Disturbed - Asylum

Disturbed – Asylum

Disturbed - Asylum
Země: USA
Žánr: alternative metal
Datum vydání: 31.8.2010
Label: Reprise Records

Hodnocení:
Seda – 5/10
H. – 4/10

Průměrné hodnocení: 4,5/10

Odkazy:
web / facebook / twitter

Disturbed, kapela, která rok od roku získává na síle a stává se stále populárnější. Poslední výtvor “Indestructible” slavil veliký prodejní úspěch, a když tohle všechno podpoříte velikým turné, je úspěch zajištěný. Disturbed také navštívili Prahu po poměrně dlouhé době a dodnes je to jeden z nejlepších koncertů, na kterých jsem kdy byl, a pokud se někdy vrátí, určitě zajdu znova.

Předchozí desky Disturbed mým uším velice “chutnají”. Taková “Ten Thousand Fists” je u mě vysoce kladně hodnocená, protože co song, to pecka. A nejen tento počin, trojlístek “Ten Thousand Fists”, “Believe” a “The Sickness” patří k tomu lepšímu, ne-li nejlepšímu, co nu-metal může nabídnout. Poslední “Indestructible” je také stále kvalitní, ale sedí o stupínek níže, než tato trojice.

Už od počátku kariéry si drží kapela poměrně stejný zvuk, ani “Asylum” v tom není výjimkou. Tentokrát to zde ale moc nefunguje. Poprvé tu je intro, skoro tříminutové “Remnants”. Nejsem moc velkým fanouškem těchto vstupů do desek, pokud to není zrovna genialita. Tohle jsou jen však pomalejší kytarové riffy doprovázené bicím a nejsilnější stránka Disturbed, Draimanův zpěv, tam není. Další na řadě je pak “Asylum”, ke které byl před vydaním vytvořen klip. Tento singl mě na album velice navnadil, těšil jsem se na něj a říkal si, že pokud to bude znít stejně jako právě “Asylum”, máme se na co těšit. Bohužel přišlo mírné zklamání, protože kvalit této písně už žádná nedosahuje. Pokud čekáte desku plnou hitů, tak zde moc nepochodíte. Třetí v pořadí je “The Infection”, ve které vás čeká poměrně chytlavý refrén. Jestliže tu žádná z písní nedosahuje kvalit “Asylum” tak se aspoň musí nějaká přibližit. Ani těch tu moc není, nejblíže má ale určitě pátá “Another Way to Die”. Nejdřívě me sice odrazoval pomalejší úvod, ten se ale po chvíli změní ve velice dobrý poslech. A potom? Už jen průměrné až podprůměrné songy, nic, co by mě zvedlo ze židle. Nezachrání to ani speciální cover od U2, “Ishfwilf”; tento název je zkratkou písně “I Still Haven’t Found What I Am Looking For”. Jedná se zkrátka o tvrdší verzi tohoto slavného singlu.

Na “Asylum” jsem se těšil, jsem ale mírně zklamaný. Songy jsou hodně slabé, desku si poslechnete jednou, dvakrát a pak vrátíte do šuplíku a už nemáte důvod ji opět vyndat. Určitě ne kvůli dvěma lepším kusům “Asylum” a “Another Way to Die”. Disturbed zřejmě dochází šťáva, když jsem si po několikátém poslechu pustil něco staršího, byla z toho cítit úplně jiná energie, které na tomhle prostě chybí. Celkově hodně podprůměrné album.


Další názory:

Když Disturbed svého času v roce 2000 vydali debut “The Sickness”, bylo to jako blesk z čistého nebe. Tehdy to scénou zahýbalo a prodej alba se na začínající kapelu vyšplhal do astronomických výšin. O deset let později už nejsou Disturbed překvapivým talentem, ale dávno zaběhlá mašina, která pravidelně sází nové desky a stejně tak pravidelně si vede dobře v prodejnosti i na koncertech. Jenže zatímco v dobách prvních alb se mi líbili a působili svěže, o deset let později už mě nepokrytě nudí. Ano, vítězný recept se sice podle některých měnit nemá, ale stá variace na jednu formulku v podání Disturbed se mně osobně už dávno zajedla. Prodeje jsou sice opět velice pěkné a spousta lidí jim to bez uzardění zblajzne, já osobně už to však mít nemusím. Pár světlých momentů (“Sacrifice”) tu bídu nezachrání. Sorry, ale tohle je pro moje rozmazlené uši nudný a šedivý průměr…
H.


4 komentáře u „Disturbed – Asylum“

  1. …naopak zas nechápu Sedu: “Celkově hodně podprůměrné album.” -> 5/10 ….to nevypadá jako rovnice :-D

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.