Zeit - Trümmer

Zeit – Trümmer

Zeit - Trümmer
Země: Německo
Žánr: black metal
Datum vydání: 24.4.2015
Label: selfrelease

Odkazy:
facebook / bandcamp

K recenzi poskytl:
Against PR

Je to až s podivem, že za tak dlouhou dobu žádnou metalovou skupinu nenapadlo se pojmenovat Zeit, tedy německým výrazem pro čas, ačkoliv třeba já osobně bych tipoval, že podobné slůvko nebude mít s uplatněním ve světě názvů tvrdě-kytarových skupin sebemenší problém. Nicméně, do roku 2010 se nikdo, kdo by se chtěl takto jmenovat, skutečně nenašel, a tak právě v této době přijala Zeit jako svůj název německá trojice, která do světa vyrazila pod black metalovým praporem.

Do dnešního dne mají Zeit na kontě tři počiny – jeden demosnímek a dvě minialba. Demo a první EP vyšly svorně v roce 2013, poslední počin byl pak vypuštěn letos v dubnu – jeho jméno zní „Trümmer“ a právě ten nyní bude hlavním předmětem našeho povídání…

Pět let fungování vlastně není až zas tak málo, přece jen je to už půl dekády, přesto si však myslím, že stále ještě není od věci Zeit považovat za mladou skupinu. A od takové také člověk nečeká žádné obrovské zázraky (byť případy, jež to zvládnou, jistě existují) – v prvních neřadových počinech mladých kapel posluchač hledá spíše potenciál a důvody k tomu, aby měl chuť sledovat i budoucí tvorbu. Vzhledem k tomu, že ani jeden ze starších počinů Zeit samozřejmě neznám, jsem přesně s tímhle přistupoval i k „Trümmer“. Nejsem si ovšem tak úplně jistý, jestli jsem v těch 25 minutách našel důvod k tomu mít chuť si Zeit zapamatovat a případně se i těšit na to, co bude někdy příště.

Začátek minialba je přitom poměrně nadějný. Úvodní minuty titulní písně „Trümmer“, jež je zároveň tím nejdelším kusem, jejž Zeit na svém aktuálním počinu nabízejí, se tváří relativně slibně. Nejprve pomalý rozjezd, přechod k chytlavým riffům ve středním tempu, postupná gradace… není to nic zvláštního, ale vlastně to bylo dost na to, abych zpozorněl a čekal, co se bude dít dále. Jenže ještě dříve, než „Trümmer“ (nyní myšleno skladba, nikoliv celý počin) stihne dohrát, Zeit posluchačovu pozornost zvládnou zase zabít a až do konce „Trümmer“ (nyní myšleno album, nikoliv jen skladba) ji už nevzkřísit.

Ne snad, že by počínání Zeit bylo vysloveně jalové, ono se to vlastně poslouchá relativně slušně, akorát navzdory evidentní snaze není výsledkem nic jiného než pohodový průměr, který je ve finále tak trochu o ničem. Až na pár výjimečných momentů se Němci po celou dobu pohybují v obyčejném středním tempu, díky němuž sice není problém „Trümmer“ strávit, ale zase je díky němu problém si z EP cokoliv zapamatovat. Riffy nejsou nijak zvlášť silné, spíš jsou takové obyčejné, což by se vlastně dalo říct i o ostatních složkách hudby Zeit. Atmosféra nikde, o osobitosti ani nemluvě.

Nějaký potenciál v tom možná schovaný je, protože skrz naskrz marné to zase není, akorát jej Zeit nedávají příliš na odiv. Pokud je to baví si zahrát trochu toho jednoduchého riffového hevíkového black metalu, nedá se proti tomu říct ani popel, ale je otázka, zdali to bude bavit i posluchače. Zatím sice neodepisuji Zeit nadobro, ale poslech „Trümmer“ mě tedy příliš nepřesvědčil…


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.