A Werewolf in England (2020)

A Werewolf in England (2020)

A Werewolf in England (2020)

Země: Velká Británie
Rok vydání: 2020
Žánr: werewolf horror

Originální název: A Werewolf in England

Režie: Charlie Steeds
Hrají: Reece Connolly, Tim Cartwright, Natalie Martins

Hrací doba: 84 min

(Budou spoilery.)

V loňském roce jsem měl tu čest s několika vlkodlačími horory, ale typicky jsem odcházel spíš zklamaný. Buď měly potenciál, jejž se nepodařilo naplnit („The Wolf of Snow Hollow“), anebo šlo o čistokrevnou blbost („I Am Lisa“). Nejlépe pro mě dopadl paradoxně ten zcela jasně nejlevnější a dle standardních měřítek nejhloupější. Nicméně já jsem nikdy neměl potřebu se řídit dle standardních měřítek a béčkovou zábavu považuji za tu nejlepší možnou zábavu. A vůbec se za to nestydím!

Jak už tomu v podobných případech běžně bývá, objektivně vzato je „A Werewolf in England“ strašná blbost. Ale právě v tom tkví to kouzlo i krása. Tenhle biják toho sice na rozpočtu moc nepobral a obecně má hromadu nedostatků, ale svou levnost a své problémy vyvažuje nadhledem a nadšením. Obojí se navíc výsledku dostává v míře vrchovaté, takže o zábavu bude postaráno.

Hned font během úvodních titulků ukáže, že „A Werewolf in England“ možná vyšlo v roce 2020, ale srdcem patří do minulosti a vzdává hold hororům od Hammeru. Tomu ostatně odpovídá i stylizace, zasazení do minulosti i práce s klasickými atributy žánru. Jak už ale padlo, přidává k tomu i nadhled a béčkovou vynalézavost. Vezměte si třeba plakát – ten se skutečnou podobou „A Werewolf in England“ nemá vlastně nic společného, protože Londýn tenhle biják neviděl ani zdálky.

Každopádně, hlavními protagonisty jsou Archie Whittock a Horrace Raycraft. Prvního čeká poprava za vraždu a druhý se jakožto orgán stará o jeho převoz k soudu. Na noc se společně s kočím uchýlí do hostince The Three Claws a ráno hodlají pokračovat v cestě. Noc ale bude mnohem delší a krvavější, než si představovali. Nebudeme to zdržovat – pajzl vezme útokem trojice vlkodlaků. Jako večeře jim dále může posloužit dvojice místních holek, další hosté v podobě kněze a ochlasty a svou roli v celé story sehrají i trochu divní majitelé ubytovacího zařízení.

Na to, že se film jmenuje „A Werewolf in England“ a je to taková bejkárna, tak si vlkodlaci dávají dost načas a objeví se až ve druhé polovině bijáku. Neznamená to ale nutně, že byste se v té první měli nudit. Už zde totiž dojde na nějaké ty rozčtvrcené lidi nebo vytříbený humor typu kopání do koulí, polévání lidí bažantem plným chcánek a tak dále. Jednoduše labužnická záležitost. Místy se ovšem „A Werewolf in England“ snaží být „over the top“ až příliš křečovitě. Například dojde na bitku na úzké chodbě, kde jsou k dispozici nože, sekera a pistole, a přesto všichni máchají a střílejí úplně mimo a chovají se jak naprostí vymaštěnci, díky čemuž pak scéna působí zbytečně natahovaně (protože kdyby někdo uměl střílet, tak by měl vyřešeno za půl minuty, že jo).

A Werewolf in England (2020)

No, po dalším nákladu nějakého kecání konečně přijdou na řadu vlkodlaci a hned se uvedou na scénu vytrhnutou páteří. Samotné masky se docela povedly. Jistě, na první pohled lze poznat, že je to chlápek nacpaný v latexovém obleku, ale nevadí. Horší mi přijde, že vlkodlaci vypadají mnohem víc cool na fotkách než v samotném filmu. Jakmile se totiž začnou pohybovat… no, chodí jak namrdaní kačeři a když stojí na místě, tak se divně pohupují.

Což ale neznamená, že by s nimi nebyla sranda. „A Werewolf in England“ se jako správný laciný brak nebojí krve a nejen jí. Jestli jste někdy toužili v nějakém bijáku vidět, jak vlkodlak někomu posere hlavu, tak právě „A Werewolf in England“ vám tohle specifické přání splní. Vlkodlačí průjem jsem od toho fakt nečekal, ale o to víc jsem si pak z toho odjebal dekel smíchem, takže můžu vřele doporučit! Už jen kvůli tomuhle stojí film za vidění.

A Werewolf in England (2020)

Těch různých vtípků se ovšem v „A Werewolf in England“ najde ještě víc. Například se do toho podařilo nacpat i menší parodii na „The Addams Family“. Nemůžu vám ale lhát – vlkodlačí průjem už nic nepřekoná.

„A Werewolf in England“ mě každopádně potěšil. Určitě se nejedná o skutečně dobrý snímek, ale prahnete-li po přepáleném brakovém nářezu, tak tenhle kousek rozhodně hrdě poslouží. Kdyby tohle někdo natočil v osmdesátkách, tak se to dneska uctívá jako kultovní perla.


1 komentář u „A Werewolf in England (2020)“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.