Ava (2020)

Ava (2020)

Ava (2020)

Země: USA
Rok vydání: 2020
Žánr: action / drama

Originální název: Ava
Český název: Ava: Bez soucitu

Režie: Tate Taylor
Hrají: Jessica Chastain, Colin Farrell, John Malkovich

Hrací doba: 98 min

Zdroj fotek: OutNow.ch

(Budou spoilery).

Dalo by se říct, že „Ava“ je prvním relativně větším snímkem v českých kinech od doby, co filmový průmysl sežehla pandemie koronaviru. Jistě, nejde o skutečný velkofilm a blockbuster, jenž by cloumal žebříčky návštěvnosti i za standardní situace. Za standardní situace by šlo spíš o takový ten nenápadný akčňák s pár známými ksichty, jenž se masové pozornosti nedočká, ale nějakým způsobem si na sebe plus, mínus vydělá.

Těžko říct, zdali si na sebe „Ava“ dokáže vydělat v téhle době a za aktuálních podmínek. O dost lépe se bude hovořit na o tom, jak se výsledek povedl z hlediska kvality. Žádný velký zázrak to zrovna není…

Přijde mi, že v posledních jednotkách let se docela rozmohly akční filmy, v nichž nehraje hlavní roli akční hrdina, nýbrž akční hrdinka. Ne snad, že by mi to vadilo. Arnold a Sly jsou sice bohové, ale v konečném důsledku – i když v dnešní útlocitné době je skoro hrdelní zločin se k něčemu takovému přiznávat – jsem pořád heterosexuální chlap, takže když to tam samopalem kosí pohledná roštěnka, rozhodně si to líbit nechám. Jessica Chastain možná není typická sexbomba, ale ošklivá není ani v nejmenším a vlastně patřila k těm nejhezčím věcem, na něž se v tomhle filmu dalo koukat.

Určitě vás okamžitě napadlo, že kromě herečky by se v akčním filmu mělo dát koukat i na nějakou tu akci. Dobrý předpoklad, ale v případě „Avy“ realita vypadá trochu jinak. Akce se tu nachází vlastně dost málo, je velice krátká a hlavně i kurevsky nepřehledná. Když už konečně dojde na nějakou bitku nebo přestřelku, tak to typicky dosere zběsilá klipová kamera a raketový střih. No, snad ještěže se tam těch akční scén neobjevuje tolik, nebo by z toho jeden dostal epileptický záchvat, haha. Jasně, najdou se i videoklipovější divočiny. Třeba nedávno jsem koukal na „Domino“ od Tonyho Scotta, shodou náhod taky přibližně akční film s ženskou v hlavní roli, a tam samozřejmě střih jel násobně větší bomby. Ale bylo to v rámci stylu a nějaké vize, jak by měl výsledek vypadat. „Ava“ takový styl ani vizi nemá. Občas jsem měl spíš pocit, že zběsilý střih trochu maskuje neschopnost vymyslet dobrou akci. Rozklepaná kamera a rychlé střihy v akčním filmu jsou často jako decibelové lekačky v hororu – laciná a pohodlná náhražka kvality.

Jistě by mi někdo mohl oponovat, že „Ava“ ani nemá být klasickým akčním bijákem. Keců se tu najde hromada a na vztahovou / příběhovou linku se klade takový důraz, až to snímek částečně posouvá i do dalších škatulek. To by samo osobně nemuselo vadit a nakonec to i odpovídá současným žánrovým tendencím, kdy už nonstop akční řežba nepostačuje a filmy se snaží dát všem těm bitkám i nějaké pozadí a prokreslenější charaktery. Mnohdy ale zůstává jen u té snahy, což se týká i „Avy“. Ani dramatická linka nijak zvlášť nefunguje.

Ava (2020)

Výsledek tím pádem stojí někde na pomezí akčního filmu a dramatu, ale ani jednu věc nedělá pořádně ani dobře. Spíš než akce / drama to tedy je soft akce / soft drama. Což mi přijde trochu jako provar, když se do snímku nechali naverbovat nesporně talentovaní a výrazní herci, kteří rozhodně umí hrát. Kromě samotné Chastain se objevují i borci jako Colin Farrell nebo John Malkovich. Přesto i s takovou sestavou finální produkt působí mdle. I na vcelku obehrané historce nájemného zabijáka, proti němuž se obrátí jeho dosavadní zaměstnavatel, se dalo vystavět něco lepšího.

Ze všeho nejvíc mě ale točila jiná věc. I když se „Ava“ snaží tvářit jako relativně chytrý snímek (přinejmenším tedy na poměry – dejme tomu, že – akčního žánru), titulní hrdinka se občas chová jako strašná kráva. To mi u počinu, jenž takovým způsobem sází na dramatickou složku, přijde jako docela přešlap.

Ava (2020)

Když už holka oficiálně zjistí, že po ní jdou, tak jako první věc jde za snoubencem svojí ségry, s nímž kdysi sama chodila, a zkusí ho ukecat, aby ségru nechal a odjel s ní. Fakt dobrý nápad si vyjet na líbanky se svým ex, když na vás může každou chvíli vyskočit profesionální nájemný vrah. A co Ava udělá, když ji kořen odmítne? Vybrakuje minibar na hotelovém pokoji a začne do sebe klopit chlast, přestože je to bývalá alkoholička a feťačka a ví, že se od všeho na tenhle způsob musí držet dál. Taky super nápad se vykalit, když na vás může každou chvíli vyskočit profesionální nájemný vrah. Po pár panácích taky vyskočí. Rovněž se mi zdálo trochu divné, že ona má být největší hitman z celé firmy, ale celé se to točí o tom, že není schopna se chovat profesionálně a filozofuje s obětmi, přestože ji zaměstnavatel nejednou upozornil, že takhle by to teda nešlo. V tomhle ohledu působí dvojnásob vtipně český distribuční název, protože Ava není bez soucitu. Právě naopak má toho soucitu až moc.

Ava (2020)

Prozatím tu jedu těžkou kritiku, takže by to mohlo vypadat, že „Ava“ je nesnesitelná sračka. Tak šíleně špatné to nicméně není a jednou se to strávit dá. Zůstane ale pachuť promarněné šance na něco lepšího, kdyby se věnovala péče některým detailům a kdyby se film tak strašně nestyděl za to, že v jádru by měl být primárně akčním bijákem. Takhle to není vyložená píčovina, ale nemůžu najít nic, co by se dalo vyloženě pochválit. Asi si dokážete domyslet, že tím pádem se jedná jen o nezajímavý spotřební průměr.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.