Purnama - Flame of Rebellion

Purnama – Flame of Rebellion

Purnama - Flame of Rebellion

Země: Česká republika
Žánr: death / black metal
Datum vydání: 22.1.2020
Label: Metalgate

Tracklist:
01. It’s Coming
02. Nature Will Remain
03. Rebellion
04. Light in the Void
05. Prometheus
06. Dark Flames
07. Phoenix
08. Song for Victory

Hrací doba: 33:42

Odkazy:
web / facebook / bandcamp / instagram / bandzone

K recenzi poskytl:
Metalgate

Ani jsem nestačil zaregistrovat, že se něco takového zase rýsuje, a najednou má český metalový rybníček nový agro kult. A tenhle udeřil s velkou silou. Než jsem si vůbec všimnul, že tahle blbost vůbec existuje, Purnama stihli nasbírat hromadu přívrženců, které kapela oslovuje jako „válečníci“, a tihle všichni si společně žijí jednou velkou agro-metalovou pohádku.

Jak už tomu ale v podobných případech bývá, hudební stránka věci je velice slabá – řečeno velice diplomaticky. Bylo by nicméně jednoduché čerstvé druhé album „Flame of Rebellion“ šmahem odsoudit jako plytkou mrdku, v recenzi už si jen brousit svůj ostrovtip a předvést cvičení na téma inovativního metaní vulgarismů, jako jsem to kdysi udělal u dalších podobných sraček typu Desire for Sorrow nebo slovenských Achsar, na něž obě jsem si při poslechu Purnamy také vzpomněl.

Nechápejte to špatně – „Flame of Rebellion“ samozřejmě plytkou mrdkou je, ale pokusím se tentokrát trochu vysvětlit proč. Přestože si „Flame of Rebellion“ razantní odsouzení zaslouží spíš a přestože se bude jednat o docela zbytečnou práci, protože kdo má v sobě alespoň kousek dobrého vkusu, tomu to bude jasné i beze mě, a kdo se hrdě hlásí k hordě válečníků, toho stejně nepřesvědčí vůbec nic.

Předně bych chtěl pohovořit o tom, proč je Purnama hned na první pohled tak nesympatická až odpudivá kapela. Prezentace skupiny mi totiž přijde hrozivě debilní. Všechno to blití o metalové soudržnosti, oslovování svých posluchačů titulem „válečníci“, neustálý důraz na to, že jsou fanoušci součástí kapely a jak jsou důležití (tohle snad Purnama ukradla od Dymytry rodiny… a to myslím jako urážku), do toho ještě retardované motivační kecy… tohle všechno působí tak neskonale kreténsky, že i kdyby vlastní hudba byla sebelepší, tohle by mi ji znechutilo. Vrcholem je arci-patetická snůška kydů v bookletu, z nichž by se jeden fakt zesral. Ještě jsem se stoprocentně nerozhodnul, jestli je to víc smutné nebo směšné… ale asi spíš směšné, i když je to jako smát se postiženému. Každopádně abyste se taky pobavili, dovolím si tu ono „Veliké poděkování“ ocitovat, protože to krásně shrnuje, jak neskonale hloupá a patetická prezentace Purnamy je:

Toto album by nebylo na světe nebýt také našich nejbližších a lidí, kteří při nás stojí za jakýchkoli situací. Moc děkujeme našim rodinám, které jsou nám neskutečnou oporou. Tato hudba je plamen z plamene, tedy život z života, který nám byl dán. Děkujeme za tu energii, kterou můžeme čerpat z podpory našich nejbližších a jít si za svým snem. Když se rodí něco nového, tak to není snadné. Díky Vám jsme vždy překonali spoustu překážek a náročných situací. Navždy budeme vděční a děkujeme tedy ještě jednou našim maminkám, tatínkům, přítelkyním a každému, kdo je naší rodinou. A za svoji nedílnou součást, tedy za nedílnou součást Purnamy považujeme i každého Válečníka, který s námi ten plamen nese. Válečníci Purnamy, ať už se nás v životě pokusí zastavit cokoliv, tak se nikdy nevzdáme bez boje! Vy všichni kolem nás jste naše minulost, přítomnost a hlavně budoucnost! Jsme si rovni a jeden vedle druhého budeme stát a držet se navzájem. Jako jeden celek! Jako jedna rodina! Jako Purnama! Děkujeme!“

Samotná muzika zní přesně tak, jak jste si asi podle tohohle představili – nablýskané, rádoby světové, ale ve skutečnosti povrchní nic. Plastový nuclear-b(a)last metal pro lidi, jimž ke štěstí stačí, když tam hraje kytara. Obyčejný mainstream metal bez ksichtu, jejž k nějaké popularitě vyhnal jen šikovný marketing („Válečníci, děkujeme, jsme jako rodina!“).

Vyprodukované je to jakože „dobře“. Však také kapela nevynechá jedinou příležitost všem vecpat do ksichtu, že se zvuk dělal v zahraničí. U Andyho LaRocqueho, chápeš? Ve skutečnosti to zní sterilně, obyčejně a nudně, jednoduše standardní bezpohlavní sound metalu středního proudu. Samotný materiál a kompozice to nijak nezachrání, protože o skladatelství Purnamy se dá říct úplně to stejné.

Purnama

Na desce jako „Flame of Rebellion“ není vůbec nic k pochválení. Je to povrchní kus hovna pro lidi bez vkusu a bez jakýchkoliv nároků na kvalitu, kteří se cítí hrdě, pokud jim nějaká kapela tvrdí, že jsou její rodinou. Soudný posluchač by s tímhle neměl ztrácet čas ani doma, ani na koncertech.


51 komentářů u „Purnama – Flame of Rebellion“

 1. úplne súhlasím. a to neustále obťažovanie na sociálnej sieti aby sme sa všetci stali ich “válečníci” to je celé zle. už len týmto si to u mňa úplne posrali…a o hudbe ani nehovorím…

 2. Ja som si urobil názor ihneď potom, ako som opakovane dostal pozvánku na pripojene sa k “bojovníkom”. Tým si u mňa Purnama dopredu definitívne zatvorila dvere… asi tak.

 3. Tak co Hitlere můžeš v klidu spávat:-)Si asi jediný recenzent komu se ta jejich deska nelíbí:-) Tihle borci to nikdy nepochopí že je něco špatně,je to tipický produkt téhle doby,vymodelovaný metal pro neškodné válečníky v trendy oblečení s 10% slevou od EMP a podobných půre metalových subjektů kteří ti pošlou malý dáreček když si u nich něco objednáš na Valentýna…

  1. Jako jinou negativní recenzi jsem na to neviděl, což mi hlava nebere. Kdo nepozná, jakej je tohle hnůj, neměl by psát recenze…

   1. Protože si předpojatý, rádoby hudební kritik, co si myslí že sežral všecku moudrost světa, ale přitom tady rozebíráš nějaké posty na facebooku a podle toho soudíš hudbu :-) Jediný kdo by neměl dělat hudební kritiku si ty. Ale samozřejmě že si pochopil, že lidi kliknou spíše na negativní recenzi než na pozitivní, takže je jasné že je to hlavně póza.

 4. Líbí se mi, že se autor nebojí napsat, jak věci vidí. Za to rozhodně palec hore :-)
  Způsob recenze je mi natolik blízký, že bych rád doporučil svoji kapelu Ereley a její nové album (24.1.2020) “Diablerie” vydané pod soudruhy z NDR – Massacre Records, k recenzi. Zajímá mě, jestli v očích (resp. uších) recenzenta také produkuji agrometal (občas to říkám našemu bubeníkovi, když začne bubnovat bum-tá-bum-tá) :-)
  Odkaz na hudbu je zde – https://www.youtube.com/playlist?list=OLAK5uy_m81R859moiK-HISiHxvMcI8tKjzJaqn7U

  1. Noo je to tam:-)dal sem 5 songů a můžu říct že mě na nich hudebně nic nezaujalo.Když si vemu třeba tu novou klipovku od Thy Catafalque (a to nejsem jejich fanoušek)jak ta přirozeně plyne a jak postupně graduje ,vy tam s toho nic nemáte.Prostě taková nuda a spíš jen kulisa která kolem proteče a je to.A ta videa konkrétně Soul in Chains+Enehantress no kurwa běhal mi s toho mráz po zádech,nejvíc bodovala ta lebka na tom evil oltáři.

  2. Znělo mi to přijatelněji než Purnama a na letmý poslech asi tří tracků mi to nepřišlo jako agro. Přesto – sorry, nebaví mě to. Tenhle druh muziky mi vůbec nic neříká. Recenzi bych asi nezvládnul :)

   1. A recenzi na tohle CD jsi napsal proč? Aby sis vylil žluč, že na Purnamu, jako člověk, co se kolem metalu hodně pohybuje, na ni narážíš moc? Chápu, že tě tak ta propagace může srát, ale každej není ortodoxní ug, takhle jen vytváříš zbytečné napětí na scéně a nenávist.

    1. Jinak špatně nepíšeš, ale tohle kromě pocitu určité nadřazenosti vkusu/intelektu někoho nad někým nikomu nic nedalo. Ale pokud máš takhle ze sebe dobrý pocit, tak aspoň něco.

    2. Vydavatel poslal CD bez ptaní (adresu mají odněkud z minulosti). Pokud rozesílají nosiče recenzentům, kteří o to nemají zájem, musí počítat s tím, že se jim může vrátit i tohle.

     Nenávist je zcela v pořádku. Z láskyplného a tolerantního metalu je mi na blití.

     1. Dík za odpověď. Purnamu tímhle ale asi nijak nepoškodíš, z mého pohledu tyhle kauzy a hejty spíš nutí takové ty kapely a jedince, co stojí někde “uprostřed”, aby si vytvořili radikální názor: sláva x fuj, což je pak podle mě dost nešťastně formuje a některé dobré kapely pak třeba totálně kašlou na image nebo propagaci, aby náhodou nebyly za ty “fuj” a pak se pochopitelně moc daleko nedostanou. Já , ač mám hudební hluch, taky trpím pocitem, že cítím, co je opravdové a myslím, že Purnama hudbu skutečně dělá hlavně s tím, aby se líbila. Ale věřím tomu, že to dělá z poměrně ušlechtilých pohnutek…

      Jinak jo, s tímhle se počítat asi musí, ale že si dáváš práci s tím sledovat kvůli nevyžádaně zaslanému cd i Vitákova hodinová videa, to už normální člověk nepochopí… ale, já to chápu, taky se celkem často u něčeho prostě zaseknu.:D

     2. Když to po sobě tak čtu, tak vidím, jak jsem na tom s interpunkcí bledě, takže budu nejspíš označena za debila.:(
      Měla bych si to asi pořádně procvičit, protože jsem si všimla, že jedinci s pocitem intelektuální nadřazenosti takovým věcem obyčejně dávají velkou váhu.

  3. Ahoj. Toto mě pobavilo. Já také Purnamu vnímám jako odpudivou a podbízivou kopii Behemoth, i když “oni” by si to nikdy nepřiznali. Jinak Behemoth už jsou mi stejně odporní. Ereley se nikdy nepodbízeli. Respektive já vycházím hlavně ke své lásce Ebola Joy. Ale to už je minulost.

 5. No ty kráááá…. ?????
  Ale SicMaggor by možná byl lepší nick a i by to líp vysthovalo tento web. Díky za názor, já mám svůj. ???;)

 6. Tak napsaný to je s takovým zápalem nenávisti až se mi to vlastně líbí. Kdybych je neznala, tak se po téhle recenzi na ně podívám. Souhlasím, že to image je zvláštní a hudba by mohla být originálnější.

 7. Jo a naprosto chápu, že člověku, co miluje ug, se tohle líbit nemůže. Sama mám s tou patetičností problém, ale jsem v menšině, takže s tím nehnu.

 8. Zásadní pro scmg je především počet komentářů. Žádný, je to UG, dva tři, je to kVLt. Deset a víc, je to mrtka a všichni tomu rozumíme a smějeme se tomu. Kde je kurvasrdicko, válečníci!

 9. Vzdyt to nemusite poslochat. Nelibi, dobre, ale pomlouvat je nemusite. Delaji svou hudbou a presvedcenim tolik dobrého. Co delate pro druhe vy. Vy, co tu tak kecate?

  1. Naprosto souhlasím. Oblíbené zvolání ” A co jste dokázali Vy ” ? je zcela na místě. Jsme nenávistnej, pomlouvačnej dobytek, jak psal Metaatydalšípísmena nikdo nám nenapíše básničku a dobrého v těch pár hlupácích tady by se nedořezal ani primář Sova. Je mi stydno, že jsem tu !

  2. To nejsou pomluvy. Takovou reakci si sama kapela vydobyla svým neustálým vnucováním a předhazováním sama sebe.

 10. Ara na to, aby Vás Válečníci vytrestali:):
  “Sicmaggot zine tak tenhle zin napsal o naší Purname něco tak hnusného, že to ani snad není možné. Naprosto zhejtil naše kluky a opřel se do nich. Na oficiálním fb Purnamy najdete příspěvek, kde jsme se jich zastali už s dalšími Válečníky. Pojďme za ně bojovat. Tohle si nezaslouží. Lidi z Sicmaggot navíc nemají ani ty koule psát takove hovna s podpisem.”

  1. Jo, četl jsem. Vlastně se těma komentářema na FB bavím celej večer. Jestli mi nepraskne bránice smíchem, tak přinejmenším dostanu rakovinu z tý gramatiky a celkově písemnýho anti-projevu…

   1. Té gramatiky! A celkově (čárka), písemného projevu. Těmi komentáři. – budeme si dále psát o češtině?

    1. Je to napsaný nespisovně, jak bych normálně mluvil, což je něco úplně jinýho než hrubky. Jestli ten rozdíl nevidíš, tak si o češtině dál psát nemusíme. A když už jsme u toho – pokud chceš někomu opravovat chyby, dělej to bez chyb. Tvůj návrh na čárku je fail.

 11. Nemohu souhlasit s recenzí.Mě se hudba Purnamy líbí.Je to taková česká odpověď na Behemoth.

  1. Ano, snad to i někde napsali- Behemoth pro chudé. Rád si přihodím jedovatou slinu- pro chudé duchem též :)

  1. To se mýlíš, jsou tu minimálně dvě další kapely, co vyvolaly podobnou, ba bohatší dišputaci- hádej, kdopak to asi byl ? Správně, další dva kýble jakoby vlasteneckých hoven pan Hnídka alias Ortela a plastikový mečíky a kyblíčky drsňáků Dymytry. Což jsou taky takový rodinný podniky, kde táta klátil mámu, co byla náhodu taky ségra a podle toho taky celá ta slavná rodinka vypadá , takže slovy dědečka za Samoty u lesa se dá v klidu říct to samý, co psala Helena Hitlerovna Hejtová v recenzi : ” Ty vypadají ” . Odkud že to hoši z Purnama vzali nápad na tenhle stmelovací kurz pro slabé duchem, vkusem a zřejmě i rozumem ? Válečníci… :D

  2. Aktuálně nejkomentovanější články na webu:

   50 – Babymetal – Babymetal: http://sicmaggot.cz/WTg0IA
   47 – Ensiferum – Unsung Heroes: http://sicmaggot.cz/muNbq9
   45 – Black Veil Brides – Wretched and Divine: http://sicmaggot.cz/ULVk3A
   45 – Ortel – Defenestrace: http://sicmaggot.cz/ZYHPc
   39 – Korn – Untitled: http://sicmaggot.cz/TdG7YH
   39 – Myrkur – Mareridt: http://sicmaggot.cz/zdSdqg

   Kdysi na blogísku bývaly ještě komentovanější články, viz:
   http://sicmaggot.blog.cz/0705/anette-olzon-jako-novy-zpevacka-nightwish
   http://sicmaggot.blog.cz/0706/kerry-king-norsky-black-metal-je-sracka

 12. Jakkoli mám na hudbu podobný názor a PR kapely u mě vyvolává hurónský smích, myslím že recenze byla příliš krátká. Chápu, že s tímhle nudným a unylým dílkem se moc nikomu nechce zdržovat, ale recenze samotná bohužel obsahuje jenom krátkou analýzu kapelního PR a o samotné hudbě příliš nemluví. Proto tady fanoušci skupiny mluví o “obyčejném hejtu” a právě proto myslím, že by se tyhle věci měly psát podrobněji, s konkrétními příklady (a našlo by se jich), co že konkrétně je v té hudbě debilní. Dementi a lidi typu “metal je hlavně o sounáležitosti” by to sice pořád nepochopili a prskali by určitě i tak, ale chtělo by to je vystavit hlubší kritice a třeba by se diskuze časem někam i strhla.

  1. Ne, že bys neměl pravdu. Nebudu lhát – recenzi jsem ojebal, protože se mi nechtělo se tím zaobírat víc, než bylo nezbytně nutný…

 13. Jsem neskonale šťastný, že tuto kapelu vnímá více lidí způsobem, jak si zaslouží. Když srovnám hudbu kytaristy Aleše Dostála z Root pojmenovanou “Ravenoir”, mixovanou také u Andyho. Dokonce má obdobný koncept i název alba. Jenže rozdíl je v přístupu a inteligenci. Jedna skladba je venku a já si ji okamžitě zamiloval. Když jeden dělá totéž, nemusí to být totéž.

  1. Ti do toho nechci kecat, hochu. Já tři komentáře najednou k jedné recenzi (možná i víc) píšu občas taky, ale já trpím dost hodně silnýma mániema.

   1. Hlavně ale, když člověk vidí, že u Purnamy přibyly tři komentáře, těší se na nějkého butthurt warriora či nějakou podobnou srandu. Tohle je nuda :/

    1. Komentoval jsem tu něco poprvé a reagoval také na příspěvek Ereley. Příště se polepším. Neříkám, že ta hudba je úplně špatná, ale … vše už vylo řečeno výše.

     1. Ono to neva (aspoň mně ne, ale možná jsou někteří borci nasraní, když je na hlavní stránce od někoho moc komentářů, že ty starší mohly rychle zapadnout a oni si jich nestačili všimnout… myslím, že ti mě musí milovat :D). Ale právě, žes tu komentoval prvně a zrovna napíšeš tři komentáře ke staršímu článku a ještě zrovna k tomuhle výtrysku vášně. K recenzi tak recenzovaté asi tak jako je Purnama trve BM.
      To mi dává smysl leda bys z neznámého důvodu gůglil zmínky o Purnamě. Nebo sis tu snad přečetl xy článků, týdny neměl důvod napsat čárku, než si narazil na Purnamu a byl náhle tak neskonale šťastný, že nejsi jediný na světě, kterému se jejich image zajídá, že už jsi nedokázal mlčet?

 14. Kdyby moje kapela dostala takovou recenzí, tak bych byl nejšťastnější člověk v aktuální agrometalové sféře ????. To je kurevsky skvělé ????????????.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.