Autokrator - The Obedience to Authority

Autokrator – The Obedience to Authority

Autokrator - The Obedience to Authority

Země: Francie
Žánr: industrial death metal
Datum vydání: 20.4.2016
Label: Krucyator Productions / Godz ov War Productions

Tracklist:
01. Chapter I
02. Chapter II
03. Chapter III
04. Chapter IV
05. Chapter V
06. Chapter VI
07. Chapter VII
08. Chapter VIII

Hrací doba: 36:11

Odkazy:
facebook / bandcamp

K recenzi poskytl:
Godz ov War Productions

Autokrator je nové jméno v oboru zkurveně hnusného extrémního metalu. Řekněme si to hned na začátku – pokud si pod metalem jako první představíte Sabaton, tak tohle zvěrstvo obejděte pořádným obloukem, protože byste si strachy kákli do trenýrek.

Autokrator na sebe prvně upozornili v loňském roce, kdy vyšel jejich bezejmenný debut – nejprve jen digitálně ve vlastní režii. Hodně rychle však kolem začaly kroužit uznávané undergroundové labely, takže vzápětí následovala MC verze u litevských Inferna Profundus, LP verze u samotných Iron Bonehead a CD v polské kooperaci Godz ov War / Third Eye Temple. To snad hovoří samo za sebe, protože na tom, že speciálně Iron Bonehead nevydávají žádné mrdky, se asi všichni shodneme.

Uběhl rok a Autokrator na svět vyvrhli další porci zla v podobě druhé desky „The Obedience to Authority“, kterou si již vydávají pod vlastní značkou Krucyator Productions za pomoci Godz ov War. A stejně jako v případě eponymního debutu, i tentokrát na vás čeká hutná nálož industrialem potaženého death metalu s klaustrofobickou atmosférou s nepříjemnými texty o útisku, paranoie a podrobení se vyšší moci vynucované mučením.

„Although punishment for its own sake
May not be without recompense
Goal of punishment is the indoctrination
Of restraint or of…
Obedience“
(Chapter I)

Že nevíte, jak si něco takového představit? Inu, to je lehké, protože člověka při poslechu hnedka z fleku napadne jedno jméno, k němuž se produkce Autokrator dost přibližuje. Jedná se totiž o muziku, jaká se zaručeně bude líbit všem, kdož uctívají totalitní zlo N.K.V.D.. Z „The Obedience to Authority“ táhne stejně nepříjemná aura, vyznění je obdobné, i ortodoxní antimelodičnost, a dokonce ani nelze nevidět paralelu v tuze ošklivém zpraseném soundu. Pokud jste někdy přemýšleli o tom, jak by mohla znít produkce N.K.V.D., kdyby tento projekt hrál death metal namísto black metalu, odpověď je tu – jako Autokrator.

Vypadá to tedy, že se Autokrator přespříliš inspirují u jiných? No, možná na první pohled, ale na ten druhý je tu skutečnost, která tuhle skupinu zachraňuje od nelichotivé nálepky kopírovačů. Za AutokratorN.K.V.D. totiž stojí jeden a ten samý člověk – Loïc.F. Pravda, v případě Autokrator má k sobě ještě parťáka, jenž se stará o extra hrubý chropot, ale po hudební stránce je docela zřejmé, kdo ve svých rukou třímá otěže. Ten rukopis je prostě zřejmý a nepřeslechnutelný a obdobné ladění obou formací taktéž. Stejně tak je do jisté míry možné najít paralely i ve vizuální stránce, a byť Autokrator není tak jednostranně zaměřený na totalitní režimy, přinejmenším gestapácké mundúry na fotkách hovoří jasně. Jako by se Loïc.F snažil skrze Autokrator podívat na to samé z trochu jiného úhlu pohledu.

„Force comes in many forms
One of them is brutality
Barbaric, unrestrained use of force
If carried far enough, invokes obedience“
(Chapter IV)

Autokrator

Důležité je ovšem to, že se mu to daří. I z „The Obedience to Authority“ totiž páchne stísněnost, která vám nedá moc vydechnout, deska vás nemilosrdně tlačí do kouta a zejména tehdy, když budete mít odvahu otočit volume pořádně doprava, tak to dá zabrat. Ten death metal v podání Autokrator je až taková misantropie (některé chvíle jsou navíc doslova zvířecí – viz třeba „Chapter IV“), že industriální vojenské marše, které se tu a tam zjeví, působí skoro až vysvobozujícím dojmem.

Abychom si ovšem rozuměli – všechen ten hnus, humus a tyhle věci, jimiž jsem se v recenzi snažil produkci Autokrator popsat, byly myšleny „v dobrém“. Občas člověk jednoduše potřebuje pořádnou dávku chorobného zla, při jehož poslechu nenávist odkapává z reproduktorů. Já to tak mám a nepochybuji o tom, že jsou mezi vámi tací, co to mají stejně. A přesně pro takové nálady jsou alba jako „The Obedience to Authority“ stvořena. Nech se zdeptat, anebo táhni poslouchat Sabaton!

„The best political weapon
Is the weapon of terror
Every educated person
Is a future enemy“
(Chapter VII)


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.