Aljina - 'istdea' alriyah alsawda' alqadima

إستدعاء الرياح السوداء القديمة – الجن

Aljina - 'istdea' alriyah alsawda' alqadima

Země: ?
Žánr: raw black metal
Datum vydání: 5.2.2020
Label: Lichtung Tapes

Hrací doba: 12:00

Odkazy:

V dnešní minirecenzi bych rád představil jednu málo známou obskurnost, která by ovšem měla stát za pozornost všem hledačům, kteří si lebedí v poslechu silně atmosférického a také silně podzemního black metalu. Na الجن (dle všeho by se to mělo do latinky přepisovat jako Aljina) mě upozornil kolega Metacyclosynchrotron, a jakmile jsem si to pustil, prakticky na první poslech mi bylo jasné, že tohle je muzika přesně pro mě.

Nejprve však několik slov k samotnému projektu. Informací samozřejmě nelze dohledat moc, vesměs jen to nejnutnější minimum. Jakékoliv info o sestavě nebo snad dokonce fotky by čekal jen naivka. Zdroje uvádějí Kanadu jako zemi původu, ale osobně si myslím, že to je kravina a že tenhle údaj byl převzat z Bandcampu, kde sice Kanada napsaná je, nicméně jde o sídlo labelu Lichtung Tapes, jenž se postaral o vydání. Ale kdo ví.

Jasné máme jen dvě věci, a sice že الجن poslali do světa prozatím dva demosnímky. Loňskou nahrávku „حراس قبر حمزة مطرب المقدس“ („hurras qabr hamzat mutarab almuqadas“„The Guards of the Tomb of Hamza, the Sacred Singer“) letos doplnilo „إستدعاء الرياح السوداء القديمة“ („’istdea’ alriyah alsawda’ alqadima“„Summoning the Old Black Wind“). Obě dema nabízejí jednu dlouhou píseň a obě vyšla v nákladu pouhých dvaceti kopií. Snažit se nemusíte, samozřejmě už je všechno v piči, protože takové číslo se v pohodě vyprodá vždycky a prakticky hned. Muzika je ovšem zajímavá a výborná, tudíž doufám, že si الجن někdo všimne a pustí to do světa znovu a v nějaké rozumnější podobě.

První bezmála tři minuty „إستدعاء الرياح السوداء القديمة“ vyplňuje minimalistické atmo-šumení, které se posléze opět přihlásí o slovo v úplném závěru dema. Vše mezi tím vyplňuje sugestivní blackmetalová černota s hrozivě zahuhlaným a těžko čitelným soundem. Nepochybuji o tom, že tohle ladění mnohé okamžitě odradí, ale já osobně si myslím, že nastavený zvukový marast se výraznou měrou podílí na auře nahrávky. Zkušené ucho z toho navíc nějaké riffy zachytí, bicí přechody znějí (na poměry celého počinu) docela výrazně a nepřeslechnutelné je rovněž prakticky permanentní podbarvení klávesami.

Výsledek je každopádně vysoce působivý, ačkoliv nikdo nepopírá, že tu sílu v něm uvidí jen úzký a specifický okruh posluchačů. Pokud to na vás zapůsobí podobně jako na mě, nezapomeňte okoštovat i první demo „حراس قبر حمزة مطرب المقدس“, které zní snad ještě o kousek surověji, hudebně se mi zdálo ještě o kousek víc strhující a v neposlední řadě také nabízí i o pár minut delší zážitek. Nicméně obě dema الجن jsou skvělá a slyšení stojí.


5 komentářů u „إستدعاء الرياح السوداء القديمة – الجن“

  1. hahaha, jojo, tohle je přísnost, hodně mě nedávno překvapilo, že je to nejnavštívenější odkaz mortuusinsomnis. na mě asi přecejen moc zahuhlaný, ale má to svý kouzlo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.