Terra Tenebrosa - V.I.T.R.I.O.L. - Purging the Tunnels

Terra Tenebrosa – V.I.T.R.I.O.L. – Purging the Tunnels

Terra Tenebrosa - V.I.T.R.I.O.L. - Purging the Tunnels
Země: Švédsko
Žánr: avantgarde black metal
Datum vydání: 10.4.2014
Label: Apocaplexy Records

Odkazy:
facebook

První pohled (H.):

Jak už to tak bývá, na Terra Tenebrosa jsem svého času natrefil úplnou náhodou… nějak jsem se dostal ke skladbě “The Mourning Stars”, která mě okamžitě posadila na prdel, takže jsem neváhal si sehnat tehdy aktuální debut “The Tunnels”, díky němuž Švédové takřka ihned povýšili mezi mé oblíbené kapely. Ačkoliv se našli tací, jež pak druhá deska “The Purging” zklamala, pro mě osobně Terra Tenebrosa nastavenou laťku udržela.

Nyní přichází na řadu nové EP “V.I.T.R.I.O.L. – Purging the Tunnels”. To završuje celý provázaný koncept a obsahuje dvě skladby, které vznikly v průběhu natáčení prvních dvou alb. I z toho důvodu myslím nebyl důvod se obávat, že by tentokrát Terra Tenebrosa zklamala – a opravdu se tak nestalo, protože se zase jedná o opravdu skvělý poslech, byť tentokrát relativně krátký.

“Draining the Well” je doposud suverénně nejdelší kompozicí skupiny, ale i v minulosti se Terra Tenebrosa nebála ne úplně nejkratších songů, takže není překvapení, že stopáž téměř 18 minut utáhne v pohodě. První část písně se nese v klasickém duchu předchozí tvorby, tedy v poměrně chaotickém (ale ne úplně) avantgardním (black) metalu se specifickou atmosférou. V polovině songu se nachází až dark ambientní předěl, po němž Terra Tenebrosa načne ještě silnější druhou polovinu, jež pomalu narůstá do mocného závěru. Finále s klávesovým podmazem podle mě patří k tomu vůbec nejpůsobivějšímu, co Švédové doposud stvořili, takže super.

“Apokatastasis” už tak rozmáchlá sice není, naopak je oproti “Draining the Well” vlastně i posluchačsky přívětivější, zejména díky zapamatovatelné melodii v rozjezdu, nicméně i tenhle kus po všech stránkách hravě naplňuje kvalitativní standard tvorby Terra Tenebrosa a zase jej zdobí perfektní gradace. Celkový dojem je tedy pro mě zcela jasný – opětovně obrovská spokojenost a další porce výtečné muziky.


Druhý pohled (Atreides):

Švédské trio vystupující pod názvem Terra Tenebrosa se s vydáním své druhé desky “The Purging” postupně ustálilo na avantgardně industriální scéně black metalu a v rámci pražské zastávky Neurosis předvedlo své koncertní kvality i českému publiku. Mě si získalo právě s druhou deskou, brzy jsem ale přišel na chuť i staršímu materiálu a pohlcení hudbou tohoto spolku tak nestálo vůbec nic v cestě.

Nové EP “V.I.T.R.I.O.L. – Purging the Tunnels” tak jedině vítám, neboť obě vydaná alba jsou v mých očích majstrštykem a upřímně jsem doufal, že mě právě tohle ípko utvrdí v tom, že Terra Tenebrosa neumí vydat špatný materiál. EP nabízí dvě skladby, které vznikaly v průběhu skládání a nahrávání obou předchozích desek a nijak nepřekvapí, že nabízí průřez obou dosti rozdílných alb. První sedmnáctiminutová kompozice “Draining the Well” se přelévá mezi pomalým industriálním blackem a dark ambientními/noisovými plochami, přičemž obou těchto poloh nabízí do systosti. Obě jsou vysoce kvalitním koncentrátem zloby a tajuplných vesmírných hlubin. Do nich se nejvíce noří až samotný závěr, který propojuje obě polohy do jednoho celku a vytváří mimořádný zážitek.

Stejně jako “Draining the Well” je i druhá, podstatně kratší skladba “Apokatastasis” silně atmosférickým počinem. O něco intenzivnějším, kytarovějším a hrubším, nabízí odlišnou, melodičtější a méně chorou tvář, oproti prvé kompozici však v ničem neztrácí. Zejména téměř čistě black metalový závěr v duchu druhé desky “The Purging” je velmi povedený. Gradace zvládnutá na výbornou.

Celkově na mě působí EPko jako velmi dobrá tečka za oběma předchozími alby. Vnímám jej jako myšlenkové a hudební završení jedné kapitoly a se zvědavostí hledím do budoucnosti, s čím Terra Tenebrosa přijde příště. Tentokráte totiž nabídla necelou půlhodinu našlapanou do poslední vteřiny a opět jí to žeru i s navijákem.


Třetí pohled (Skvrn):

Terra Tenebrosa je spolek, ke kterému od prvního seznámení chovám velké sympatie. Po vyslovení této věty však ostatní překvapí, že dlouhohrající desky “The Purging” a “The Tunnels” nemám téměř vůbec probádané. Vždycky to skončilo u dvou tří poslechů s tím, že je to hodně zajímavé, ale dostat se skrze onu disonantní stěnu zvuků mi nebylo souzeno. Neustále jsem však byl přesvědčen, že Terra Tenebrosa přichází s něčím novým a neokoukaným. O té hudební složce by se sice trochu dalo polemizovat, ale především vizuální prezentace je výtečná a na poli tvrdé hudby nemá obdoby. Je to vlastně hodně smutné, jak zanedbatelný zlomek metalových kapel se snaží být rozeznatelný a utvořit kolem sebe jakousi auru jedinečnosti. Teď ale konec nářků, hurá k “V.I.T.R.I.O.L. – Purging the Tunnels”.

Jestli se předešlé desky na první poslechy tvářily takřka nerozlousknutelně, “V.I.T.R.I.O.L. – Purging the Tunnels” tento trend minimálně vyrovnává. Dlouho jsem si říkal, že to dopadne obdobně jako s posledními řadovkami a prvotní trápení po chvíli ukončím, ale kousnul jsem se a teď se to vyplácí. Tísnivá neprostupnost, bažinaté vokální výlevy, skladatelská vyspělost, skvělá práce s jednotlivými nástroji. To vše nalezneme na “V.I.T.R.I.O.L. – Purging the Tunnels” v plné kráse (nebo snad ošklivosti?). Ohromné množství skvělých momentů, absence hluchých míst… ty nápady by vydaly snad i na plnohodnotnou desku, mnoho kapel tolik myšlenek nevměstná ani na dvojcédéčko. Fakt hodně dobré.

Až lituji, že jsem předcházející počiny pořádně nepřelouskal už dřív, abych si zachoval postupné pořadí v diskografii kapely a vytřískal z “V.I.T.R.I.O.L. – Purging the Tunnels” ještě víc. Má-li být tohle EP završením jedné éry Terra Tenebrosa, já se během čekání na další hudbu vydám zpět a pořádně probádám “The Purging” a “The Tunnels”, abych byl do budoucna na novou porci zmatku dostatečně připraven.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.