Země: Česká republika Žánr: death metal / grindcore Datum vydání: 2013 Label: Bizarre Leprous Production Tracklist: II. Lightnessdark – 7″ EP (1995) III. Uprooted… (1997) Odkazy: K recenzi poskytl:
|
Severočeská mlátička Deaf & Dumb vznikla v roce 1994 a od roku 1995 se vcelku výrazně projevovala na undergroundové scéně, především v kruzích grindcoru a death metalu. Patřili k natolik výrazným spolkům, že si jich po prvním demu všimli Epidemie Records a dostali nabídku na koncerty i vydávání sedmipalcových splitek a EP. Po roce 1999 však svou snahu zabalili, aby se v roce 2012 hydra opět probudila k životu v trochu rozšířenější a pozměněné sestavě. Základ v podobě kytaristy Leoše Virglera a basáka Standy Frkaly však zůstal zachován. Na oslavu znovuobnovení a vydání nového materiálu po třinácti letech byly znovu vydány staré nahrávky, obohacené o pět nových skladeb, a to v rámci kompletu “Evildarkrooted… Total Dumb”, nyní však pod Bizarre Leprous Production. S novou tvorbou se do názvu také vloudilo slovíčko Relics. Tudíž kapela nyní funguje pod názvem Deaf & Dumb Relics.
CD obsahuje demíčko “Evilive” z roku 1995, dále se na něm se nachází EP “Lightnessdark”, vydané již pod značkou Epidemie Records, a část ze splitu s Imperial Foeticide, “Uprooted… / Pandemie of People’s Decadence”. Poslední část obsahuje nový materiál pod názvem “Relics of the Ancient Technology”. Popravdě nemám příliš tušení, nakolik výrazné postavení či kultovní status tato smečka mezi grinders má, ale pokud vydavatel uzná za vhodné vypustit takový komplet, tak úplně o bezvýznamnou smečku asi nepůjde. I podle internetových reakcí na vydání lze vidět, že spousta staromilců to oceňuje a ještě víc je těší, že kapela opět pokračuje ve tvorbě, byť se samozřejmě směřování za tu dobu změnilo.
Když si poslechnete všechny čtyři části CD za sebou, můžete si všimnou vzrůstající tendence, týkající se hracích časů jednotlivých skladeb. Je nabíledni, že postupem času přestalo kluky bavit řezat svůj grindcore šmrncnutý deathem tak rovně, jak to jen jde, a začali si ve skladbách tvořit zákruty. To vzhledem k slyšitelné technické vyhranosti (především v rytmické sekci) nebyl takový problém a přidává to skladbám na zajímavosti. Všechny starší nahrávky se mohou chlubit celkem slušným zvukem z pražského studia Hostivař, zatímco novinky se nahrávaly v květnu 2013 v domácím studiu D.A.D.R., tedy s výjimkou bicích. Především když dostane prostor basa, tak je to skutečná lahůdka a námrd, jak má být.
Hudebně jde tedy o grind/death metal, který docela zapadá do české grindové produkce, ten zvuk a postupy, občas mám dojem, že na takové znění mají české kapely patent. Death metalové rytmy a riffy střídají záseky a následné blast beaty, jak jsme u grindcoru zvyklí. Naživo by to určitě bylo maso a nátlak, který mimo tance nabídne i dost prostoru k poslechu. Některé pasáže jsou vyloženě chytlavé a většina skladeb je odzpívaná rozumným vokálem, nikoliv nějakým zefektovaným přebuzeným bordelem, který mě (jak už jsem v různých recenzích zmiňoval několikrát) umí naprosto znechutit. Z těch pěti ukázek mám dojem, že bychom se mohli dočkat ještě solidních zářezů, tak uvidíme, zda snaha klukům vydrží, našlápnuto mají solidně. Dokud ale neuslyším celou desku jako kompaktní celek, prozatím se budu muset obejít bez hodnocení. Pro staromilce a milovníky české undergroundové scény by však tato kompilačka mohla být docela lákavým kouskem do sbírky.