Heldentod - Virradat

Heldentod – Virradat

Heldentod - Virradat
Země: Maďarsko
Žánr: black metal
Datum vydání: 18.3.2014
Label: Murderous Production

Hodnocení: 7/10

Odkazy:

Maďarská black metalová smečka Heldentod už se v černěkovovém podzemí nějakých pár roků pohybuje a pár neřadových nosičů na kontě má (povětšinou split alba, ale nechybí ani kazetový živák ze severočeského Žatce). Svůj regulérní dlouhohrající debut s názvem “Virradat” ovšem čtveřice z Budapešti vydává až nyní a shodou náhod pod značkou českého labelu Murderous Production.

Hrací doba “Virradat” se jen lehce přehoupla přes půlhodinku času, ale na to, co Heldentod produkují za muziku, je to úplně dostatečné. Až na výjimky, jimiž jsou “Vértől pirosló ősi kard” a “Mors Triumphalis”, totiž hrají poměrně přímočarý black metal, kde o bicí salvy není nouze. Na druhou stranu se však rozhodně nedá tvrdit, že by Heldentod hráli bezhlavě, protože se rozhodně nebojí do své muziky naroubovat změny tempa, melodie a některé dost dobré nápady (a to ve všech čtyřech písničkách), díky čemuž je “Virradat” ve výsledku vlastně dost čitelná a na poměry undergroundového black metalu rovněž relativně stravitelná, na čemž má lví podíl také velmi solidní sound nahrávky.

Když se podíváme na ty dvě výše zmiňované výjimky, tak “Vértől pirosló ősi kard” je pouze nemetalovým intrem, v němž hrají hlavní roli zvuky válečné vřavy. Oproti tomu “Mors Triumphalis” je už mnohem zajímavější… Heldentod to trochu začnou naznačovat už v některých momentech předposlední “Az acél igazsága” (například skvělá pasáž hned na začátku čtvrté minuty), ale až v závěrečné skladbě poměrně změní výrazivo a posunou svou hudbu do mnohem epičtější podoby a skvělé atmosféry. Dost čitelná baskytara se mi líbí na celé desce, ale právě až v “Mors Triumphalis” dělá doslova divy a posouvá song o hodně kupředu. I díky tomu je právě tohle vrchol celého “Virradat”.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.