Paysage d'hiver - Im Wald

Redakční eintopf – červen 2020

Paysage d'hiver – Im Wald

H.:
1. The Moon and the Nightspirit – Aether
2. Neptunian Maximalism – Éons
3. Paysage d’hiver – Im Wald

Metacyclosynchrotron:
1. Throneum – Oh Death… Oh Death… Determinate, Preach and Lead Us Astray…
2. Infer – Aeon of Deathless Blight
3. Ljosazabojstwa – Głoryja śmierci

Cnuk:
1. VoidCeremony – Entropic Reflections Continuum: Dimensional Unravel
2. Cro-Mags – In the Beginning
3. Neptunian Maximalism – Éons

Dantez:
1. Paysage d’hiver – Im Wald
2. Run the Jewels – RTJ 4
3. Irae – Lurking in the Depths

H.

H.:

Volbu nejočekávanějšího alba pro červen 2020 mám dost jednoduchou. Tvorba maďarských The Moon and the Nightspirit se mi líbí strašně moc a nepředpokládám, že by na tom „Aether“ mělo cokoliv změnit. Minulou desku „Metanoia“ jsem nakonec vyhlásil jedním z nejlepších alb roku 2017, takže očekávání jsou rozhodně vysoko. Nadšení sice trochu kalí dost nepovedený obal, ale první vypuštěná skladba „Kaputlan kapukon át“ naznačuje, že po hudební stránce by mělo být vše v pořádku.

Zvědavý jsem rovněž na „Éons“ od belgického avantgardního kolektivu Neptunian Maximalism. Dosud vyhozené ukázky mi znějí fakt skvěle a vypadá to, že by mohlo jít o hodně zajímavou a pohltivou hudební odysseu. Více jak dvouhodinové stopáže se sice lehce děsím, ale zároveň mám pocit, že ji budu ochoten absolvovat.

Povinností samozřejmě bude taková dlouho očekává první řadovka Paysage d’hiver s názvem „Im Wald“. I tady sice na posluchače čekají dvě hodiny hudby, ale trochu to dává smysl, když demosnímky mívaly běžně přes hodinu, že jo. Hudební převraty nicméně nečekám. Hypnotický ambientní black metal však určitě ano.

Metacyclosynchrotron

Metacyclosynchrotron:

Tohle je druhý nebo třetí eintopf, kam chci zařadit novinku polských maniaků Throneum, haha. Teď už to každopádně vypadá, že „Oh Death… Oh Death… Determinate, Preach and Lead Us Astray…“ definitivně vyjde 8. června a naváže na krásně narušené album „The Tight Deathrope Act over Rubicon“. Mám rád, když i oldschool fanatici zkouší překračovat hranice – nejen žánrové, ale zejména ty své, protože pak je dle mého názoru pravděpodobnější, že je osvítí nějaká hnusná múza, a to je vzhledem k nadprodukci Throneum vcelku žádané. Druhé „Mutiny of Death“ nepotřebuju, ale bez odporného metalu smrti žít nelze a ortodoxních kapel, jejichž hudba je i doopravdy svébytná a „psycho“, je podle mě málo.

Je trochu trapné hajpovat desku, na které jsem se osobně podílel, ale „Aeon of Deathless Blight“ slovenských Infer je námrd, který jsem protočil asi tisíckrát a zkrátka už se nemůžu dočkat, až vyjde oficiálně. O téhle desce bych tu ale psal, i kdybych ji ještě neslyšel, protože deset let staré „Sede vacante aeternum“ jsem svého času poslouchal s nadšením jako desky jiných deathmetalových veličin, které tehdy vycházely. Novinka je ale spíše míněna pro fanoušky přímočarých útoků ve stylu Angelcorpse nebo Infernal War, i když čertovský majestát à la Dead Congregation také nevymizel.

Naopak za fanouška běloruských Ljosazabojstwa se ještě považovat nemůžu. Vždycky při letmém poslechu jejich hudby, třeba při psaní novinek, jsem si říkal, že tohle musím okoštovat pořádně, a pak se na to vysral. S debutovým LP „Głoryja śmierci“ stejnou chybu znova neudělám.

Cnuk

Cnuk:

V červnu mě bude nejvíce zajímat partička VoidCeremony a jejich chystaná dlouhohrající prvotina „Entropic Reflections Continuum: Dimensional Unravel“. Na Bandcampu mají k poslechu dvě skladby a musím říct, že to vypadá na dost slibný death metal, kterému by neměla chybět promyšlenost ani hnusná aura. Posun oproti tři roky starému „Foul Origins of Humanity“ bude nejspíše výrazný, a to je dobře.

Nedávno jsem se náhodou proklikal ke kapele Neptunian Maximalism. Ta se rovněž představí se svou první studiovkou, která ponese jméno „Éons“. Jedná se o spolek Belgičanů, kteří tvoří hudbu přelévající se z dronu do jazzu a psychedelie. Zní to dost lákavě, ale je mi jasné, že se tím budu dlouho prokousávat, protože jedna z dosud uveřejněných písní má osmnáct minut a skladeb se na „Éons“ bude nacházet celkem šestnáct, takže očekávám výzvu nejen hudební, ale i časovou.

Na závěr jedna absolutní klasika. Cro-Mags jsou zpátky. Po nutných tahanicích o toto zvučné jméno získal práva na jeho užívání ten nejpovolanější, Harley Flanagan. Ten se obklopil lidmi, kteří v různých obdobích Cro-Mags již prošli, takže má tohle obnovení celkem smysl. Novinka „In the Beginning“ bude jejich prvním studiovým počinem po dlouhých dvaceti letech a soudě dle loňského EP „Don’t Give In“ by to nemuselo být marné. Nechme se překvapit.

Neptunian Maximalism - Éons

Dantez

Dantez:

Na „Im Wald“ jsem se těšil ještě dříve, než bylo několika vyvoleným přehráno a posléze předáno na dřevěných fleškách během tajné poslechové seance. Od prvního full-lengthu vlastně nic nového nečekám – zejména z toho důvodu, že se většina dem Paysage d’hiver jako klasická alba tváří. Nikdo si totiž s touto ambient-black metalovou formulí netyká tak jako Wintherr.

S obdobně velkým očekáváním a absencí obav vyhlížím čtvrtou řadovku Run the Jewels. Killer MikeEl-P od první desky kultivují nenapodobitelnou chemii, jejíž síla dosud nechcípá. Rapová nasranost, mix newyorské špíny a tvrdosti západního pobřeží, jedovaté a bombastické beaty přímo úměrné břitkosti textů v nejryzejší a nejmodernější podobě.

Za zmínku stojí i novinka portugalských Irae, kteří se na novince oprošťují od ortodoxního lo-fi soundu a ve větším, ač stále umírněném měřítku testují své skladatelské ambice. Jo, a má to hrozně cool fotky v bookletu.


15 komentářů u „Redakční eintopf – červen 2020“

 1. Ty vole, Neptunian Maximalism zní fakt velmi slibně. Podle ukázek by to mohlo mít podobně silnou auru jako nekvalitnější počiny Sunn O))).

 2. Neptunian zní monstrózně, čmuchám velký dobrý. Bylo by nějaký bližší info k těm hádanicím okolo Cro- Mags ? To byla jedna z prvních kapel tvrdýho ranku v mým žití :)

  1. Ohledně těch Cro-Mags – je to taková klasika, která se však údajně jednou v zákulisí CBGB docela vyhrotila, borci na sebe vytáhli nože a Flanagan snad i někoho pokousal… nebo možná někdo právě jeho :). Šlo o to, že původní členové Joseph a Jayson začali pár roků na to, co Cro-Mags v podstatě skončili, znovu vystupovat pod tímhle jménem, což se Flanaganovi, jakožto zakladateli a jedinému kdo hrál na všech deskách, moc nelíbilo. Začal se s nima soudit a to jméno vyhrál.

   Do srpna budou ještě oficiálně existovat dvě kapely se jménem Cro-Mags, pak se ta Josephova-Jaysonova verze přejmenuje na Cro-Mags ‘JM’.

    1. Mi na tom připadá vtipný (teď o tom čtu), že ti hoši jsou vegetariání, ovládají jiu-jitsu a vydávají knihy o pozitivním mentálním přístupu.

     1. Nevím, jak tu otázku myslíš. Jen mi připadá opravdu vtipné/smutné, že se zrovna tihle asi fakt nechtěli (nebo by neměli chtít) prezentovat tím, že na sebe budou tahat kudličky a soudit se o název.

     2. Nejsem překvapen, ono když jde o mrzký peníz a penis, jdou ty ušlechtilosti stranou na cigárko a kus řeči a počkají na výsledek.. nějaký to pobejvání okolo HC/ punk scény jsem zažil a většině těhle ušlechtilců nevěřím ani ” dobrý ráno ” , to se hnedle kouknu, jestli není večer.

   1. to bylo mířeno na Mr. Cnuka, ale měl jsem nějakou haluz, že to v eintopfu zmiňoval ještě někdo (a ono velké kulo), proto to množné číslo

     1. Slyšel jsem to zatím jenom jednou… první dojem docela dobrý, je to v duchu těch posledních EPček, nemoderní, zato hodně zpátečnický, spíš do jejich thrash éry než hc.

 3. Ty Voidceremony zatím teda asi nee, jsou tam super momenty (jeden trek je výbornej, ten když slyším, říkám si, ještě tomu dej šanci) ale taky trapné chvíle. Jak je to různorodý, nedrží to ani kvalitativně. Ale uvidíme, třeba se to časem spraví…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.