Times of Grace - The Hymn of a Broken Man

Times of Grace – The Hymn of a Broken Man

Times of Grace - The Hymn of a Broken Man
Země: USA
Žánr: metalcore
Datum vydání: 18.1.2011
Label: Roadrunner Records

Tracklist:
01. Stength in Numbers
02. Fight for Life
03. Willing
04. Where the Spirit Leads Me
05. Until the End of Days
06. Live in Love
07. In the Arms of Mercy
08. Hymn of a Broken Man
09. The Forgotten One
10. Hope Remains
11. The End of Eternity
12. Worlds Apart
13. Fall from Grace

Hodnocení: 8,5/10

Odkazy:
facebook / twitter

Difúze prvků mnohdy slouží k syntéze s jinými, silnějšími a odolnějšími prvky, což má za následek vznik úplně nových těles, která jsou sice brána jako anomálie, ale zároveň unikáty. Chemie ovšem působí i na hudební scénu, jelikož se internet plní zprávami o tom, jak tenhle šel tam, udělal tohle, zatímco tamten se naštval a založil tohle. Zpravidla se jedná o pozitivní zprávy, přičemž projekt zvaný Times of Grace jasně dokazuje, že když se srazí dva náboje na stejné frekvenci, může vzniknout nebývale impozantní dílo. Album “The Hymn of a Broken Man” je čerstvou prvotinou tohoto uskupení. Hoši nemohli do záře reflektorů vstoupit lépe.

Pro dnešek stačí, když si zapamatujete dvě jména – Jesse Leache a Adam Dutkiewicz (píše se to hůř, než si myslíte). Oba dva nejsou žádní zelenáči, co se hudby týká, jelikož mají za sebou průpravu v mnoha metalcorových kapelách, mezi které patří i stálice Killswitch Engage. Adam, jakožto kytarista Killswitch Engage, má své místo jisté. Jesse kapelu opustil v roce 2002, přičemž se minulý rok oba zmiňovaní dali dohromady, aby se vydali cestou vlastních nápadů, které se jim nepodařilo realizovat v jedné z milionu kapel, ve kterých hráli. Times of Grace jsou směsicí mnoha nápadů, směrů a teorií, které jsou na posluchače ventilovány bez sebemenších zábran. “The Hymn of a Broken Man” třímá svou největší zbraň ve svém nitru. Tou zbraní je přirozenost celé desky.

Doby ukvičeného metalcoru, který v mnoha ohledech koketoval s hardcorem a v dřívějších dobách částečně i deathcore stylem, jsou víceméně pryč. Natočte uřvanou desku a neštěkne po ní ani pes. Celá nahrávka totiž zní, jako by Adam ani Jesse nechtěli nic takového. Naopak, jejich snaha podpořit silné části melodickými, melancholickými pasážemi, funguje na výbornou. Album je ukázkovým příkladem dobře odvedené práce, do které autoři vrazili nadšení, energii a nápady. Ačkoliv jsou texty jako takové mnohdy zaměřené na citlivější část publika, tempo písní a jejich instrumentální povaha říkají něco zcela jiného. Fúze moderní rockové vlny, metalcoru a procítěných tváří jednotlivých členů kapel jako by se dostávaly do popředí.

Vezměte si například píseň “The Forgotten One”. Balada, která chytí za srdce nejen svým textem, ale také precizním rozložením hlasů. Zatímco Adam dělal v Killswitch Engage spíše druhé housličky, v Times of Grave se z něj stává plnohodnotný zpěvák s velice kontrastním hlasem, který skvěle doplňuje Jesseho. Jedná se o stejný příklad jako v případě krásky a zvířete nebo hodného a zlého poldy. Tam, kde Jesse neexceluje v melodičnosti a ohebnosti svých hlasivek, pro změnu exceluje Adam svým ostrým a hrubým hlasem, který zní velice dobře jako druhý hlas, ale ještě lépe jako hlavní vokální linka. “The Forgotten One” je toho skvělým příkladem. Nutno také zmínit první oficiální singl zvaný “Strength in Numbers”, v jehož videoklipu si zahráli všichni hlavní aktéři. O Adamovi je známo, že je to komik, který si nebojí udělat legraci z ostatních, ale také ze sebe. V hořké ironii byl pak vykoupán celý videoklip, který zároveň působí jako varování pro všechny ostatní.

I přes nádech určité sentimentality a reprodukce osobní bolesti pomocí textů je “The Hymn of a Broken Man” velice energickou deskou, která je navíc nahrána velice precizně, co se technické stránky týká. Vokály jsou nádherně čitelné a instrumentální linka do sebe zapadá jako ozubená kolečka. Adamovo kytarové umění taktéž poznáte už při prvním poslechu – všechny písně jsou někdy více, někdy méně protkány kytarovými riffy, které si svou technikou nezadají ani s mistry v oboru. Jediné, co se po posluchači vyžaduje, je alespoň nějaký zájem o pozadí hudby. Skvělým příkladem budiž například píseň “Fall from Grace”, jež v sobě kombinuje pochmurnou náladu s melancholickým nádechem zhrzené lásky. Pravým opakem je “Live in Love”, velice svižná a zatraceně návyková nahrávka, kterou z hlavy jen tak nedostanete. A přesně o tom album je. Jedna úžasná skladba za druhou. Jako posluchači se nebudete nudit ani při opakovaném poslechu, u čehož poznáte tu největší sílu, která vám právě proudí přes ušní kanály až do mozku.

Titulní píseň by téměř vždy měla přinášet poselství o desce s ní související, čehož se Times of Grace chopili více než svědomitě. Jedná se o jeden z těch “over-the-top” hitů, který by měla mít každá kapela. Jeden z těch hitů, který ji bude definovat, což píseň “Hymn of a Broken Man” splňuje. Mohli bychom rozebírat skladbu po skladbě, což je ovšem v tomto případě naprosto bezpředmětné. “The Hymn of a Broken” je nadprůměrnou deskou, která jako jedna z mála chápe, o čem metalcore je, a která jej momentálně symbolizuje svou čistotou a silou zároveň. Hned na začátek roku se nám urodilo nesmírně kvalitní album, které bude velice těžké překonat.


3 komentáře u „Times of Grace – The Hymn of a Broken Man“

  1. podle mě naprosto skvělé… boží, jak já obrečel odchod Jesseho Leache z Killswitch Engage… 9/10 :-D

  2. Dneska jsem ho cele poslechl a je to paradni album. Mam radsi v Killwitch Howarda ale tady Jesse zpiva skvele a Adam to je fakt frajer.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.