Extraction (2020)

Extraction (2020)

Extraction (2020)

Země: USA
Rok vydání: 2020
Žánr: action

Originální název: Extraction
Český název: Vyproštění

Režie: Sam Hargrave
Hrají: Chris Hemsworth, Rudhraksh Jaiswal, Randeep Hooda

Hrací doba: 117 min

Zdroj fotek: IMDb.com

(Budou spoilery.)

Koronavirus paralyzoval prakticky celý svět jako snad žádná jiná událost za poslední roky a jeho přítomnost pocítila většina z nás. Někdo méně (třeba pro mě to vesměs znamená jen dlouhodobou práci na home office, haha), někdo více. Není ovšem sporu o tom, že krize zasáhla všechna odvětví lidské činnosti a některá z nich těžce.

Své by o tom jistě mohl vyprávět také filmový průmysl. A jistě byste i našli někoho s lepším vhledem na danou problematiku, než jsem já. Pravděpodobně všichni jsme nicméně v posledních měsících četli o tom, jak kina zůstávají zavřená, ruší a překládají se premiéry filmů a tradiční filmová studia počítají ztráty tak vysoké, že většina z nás tolik peněz v životě ani neviděla.

Jenže zatímco jeden si zoufá, druhý se směje. Ze situace, kdy všichni sedí doma a kina jsou zavřená, přirozeně profitují streamovací služby. Netflix zažívá žně a vidět to lze i na tom, že nové akčňáky míchají se seznamem jeho nejúspěšnějších snímků vůbec. Na úplný vrchol vystoupalo „Extraction“, jemuž se podařilo využít situace a vydojit si pro sebe obrovský sukces.

Osobně si myslím, že by „Extraction“ mělo nějaký úspěch i za normálních okolností. Však pošéfované to měl film slušně. Jako největší tahák se v hlavní roli představuje Chris Hemsworth, jedna z hlavních tváří extrémně populárního MCU. Na filmu se dále podíleli bratři Russoové, kteří se proslavili tamtéž a kteří můžou v hospodě na svoje kámoše machrovat s tím, že natočili nejvýdělečnější biják všech dob. „Extraction“ se navíc odehrává v prostředí jižní Asie s velkým tržním potenciálem kvůli místním a zároveň pořádnou exotikou pro západní publikum. Přidejte k tomu „boost“, jejž snímek dostal díky celosvětové situaci, a na hit je zaděláno. „Extraction“ se prostě objevilo ve správný čas na správném místě a vytěžilo z toho maximum. Jak se to ale má se samotnou kvalitou?

Máme tu největšího drogového bosse v Bangladéši a největšího drogového bosse v Indii. Nemají se zrovna rádi. První druhému tedy šlohne synátora, takže ten druhý dá pojeb svému poskokovi, že synka špatně hlídal, a pověří jej jeho záchranou. Poskok si najme žoldáky, aby caparta vysvobodili, ale už jim neřekne, že nemá prachy na zaplacení (boss se nachází ve vězení a má zmrazené účty) a že plánuje nechat je odvést špinavou práci a pak jim hocha šlohnout sám. Stručně řečeno, všechno se dosere a žoldák s ksichtem Hemswortha uvízne s klukem v divoké městské džungli, kde mu jdou po krku všichni, poněvadž okradeného bosse krádež nasrala a poslal na něj všechno, co má, což znamená prakticky všechno, co v městě zvládne držet zbraň.

Není to nic zásadně originálního a třeba podobnost s „Man on Fire“ od Tonyho Scotta je dost velká, ale pro potřeby akčního filmu to dejme tomu postačuje. Některých elementů se „Extraction“ nicméně vyvarovat mohlo. Trauma hlavní postavy kvůli zdechlému děcku je klišé jako prase a scénárista jej tam připlácnul zřejmě jen kvůli tomu, aby nějak ospravedlnil, že se profesionální žoldák zachová naprosto neprofesionálně a nelogicky, tj. že se i navzdory přímému rozkazu pokusí kluka zachránit, ačkoliv nepřišla platba. Určitě bych si odpustil také pár srdceryvných výlevů a laciných ždímaček citečků (za největší utrpení jednoznačně považuju filozofickou debatu mezi žoldákem a klukem… mě poser).

Extraction (2020)

Na chuť jsem nepřišel ani lince s místním klackem, co se právě vydal na dráhu zločince. Hlavně tedy když se tenhle jouda zničehonic vyloupnul ve finále na mostě a musel to být právě on, kdo sejmul našeho hrdinu. Za mě zbytečně vykonstruované a náhodné. Smrt Hemsworthovy postavy by navíc byla fajn, kdyby poslední záběr alibisticky nenaznačil, že přece jenom mohla přežít, aby zůstala otevřená vrátka do dvojky. Která samozřejmě přijde, když „Extraction“ zajebalo takový úspěch.

Naštěstí ale ty otravné prvky nezabírají až tolik prostoru, aby to člověka nasralo na víc než únosnou míru. „Extraction“ si pak navíc spravuje reputaci solidní akcí. Té samozřejmě vévodí hojně diskutovaná dlouhá scéna na jeden záběr uprostřed snímku, jež skutečně platí za předčasný vrchol. Bitka v baráku při osvobozování klučiny mi taky přišla fajn. Obě tyhle pasáže překonávají zamýšlené mostní finále, i když ani to není vyložený průser navzdory několika diskutabilním detailům (sniper kosí headshoty běžícím cílům jak král, ale jak má odstřelit hlavní postavu, tak váhá a pak se trefí jen do ruky).

Extraction (2020)

Celkově vzato se pak „Extraction“ může pochlubit ucházejícím tempem (kecy zdržují tolerovatelně dlouho a nijak zásadně jsem se u toho nenudil) a vlastně i solidní režií, což může překvapit, když Sam Hargrave si zde odkroutil svůj režijní debut. Na jedno nenáročné podívání tedy snímek poslouží a vlastně si říkám, že kdyby si současné áčkové akčňáky držely tuto úroveň, byl bych vcelku spokojen. „Extraction“ se pořád může pochlubit poměrně dobrou kontaktní akcí, nabídne i trochu krve a obecně se jedná o sympatičtější záležitost než přepálený digitální bordel.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.