Toolbox Terror - Bind Torture Kill

Toolbox Terror – Bind Torture Kill

Toolbox Terror - Bind Torture Kill
Země: Itálie
Žánr: death metal
Datum vydání: 22.11.2013
Label: selfrelease

Tracklist:
01. I Spit on Your Grave
02. Man Must Die
03. It’s Alive
04. BTK
05. The Crazies
06. The Night He Came Home
07. Body Count
08. Blood Dawn
09. From Hull to Hell

Hodnocení:
Ježura – 5,5/10
H. – 5/10

Průměrné hodnocení: 5,25/10

Odkazy:

K recenzi poskytl:
Masterpiece Distribution

Zjišťuji, že jsem za poslední dobu recenzoval tolik ničím nevyčnívajících death metalových desek, že mi už nějak dochází zásoba úvodů, takže pokud by vám připadalo, že jsou to pořád ty samé žvásty, asi nebudete daleko od pravdy. Nicméně předpokládám, že recenzentovy bolístky asi nebudou důvodem, proč jste klikli na tuhle recenzi, tak toho radši nechám a začnu znovu a trochu lépe. Táááákže… Dneska se podíváme na album “Bind Torture Kill”, které vyšlo v listopadu 2013 a které je pro italskou kapelu Toolbox Terror řadovým debutem. Milí Taliáni to spolu táhnou od roku 2007 a kromě jmenované řadovky mají na kontě už jen tři roky staré eponymní demo, takže asi není na místě očekávání zázraků. Naopak poměrně očekávatelná je ale death metalová smršť, o které už jen název kapely napovídá mnohé, neboť kdo viděl pár béčkových hororů, ten ví, že s kufříkem plným rozličného nářadí se dá dělat i poměrně svérázná medicína. Dost ale bylo stupidních pokusů o natažení textu, je na čase si říct, jestli je to dobré, nebo ne.

Tak jednoduché to ale samozřejmě není a ani tentokrát nejde o nahrávku, kterou by šlo šmahem zařadit do jedné z těchto kategorií a tím to utnout. Zkusím tedy začít tím, co se mi na “Bind Torture Kill” líbí. Předně je znát, že pánové nejsou žádní neumětelové, kteří by právě vylezli z nějaké hudební přípravky a usoudili, že jim to stačí na to, aby mohli šířit do světa tu svoji splatter osvětu. Jasně, žádní virtuosní orgie se zde samozřejmě nekonají, ale zejména kytaristé jsou na tom technicky poměrně slušně, o čemž svědčí i jejich poměrně dlouhý seznam bývalých působišť, a pán za bicími se také nemusí stydět. Další plus body si Toolbox Terror mohou připočítat za zjevnou schopnost napsat skladbu tak, aby působila kompaktně, nebyla jednotvárná a přitom v ní na sebe všechno vesměs pěkně navazovalo. Ono by se sice chtělo namítnou, že by tohle mělo být pravidlem a že vyzdvihování toho, když někdo naplní základní předpoklad poslouchatelné muziky, je trochu bezpředmětné, ale bohužel to pravidlem není ani zdaleka a hlavně je to pořád jeden z důležitých důvodů, proč “Bind Torture Kill” nakonec neodejde s podstatně horším vysvědčením.

Jestli dobře počítám, zatím jsme se dostaly na dvě zásadní pozitiva, o která se můžou Toolbox Terror na svém debutu opřít, takže zbývá poslední – tah na bránu. I když jsem ještě “Bind Torture Kill” nějakým omylem poslouchal v abecedním pořadí skladeb a ne podle jejich pořadového čísla, pořád bylo znát, že do toho kapela jde dost zostra, upřímně, že ji to baví a že to má místy až grindový drive – a to se mi tehdy deska líbila ještě o docela znatelný kus méně, než jak je tomu teď. Zatím to tedy vypadá dost solidně, jenže ona to nakonec přeci jen není žádná velká sláva, protože vedle téhle chvályhodné trojice je tu i něco, co “Bind Torture Kill” táhne zase pěkně zpátky a blíže na dohled prachsprostého průměru, než by bylo milé…

Milí Toolbox Terror totiž místo toho, aby se od všech těch kladů odrazili vzhůru a dali dohromady opravdu zabijáckou nahrávku, nejsou schopni dodat dostatek dobrých nápadů, aby to mohlo fungovat bez ztráty kytičky. Ne, že by to bylo všechno mizerné, to vůbec ne. Řada momentů je vyloženě dobrá a v tu chvíli to funguje prakticky ukázkově, jenže pak je tu hromada riffů a vyhrávek tak jalových a primitivních, že si jeden říká, jestli to pánové myslí vážně. Tahle místy vyloženě fatální obehranost a absence jakékoli nápaditosti nebo propracovanosti albu vážně moc škodí a výsledek je tedy docela rozpačitý.

Rozpačitý ale ještě neznamená vyloženě špatný. Toolbox Terror k posluchačovu a v neposlední řadě také ke svému vlastnímu štěstí do takřka osmatřicetiminutové stopáže desky stihli nacpat tolik solidně odvedené práce, že to vystačí na to, aby se “Bind Torture Kill” vyhoupla do lehkého nadprůměru. Poslouchat to ostatně jde docela v pohodě a momentů, kdy si člověk ťuká na čelo a říká si při tom, jestli si z něj kapela nedělá srandu, tu zase tak moc není. K tomu, abych provoláváním slávy hodně šetřil, je jich tu ale víc než dost a je to fakt docela škoda. Toolbox Terror totiž ve svých lepších chvilkách poměrně s přehledem přesvědčují o tom, že v nich dřímá celkem obstojný potenciál. Doufejme tedy, že se ho v brzké budoucnosti podaří co nejvíce zúročit, protože pak by to opravdu mohlo stát za to. Zatím totiž přes všechny náznaky a objektivní kvality desky nic takového s čistým svědomím říct nemohu.


Další názory:

Nebudu chodit kolem horké kaše ani kolem jakéhokoliv jiného pokrmu, ať už horkého, vlažného nebo studeného, a na rovinu vám řeknu, že jsem si “Bind Torture Kill” pustil jenom z toho důvodu, že Toolbox Terror svůj počin pojmenovali úplně stejně, jak se jmenuje jedna deska od mého oblíbeného aggrotechového nářezu Suicide Commando z Belgie. Nicméně pochybuji, že Italové opisovali z elektronické scény, spíš se asi jedná o stejnou referenci na masového vraha Dennisa Radera. K samotnému albu… ačkoliv je to srovnání o ničem, Suicide Commando jsou jednoznačně lepší (smích). Ne, teď vážně… muzika Toolbox Terror se rozhodně v jádru dá poslouchat a nemám s ní žádný problém, ale ve skutečnosti jde bohužel o natolik neinvenční a obyčejnou death metalovou řezanici, že jinam než do průměru to z mého skromného pohledu prostě nepatří. Jak říkám, průměrem mám na mysli hudbu, která je pořád v pohodě, můžete si ji vlastně s klidem pustit a nic vám to neudělá, ale zároveň vám to ani nedá a nijak zvlášť vás to nezaujme… a přesně tahle definice do puntíku platí i o “Bind Torture Kill”
H.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.