, zejména v „Among the Stars“ a v jistých detailech také v „Upon the Funeral Pyre“, ale zase nemůžu tvrdit, že by mě na nahrávce něco vyloženě sralo. „New Days Light“ a „…and That Day Will Come“ mi přijdou v rámci mezí docela dobré, „Twilight of the Idols“ relativně zajímavá. I ve zmiňované „Upon the Funeral Pyre“ se najdou slušné nápady.

Zvukově je za mě „EP 2018/2019“ rovněž v cajku. Počin sice provází takový „neumětelský“ a neučesaný zvuk, ale mně osobně vlastně takové ladění docela vyhovuje. Dokonce si myslím, že kdyby bylo „EP 2018/2019“ natočeno s takříkajíc „dobrým“ soundem, kde dobrý znamená čistší, čitelnější a všeobecně blíž metalovému mainstreamu, výsledku by to víc uškodilo než pomohlo.

Jasně, pokud sundáme růžové brýle, nebudeme si vypomáhat alibismem typu „na poměry začínajích kapel“, „na poměry prvních dem“ nebo „na poměry české scény“ a uplatníme na „EP 2018/2019“ standardní nároky na kvalitu, nic lepšího než sympaticky udělaný průměr z toho nedostaneme. I to lze ale v rámci daných podmínek (nápovědu hledej v alibistických berličkách) považovat za vcelku slušné skóre. Rozhodně si nemyslím, že takhle nějak zní nahrávka hodna hodnocení 3/10, jehož se jí dostalo od nejmenovaného kolegy JohanaFobia zinu. To mi přijde asi tak stejná hovadina jako nasypat Purnamě 7/10 s tím, že to je super muzika. Ale člověk nepotřebuje moc chlupaté koule na to, aby pojebal začínající kapelu, která neposílá cédéčka zadarmo, že jo.


20 komentářů u „Thorns Inside – EP 2018/2019“

 1. Může dávat větší důraz na technickou stránku. Ber to tak, že je od něj hezký, že na toho kluka vůbec upozornil. Sama těžko odhadnu, kolik může vycházet každý měsíc nových alb, ale hádala bych, že hodně a oni ty recenze tam píšou poměrně dlouhé a nemají jich zas tak moc (možná tam mají i nějaký život:D), takže jen to, že tu recenzi napsal, zvlášť když jeho zaměření dost možná není úplně blackové…

  Purnamu bych mu taky o hlavu nemlátila, protože obligátních 7/10 dostávají prakticky všude. Já 7/10 beru jako žádnej zázrak, ale nemám tomu objektivně moc co vytknout a ty jsi ve své “recenzi” řešil hlavně to, že válečníci jsou dementi celé je to agrokult jako Dymytry (Osobně mě to srovnání trochu vadí, já třeba vůbec nevím, co Dymyrty hrajou a anito vědět nechci, odhaduju, že sračky, ale o to nejde, oni jsou hlavně strašně protekční kapela, proto mi to srovnání vadí. Ten Viták, ať je jakej chce, začal fakt od nuly, bez fotříka a haldy známostí…)

  Taky je krásný, jak se umíš implicitně poplácat za dostatečně chlupatý koule.:D

  1. Samozřejmě, že se musím poplácat. Sice to tak nebylo zamýšlený a ani mě to nenapadlo, když jsem to psal, ale podvědomě jsem to tam zahrnul. Což je v pořádku. Člověk si musí umět pochválit svoje chlupatý koule, protože nikdo jinej mu je tak hezky pochválit neumí.

   Každopádně… nejde ani tak o tuhle kapelu nebo o Purnamu. Hodnocení na Fobii a konkrétně u Johana mi přijde nic moc obecně a taky mám občas dojem, že některý žánry by radši recenzovat neměl – black metal je docela vhodnej kandidát. Vnímám to už dlouho a prostě jsem si jen chtěl nevinně rejpnout, aby byl nějakej flame. Obě formace tu posloužily jen jako konkrétní příklad.

   1. Flame se vydařil. Já bych se hlavně vybodla na ta bodová hodnocení, protože jsou vypovídající o kvalitách vypovídající asi jako počet fandů na fejsbůku.
    Jo, Purnama dostala teď od nějakých Slováků 10/10.:D

    1. V životě jsem o tý stránce neslyšel. Proklikal jsem posledních deset recenzí. Průměrná známka je 9,3/10. Víc asi není nutno komentovat :)

 2. “Osobně mě to srovnání trochu vadí, já třeba vůbec nevím, co Dymyrty hrajou a anito vědět nechci”

  :D:D:D:D:D
  Toto je kvalitní názor!

  1. Tam se o hudbu stejně nikde nejednalo (ani v té recenzi), nesrovnávám hudbu, ale kulty a tam Viták vede, protože si zařídil kult i bez slavného fotra a jeho kapely.:D
   …kvalitní je tam ale to “mě”.

   1. Ne, Vitak si skutecne zadny kult “nezaridil” atd. Hovorit o kultu u kapely se dvema zalostne neoriginalnimi alby a maximalne debilni prezentaci, to je fakt vtip.

    1. Znáš ho? Znáš! Takže ať jsou alba sebevíc neoriginální a prezentace sebepitomější, tak se s tím dokázal na poměry českého rybníčku prosadit a prodat to víc než valná většina jiných s více originálnějšími alby a méně debilní prezentací a to víceméně bez pomoci a peněz, ať se ti to líbí nebo ne.

     Thorns Inside jsem si poslechla a myslím, že je to docela ok, jen by to chtělo lepší balení. Takovej Viták, už by s tím měl aspoň 5000 fanoušku na FB a pod 7/10 by s tím nešel.:D

     1. kritérium “dokázal se na poměry českého rybníčku prosadit a prodat” je úplný hovno, zlato

    2. Kult je asi silný slovo a stoprocentně ve smyslu kultovní kapely. Mně osobně to teda přijde spíš jako sekta. Fans Purnamy jsou docela hutný fanatici…

     1. Kult nebo sekta – bába nebo sníh… to je prostě kouzlo podobných osobností. Myslíš, že by třeba Alexandr Veliký dobyl svět, kdyby nebyl fanatik a kolem něj nebylo pár fanatiků? Asi ne.

     2. Mně teda Viták jako osobnost fakt nepřijde. Spíš mi přijde, že je to takovej hodnej hňup, jehož upřímnej hurá-metalismus náhodou funguje na podobně jednodušší jedince.

     3. Není vhodný, abych ho rozebírala a možná lepší, když budeš mít své představy, ale hňup on není. Je dost inteligentní na to, aby většinu lidí (nejen jednoduchých) dostal tam, kam zrovna potřebuje, a to s minimálními prostředky …asi se tomu nadává sociální inteligence (teda samozřejmě v něčem hňup je, třeba procenta mu moc nejdou:D, ale asi každej je v něčem hňup).

     4. Jestli dobře vychází s lidma, tak to ještě neznamená, že je inteligentní. Jestli vládne takovou magickou schopností, jak tady prezentuješ (čemuž se teda mně osobně nechce moc věřit), tak to spíš zní jako manipulativní chování, což mi nepřijde jako něco hodný obdivu…

      Osobně ho neznám (což mi teda vůbec nevadí a netoužím na tomhle stavu cokoliv měnit), ale v těch jeho videích mi přišel blbej jak necky.

     5. Jasně, určitým stylem manipuluje a vykazuje i určitě známky psychopatie, ale má i stránky, co to vyvažují. Nejsem odborník, ale moc podobných lidí jsem nepotkala. Ale tady s těmi rozbory působíme, jak když zloděj chytá zloděje (pokud jsi dost sebekritický:D). Takže bych se na to radši vybodla.

 3. To už záleží na úhlu pohledu. O každém můžeš říct, že vlastně dokázal úplný hovno, nebo je to, co dokázal, stejně zbytečný… (he, když mám blbou náladu, tak většinu chlapů v hospodě rozbrečím) Každopádně ho v tomhle v směru obdivuju/zavidím a vlastně bych se vůbec nedivila, že i kdyby nahrál album ještě neoriginálnější a na Fb touložil s vysavačem, přesto nebo proto by se mu stejně povedlo prosadit se i v zahraničí a možná i na Venuši, prostě proto, že je to Viták.

   1. Jo, tomuhle pohledu rozumím, pokud chce někdo páchat umění, nebo se pohybovat jen mezi určitou sortou lidí, ale v určitém směru touží po uznání asi skoro všichni. Rozhodně si nemyslím, že Purnamu většina lidí kritizuje ze závisti, ale ztovna tahle Vitákova schopnost vytyčit si cíl a jít za ním s takovou vervou, je něco, co by se na řadě míst hodilo a fakt by mu tohle někteří závidět vyloženě měli.

    Každopádně dokázat se prosadit, pokud nemáš strašný talent, nebo dobré známosti a prachy, fakt není sranda. A tak úplně na hovno to není, má to své výhody :D

    Ale o hudbě jsem se vůbec nebavila, nelíbilo se mi to “nefér” to srovnání “agrokultů”.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.