Flamen - Supremo die

Flamen – Supremo die

Flamen - Supremo die
Země: Itálie
Žánr: black metal
Datum vydání: 28.1.2013
Label: Hass Weg Productions

Hodnocení: 7/10

Odkazy:

Flamen je úplně nový black metalový projekt, jehož hlavním hybatelem je Bartlett Green z italské ambient black metalové kapely Warnungstraum, který obstarává kompletní instrumentální stránku. S vokály mu pak pomohl bulharský hudebník Alexander Ivanov, jehož světonázor je asi patrný už jen z názvů projektů, v nichž působí – Aryan Art a Stürm Kommand. Jako rodilý Bulhar bude určitě árijec jak stehno, Adolf by z něj měl jistě radost… Ale nechme to být a pojďme se radši podívat, jak jsou na tom Flamen po hudební stránce.

Půlhodinové debutové EP “Supremo die” obsahuje celkem čtyři skladby, dvě metalové a dvě nemetalové. Už jen z výpisu písniček by jistě každému došlo, že ty dvě, v nichž metal neuslyšíme, budou “Intro: Sic volvere parcas” a “Outro: Viae solitariae”. Ta první je poměrně epická, má velice silnou atmosféru a vlastně je doslova výborná. “Outro: Viae solitariae” je pak jen akustickým zakončením nahrávky.

Zbylé dvě “Supremo die” a “Rex occultus”, jež jsou středobodem EP, sice taktéž nabízejí atmosférické vsuvky bez kytar, ale jejich hlavní náplní je relativně monotónní black metal ve středním tempu s hodně syrovým zvukem, občasným dotekem kláves a znatelnou pohanskou atmosférou. Recept již dávno vymyšlený a nesčetněkrát ukuchtěný, ale pořád to funguje. Originality sice Flamen příliš nepobrali, ale jako příjemná žánrovka pro fandy black metalu to rozhodně má smysl a právo na existenci, přičemž kvalita ani atmosféra se tomu upřít nedají, takže nakonec proč ne.

Po celou dobu poslechu “Supremo die” se člověku na mysl neustále vkrádá jedno jméno – Graveland. Právě ke kultovnímu polskému projektu Roba Darkena mají Flamen hudebně velmi blízko a zcela jasně čerpají z jeho odkazu, jak kompozičními postupy, tak náladou své nahrávky. Na druhou stranu, řekl bych, že se “Supremo die” ve výsledku povedlo více než letošní novinka samotného učitele, takže pokud vás “Thunderbolts of the Gods” rovněž trochu zklamalo, klidně sáhněte po Flamen.


1 komentář u „Flamen – Supremo die“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.