◊ - Zyklus

◊ – Zyklus

Lozenge - Zyklus

Země: Německo
Žánr: atmospheric black metal
Datum vydání: 18.3.2020
Label: Black Spark Records

Tracklist:
01. Aufgang
02. Vanitas
03. Zeit
04. Licht
05. Schönheit
06. Unisono I
07. Unisono II
08. Untergang

Hrací doba: 36:50

Odkazy:
bandcamp

K poslechu „Zyklus“ mě samozřejmě nalákal název kapely – . Žádná standardní písemka, žádná čísla, jenom jeden zasraný kosočtverec, U+25CA v Unicode.

Samozřejmě jde o pěkně hloupý důvod, proč nějaké kapele věnovat svůj čas, to uznávám. Není totiž žádný velký problém vymyslet nějaký retardovaný obskurní název nebo tam prostě mrdnout náhodný znak jako třeba právě (klidně se v komentářích pochlubte, jak jste tuhle hovadinu v duchu přečetli). Ale na druhé straně, pozornost to prostě upoutá. Mě osobně tahle divnojména docela baví a vždycky mě láká zkusit i samotnou muziku, přestože empirická zkušenost hovoří jasně: velmi často je ten název zajímavější než vlastní hudba. A stejně to příště zkusím znovu a nejinak tomu bylo i v případě . Tak píču kosočtverec pojďme prozkoumat trochu zblízka…

je německý projekt, za nímž stojí Paul Moritz. Podle metalových archivů (zdroj všeho metalového vědění!) se jedná o docela mladého kořena, protože se narodil v roce 1999. Což mi zas a opět připomíná, že kurva stárnu a moje plánovaná kariéra rockové hvězdy stojí tak moc za hovno, že ještě ani nezačala. Ale to sem teď asi nepatří. Zpátky k . Borec už i přes svůj mladý věk stihl nasekat hned několik kapel, které se jmenují třeba Nurez nebo Innig, ale osobně jsem o nich dosud neslyšel a podle popisu nemám v plánu se s nimi v budoucnu seznamovat.

Co se  týče, tak se jedná o atmospheric black metal zlehka líznutý ambientem a s vesmírnou tématikou. Prostě taková standardní receptura, již poprvé prezentovalo minialbum „Helios“ z roku 2018. Tomu jsem dal kvůli recenzi jeden rychlý letmý poslech a moc dobré mi nepřišlo. Klávesová složka byla asi o trochu výraznější než na letošní první řadovce „Zyklus“, ale místy mi to znělo dost gay, některé melodie i zpěvy se mi zdály hodně kýčovité a z kytarového hlediska to byla slabota.

„Zyklus“ je celkově určitě vyzrálejší počin než „Helios“ a na první poslech lze slyšet, že hudba za ty dva roky učinila nezanedbatelný posun. A snad se dá říct, že i správným směrem. I přesto se stále nejedná o nic zásadně úžasného a většina alba se bohužel topí v takovém neobjevném průměru. „Zyklus“ trpí na standardní neduh podobných projektů – řemeslně je to udělané dobře, poslouchat se to dá, ale zoufale schází osobitost a vlastní vize. Všechno už jsme slyšeli jinde a také v lepším podání. Ostatně už intro „Aufgang“ nastiňuje, že byste se měli připravit na neoriginalitu. Kosmický black metal, co začíná morseovkou? [ironie] Tak to jsem ještě nežral! [konec ironie]

Zkusím ale radši zmínit to lepší, abych jenom nepičoval, protože pár rozumných věcí se na „Zyklus“ taky nejde. Některé klávesové linky v „Zeit“ mi přijdou ok a beru, že v tomhle ohledu se od prvního ípka udělal zásadní pokrok. „Schönheit“ je ještě o kousek lepší, především díky svému finále, které se podařilo příjemně vygradovat. Suverénně nejlepším songem je ale podle mě „Licht“, kde se nejznatelněji projeví vliv atmosférického elektronického ambientu, skoro až trip-hopu. Úplně v pohodě bych se v téhle stopě obešel bez vyústění do black metalu v závěrečné třetině, která „Licht“ víc ubližuje, než pomáhá.

Nicméně ani jedna píseň není stoprocentní a skutečně skvělá, vždycky jen sem tam nápad, motiv. Souvislejší poutavou pasáž jsem našel jen v první dvou třetinách „Licht“ a konci „Schönheit“. Zbytek alba se pak pohybuje v lepším případě v obyčejném průměru („Vanitas“), v horším případě opět zajíždí ke zbytečnému kýči (určité momenty v „Unisono I“ a „Unisono II“).

Všehovšudy nejde nic zvláštního a nenajdete tu nic lepšího než řemeslně slušně zahraný průměr bez větší invence. Opět se tedy ukazuje, že název kapely je zajímavější než její produkce. S klidným srdcem tedy můžete vynechat.


6 komentářů u „◊ – Zyklus“

  1. Kariéra rockové hvězdy by tě nejspíš stejně srala, když nemáš rád lidi na koncertech.:D

    K nám do.hospody chodí jeden docela pěknej šohaj, ale na velkýho myslitele nevypadá a na ruce má vytetované tajemné 1999, takže hádám, že to bude stejnej ročník, což je strašný, když si vezmu, že jsem určitě starší než ty :/

          1. To jsem skoro věštkyně :D…a celý ten název kapely a alba se dá číst jako menstruační cyklus, ale já jsem to četla prostě jako čtvereček:(

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.