Masters of Rock 2012

Masters of Rock 2012 (pátek)

Masters of Rock 2012
Datum: 13.7.2012
Místo: Vizovice, areál likérky Rudolf Jelínek
Účinkující (obsažení v reportu): Dying Passion, Edguy, Exodus, Freedom Call, Pain, Sirenia, Suicidal Angels, Unisonic, Visací zámek

Akreditaci poskytl:
Pragokoncert / Masters of Rock

První skupinou na mém pátečním programu jsou řečtí thrash metalisté Suicidal Angels, kteří ovšem jaksi nestačili dorazit včas, díky čemuž bylo jejich vystoupení nakonec úplně zrušeno. Nastupuje tedy česká klasika Vitacit, u níž se s klidem přiznám, že jsem ji nikdy příliš nemusel, tudíž asi nebudu úplně nejvhodnější člověk na hodnocení jejího koncertu, nicméně ani tentokrát mě Křížkova legie absolutně nebavila. Vitacit si na pódium přizvali několik hostů, želbohu vám nemohu říct, o koho šlo, jelikož jsem po třech skladbách utekl očumovat poprsí zpěvačky Sirenie na autogramiádu (smích).

Další domácí tutovka Visací zámek je přesný opak – jejich koncerty baví snad úplně pokaždé, i když už je člověk viděl stokrát. Hlášky z pódia opět padaly s větší kadencí než kapky deště, který zrovna v průběhu Visacího zámku začal svlažovat Jelínkův areál, samozřejmě nechybělo ani obligátní brutální Dčko a žádný ze zásadních válů, které Visací zámek v průběhu svého třicetiletého punkování nasbíral. Myslím, že zrovna tohle je skupina, jíž musel minimálně jednou vidět živě úplně každý čtenář, takže si jistě dovedete představit, jak to tam asi vypadalo.

Proklamované poprsí Ailyn ze Sirenie se již vměstnalo do korzetu a přesunulo se z autogramiády na pódium. Nemá cenu zastírat, kvůli čemu se většina přítomného lidu přišla na koncert podívat, protože hudebně je to slaboučký čajíček. A podle toho to také vypadalo – na které se straně pódia se Ailyn objevila, tam se zvedly všechny ruce… a možná nejen ruce (smích). Co se týče dalších členů, ti podali vcelku obstojný výkon, byť Morten Veland mi připadal malinko znuděný a druhý kytarista Jan Erik Soltvedt působil vedle dvou hlavních postav Sirenie spíše jako křoví. Ale i tak musím říct, že na rozdíl od ostatních kolegů z naší kumpanie, kteří později výkon Sirenie dosti stírali, se mi to vcelku líbilo.

To už se ale nedá říct o následujících Freedom Call, neboť ti pro mě byli asi tou nejhorší věcí, jíž jsem během těch čtyř dnů ve Vizovicích zhlédl – srovnat jejich mínusové skóre dokázali už jenom Sabaton v samotném závěru Masters of Rock, ale o tom až později… Co se týče samotných Freedom Call, nejen jejich hudba, ale i jejich koncertní přednes jsou natolik pozitivní, až z toho člověka bolí zuby – a to rozhodně není nic, čeho bych si já osobně cenil, to mi tedy věřte. Nemohu si pomoct, nenapadá mě příliš skupin, které by mi hudebně přišly nechutnější. Asi ani nemá cenu zmiňovat fakt, že s takovým názorem na produkci Freedom Call se mi nelíbil ani jejich koncert. Nepochybuji o tom, že by se jistě našli tací, kteří se mnou nebudou souhlasit a kterým se vystoupení německých happy metalistů líbilo, ale tak je to prostě vždycky. Za mě osobně – hrůza. A mega-lejno “Hero on Video” je jasným favoritem na nejhorší song festivalu.

Náladu dovedli pořádně vylepšit Exodus se svou thrashovou sekačkou, která v konkurenci okolních kapel řezala o to více a příjemněji. Ne nadarmo zpěvák Rob Dukes v průběhu setu prohlásil, že Exodus jsou ten den jediní, kdo nehrají gay metal, nýbrž opravdový metal – docela smutné, že měl naprostou pravdu. Samotnému výkonu skupiny nešlo vytknout vůbec nic, jelikož Exodus zcela viditelně jeli na 100 %, přesto měl jejich koncert naprosto zásadní chybu, kterou fanoušek asi jen těžko přenese přes srdce – přijeli bez Garyho Holta, hlavní postavy Exodus, která však – pro mě naprosto nepochopitelně – dala přednost roli záskoku v sestavě Slayer na jejich severoamerickém turné před svojí vlastní kapelou. Zastupující Rick Hunolt, který v historii Exodus sehrál také významnou roli, se sice snažil, seč mu síly stačily, ale bez hlavního skladatele to prostě není ono. Přesto pro mě byli Exodus o několik koňských délek lepší než většina ostatních vystupujících ten den.

V následném souboji Unisonic versus Dying Passion vyhrála suverénně česká atmosféra na druhém pódiu, jež se přítomnému lidu, který dal přednost domácí scéně před zahraniční hvězdou, odměnila lahůdkovým vystoupením s úžasnou atmosférou plnou emocí. Dying Passion již dávno patří mezi české stálice a dokazují to každým svým vystoupením, v čemž nebyl Masters of Rock výjimkou. Soustředěné výkony všech muzikantů podtrhuje výtečná zpěvačka Zuzka Lípová a výsledkem je působivý koktejl, který snad živě nikdy neomrzí.

Od Unisonic stíhám už pouze poslední dvě písně, na jejichž základě si nedovolím provádět hlubší soudy, nicméně bylo z již rozjetého koncertu poznat, že to kapele po vstupu Kaie Hansena začalo opravdu šlapat, díky čemuž o ní bude dle mého názoru ještě hodně slyšet. Z vizovického koncertu mne ovšem nejvíce stačily zaujmout vcelku šílené kalhoty Michaela Kiskeho, víc nemohu sloužit (smích).

Edguy jsou další ze skupin, k nimž chovám spíše antipatie než sympatie, a prozatím každé naše koncertní setkání pro mne znamenalo bezbřehou nudu. Tentokrát ovšem musím uznat, že to byla asi nejlepší show, jakou jsem kdy od Sammet-bandu viděl (resp. show, která mě nejvíce bavila, abych byl přesný) – rozhodně lepší, než jakou jsem očekával, ale na druhou stranu pořád ne tak dobrou, abych na ní vydržel od začátku do úplného konce. Pořád sice platí, že infantilní kecy Tobiase Sammeta mezi písničkami jsou zábavnější než písničky samotné, což zrovna u hudební kapely není tak úplně košer, ale na druhou stranu byl docela zajímavý setlist, v němž vedle povinných hitovek zbylo místo i na pár písniček, jež nejsou zrovna běžné. Taková “9-2-9” byla prý hrána živě vůbec poprvé. Celkově musím i ze svého pohledu člověka, jenž považuje Edguy za hudebně zcela průměrnou věc, uznat, že to tentokrát nebylo vůbec zlé.

 Nicméně ani tak se Edguy nemohli v mých očích rovnat s dalšími Pain, kteří nejenže uzavírali páteční program, ale ještě ve Vizovicích pořizovali záznam pro své chystané DVD. Bylo sice trochu paradoxní, že pro DVD dostali jedno z mála opravdu zprasených nazvučení, obzvláště hned zkraje koncertu to bylo dost špatné, ale postupem času se zvuk malinko zlepšil, tudíž si člověk mohl bez problémů vychutnat výborné vystoupení, během něhož Peter Tägtgren poskakoval ve svěrací kazajce. Mně osobně po náloži heavy/power metalů tahle dusající diskotéka na dobrou noc opravdu neuvěřitelně sedla, což se ovšem při takových peckách jako “The Great Pretender”, “Same Old Song” nebo “Shut Your Mouth” dalo očekávat. Kromě toho se v závěrečné “Shut Your Mouth” jako host objevil Rob DukesExodus.


14 komentářů u „Masters of Rock 2012 (pátek)“

 1. Jen mě tak napadá ,když sem se prokousala pulkou článku …Neměl by člověk bát objektivní při psáni .Třeba ten Názor u kapely Freedom Call ?
  Řekla bych asi toto …Když mě to nebaví tak prostě odejdu …
  Přijde mi zbytečné psat o kapele ,takovéhle věci ,když je to pro vás od začatku už proste nuda ,jdete tam stím že to bude nuda …
  Tak nemá cenu tam být .

  1. Byl jsem tam na akreditaci, takže je asi logický, že se toho člověk snaží vidět a ohodnotit co nejvíc, když je na festivalu “pracovně”. Že se mi něco nelíbí, tak to prostě je, nikomu se nelíbí úplně všechno… A nepsat o tom jen proto, že mě to nevzalo, aby to třeba někoho neurazilo? To mi přijde trochu divný… vždyť by to i byla nuda, kdyby se všechno jenom chválilo :-)

  2. Naprosto souhlasím. Takový názor na některé skupiny mohl napsat pouze ten kdo nepochopil jejich žánry. :-) Vypadá to, že tento “kritik” kvalitně zahranou hudbu neocenil. Nikdo neříká, že se musí vše chválit, ale kritika se dá formulovat i slušným způsobem. Konečný názor: Pro Vás škoda vstupenky!

   1. 1) Freedom Call je hudba tak tupá, že na ní není co chápat.

    2) Tenhle styl hudby poslouchám někdy od půlky 90. let – myslím si, že za tu dobu už jsem ty “jejich žánry” trochu dokázal pochopit.

    3) Nevím, co si mám představit pod “kvalitně zahranou hudbou”. Jestli instrumentální zručnost, tak je to by měl bejt standard, ne body navíc. Jestli to, že je to dobrá muzika, tak to je věc subjektivního názoru.

    4) Názor se samozřejmě slušně vyjádřit dá, ale jsou případy, kdy je lepší bejt upřímnej a nazývat věci pravym jménem, tj. sračku sračkou. A vzhledem k tomu, jak velká sračka Freedom Call, jsem se ještě vyjádřil slušně.

    5) Vstupenky pro mě škoda není, byl jsem tam tenkrát zadarmo na akreditaci :D

     1. Saltatio Mortis je absolutně nechutnej primitivní kýč, kterej se nedá poslouchat, něco jako jódlující bavorská dechovka akorát s kytarama. Vhodný akorát tak pro německý publikum, který je známý svojí nepochopitelnou láskou ke kýči a nevkusu. Zrovna tahle skupina je fakt dno a naprosto upřímně lituju každýho, komu se to líbí. Dál?

     2. Německé skupiny např. Saltatio Mortis a žánr medieval metal mám ráda. :) Hm pro někoho (například pro Vás) asi nepochopitelné. Pro mě jako pro fanynku vždy příjemný hudební zážitek ;-). Nechci vědět co za skupiny se líbí Vám ;-). Věřím, že s Vámi se na žádném koncertě nepotkám (a jsem za to ráda) Tschüss! :-D

     3. Já mám teda radši čistě středověkou hudbu, když už, ale pokud na to přijde, ani medieval metalem nepohrdnu… a v tom je ten problém, protože Saltatio Mortis nemají se středověkem nic společnýho a jsou medieval asi tak stejně jako Lunetic. Co poslouchám já je k nalezení tady (hodně stručný výčet): http://sicmaggot.cz/redakce/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.